Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

ODPOWIEDZ
Tekl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 6 kwie 2020, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

Dzięki.Czyli przesadzanie zimową porą nie zaszkodzi, po przesadzeniu podlewać w okresie zimowym mw raz na dwa tygodnie ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

W przypadku roślin doniczkowych i przesadzania interwencyjnego pora roku nie ma znaczenia. To nie są rośliny ogrodowe.

Może się okazać że trzeba będzie dać mniejszą doniczkę jeśli doszło do redukcji systemu korzeniowego albo jest zbyt słabo rozwinięty.

Po przesadzeniu odczekujesz tydzień, potem pierwsze podlania delikatne z czasem zwiększając ilość wody. Raz na 2 tygodnie góra powinno wystarczyć.
Najlepiej sukulenty zimować w niższej temperaturze niż pokojowa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
AsiaG
200p
200p
Posty: 212
Od: 27 cze 2009, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

majmaj pisze:Tak sobie myślę może za ciepło? Bo z 22C i podłogówka.

Ewidentnie ma za gorąco skoro masz ogrzewanie podłogowe i 22 stopni. Na podłodze ma zapewne około 27stopni. Koniecznie przesadź go do odpowiednio przepuszczalnego podłoża, doniczka jedynie ze 2-3 cm większa od bryły korzeniowej. Większej nie trzeba, bo będzie szedł w korzenie zamiast w koronę. Do tego najchłodniejsze i najbardziej słoneczne miejsce, jakie masz w domu. Moje w chwili obecnej stoją całe dnie przy rozszczelnionych oknach, a te w kuchni przy otwartym oknie i mają max 12 stopni w nocy. Jeśli ma suche podłoże, to może stać w niskiej temp. Moje na balkonie stały do -4 stopni. Po przesadzeniu nie podlewaj ze 2-3 tyg i koniecznie sadzimy do suchego podłoża. Powodzenia, bo to piękny egzemplarz.

Moje pomimo zimy, to nadal w kolorze :)

https://naforum.zapodaj.net/1b2be4d9a5b5.jpg.html
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

Udało się, przestał gubić listki. Miał za ciepło. Jakie nawozy stosujecie do drzewek szczęścia i co ile? Oczywiście wiem że od wiosny. Nie wiem co kupić.

Ps. Przedziorki lubią grubosz?
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

Nawozy mineralne o małej ilości azotu. Poszukaj do sukulentów albo do roślin kwitnących.
W zasadzie sukulenty nie wymagają specjalnie nawożenia, gdyż w naturze rosną na ubogich glebach. Raz w miesiącu w okresie od podjęcia wzrostu i słonecznych dni, czyli nawet od końca marca do połowy września, połową zalecanej dawki (niektórzy stosują nawet 1/4).
No i w sezonie wystaw na zewnątrz po stopniowej aklimatyzacji zwłaszcza do słońca. Wtedy Grubosz będzie miał w miarę zwarty pokrój.

Jeśli chodzi o przędziorki nigdy nie spotkałem się u swoich Gruboszy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

Dzięki za informację. W necie raczej mało danych jak dobrać nawożenie. Jedynie że od wiosny, nic o NPK.
O przedziorki pytałem bo dostałem od znajomych ładnego fikusa niestety z lokatorami. Dziś dostał oprysk karate zeon. Może uda się uratować.

Obrazek
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

Karate zeon nie zwalcza przędziorków. Kup Magus albo Nissorun.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

http://ochronaroslin.agro.pl/index.php? ... show_all=1

Według kilku stron zwalcza. Ale nic kupię coś innego.
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

I jednocześnie zwalcza np. wciornastki. Tutaj to się zgodzę, ale przędziorki to inna grupa szkodników, roztocza. Zresztą używałem też kiedyś dawno temu Karate, bo mi poradzono w kwiaciarni, oczywiście nie zadziałało. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 421
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

Oki Nissorun kupiony, dziś spryskam nałożę worek foliowy i niech stoi do jutra :heja
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Tomek5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 sty 2021, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

Hej, w moim Gollumie Skinny Fingers łodygi opadają na boki, są dosyć wiotkie. Zastanawiam się co może być nie tak
1. Czy są wiotkie bo źe go pielęgnuję?
2. Czy może jest chory? na 4 zdjęciu (link niżej) widać że listki są zakrapiane białymi plamami
3. Mocno się rozrasta, a może nie jest w stanie utrzymać takiej ilości listków na końcówkach łodyg i trzeba go trochę przerzedzić?
4. Czy mogło go przewiać? uchylam okno nad nim by wietrzyć mieszkanie.

Zdjęcia https://imgur.com/a/A6hEikv

Pielęgnacja: ziema do kakusów w polączniu z perlitem ogrodniczym. Podlewanie zimą bardzo sporadycznie, 1 raz na 2-4 tygodnie. Stoi na parapecie na maksymalnym nasłonecznieniu miejscu jakie to mieszkanie ma. Temperatura około 21-22st. Wiem że jeszcze muszę doniczkę wstawić na podstawkę zamiast w ciasnej osłonce.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

Nie trzyma się doniczki w ciasnej osłonce, ograniczasz dostęp powietrza do korzeni, szybkie przesychanie podłoża oraz jest ryzyko zbierania się wody na dnie osłonki.
Wyciągnij roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni. Jak będą jakieś pogniłe to odcinasz. Po przesadzeniu odczekujesz tydzień z podlaniem.
Doniczka nie jest zbyt duża pod względem wielkości bryły korzeniowej?

Natomiast jeśli chodzi o zbyt cienkie łodygi to efekt zimowania w zbyt wysokiej temperaturze. Sukulenty wymagają zimowania w dużo niższej temperaturze żeby wstrzymać ich wzrost. W tych warunkach praktycznie nie podlewasz. Z jednej strony odpowiada to w naturze porze suchej, z drugiej w naszym klimacie jest w tym czasie zbyt słabe słońce jeśli w ogóle. Jeśli zimujesz w cieple to łodygi po prostu się wyciągają i są wiotkie i uginają się pod ciężarem liści.
I to jest jeden z powodów takiej, a nie innej kondycji tego Grubosza.

Taki powinien mieć pokrój Grubosz, którego posiadasz:

Obrazek

Obrazek

Jest zimowany w temperaturze między około 6 - 10 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tomek5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 sty 2021, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

A jaka doniczka? ceramiczna będzie ok? czy może jednak terakota lub coś innego?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”