Haworthia - haworcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Cóż, popełniłaś wszelkie możliwe błędy uprawowe i co liczysz na jakiś cud? Dziwne, że od 2 lat uprawiasz te rośliny i przez ten czas nawet nie poczytałaś o prawidłowej pielęgnacji, czyli przede wszystkim prawidłowym przepuszczalnym podłożu.
Niestety, odrost nadaje się tylko do śmieci.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Pytanko, jakbym przypadkiem przy przesadzaniu odseparowała te odrosty od rośliny macierzystej to one mają jakiekolwiek szanse na przeżycie? Zzielenieją bo rodzic to variegata, a te jednolite tak jakby wyszły.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Teraz już powoli nie jest najlepszy czas na rozsadzanie. Poczekaj do wiosny i jeśli odrosty mają już swoje korzenie to możesz normalnie je oddzielić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Nie zamierzam ich teraz ruszać ;) Myślałam właśnie o wiośnie. Tylko są jasne na tak dużej powierzchni mimo dostępu światła, że zastanawiałam się czy będzie to dla nich bezpieczne.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Variegata jest formą zmienną, ale nie ma większego wpływu na rozwój rośliny dopóki nie będą wyrastać wyłącznie bezchlorofilowe liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Czyżby owocek? Zalążnia wygląda na obrzmiałą. Sąsiednie kwiatki już opadły.

Ktoś coś wie o rozmnażaniu hawków generatywnie? Jak z zapyleniem kwiatuszki są drobne i długie. Wykałaczka wydaje się przy nich olbrzymem. Konieczne zapylenie krzyżowe? Czy z jednej rośliny też można? Jak z przenoszeniem cechy variegata. Wiem, że dużo pytań, ale mnie to ciekawi i nurtuje. Może mnie ktoś jakimś artykułem poratować?


Obrazek
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Dzisiaj przybyły nowe dwie H. Limifolia
Po lewej roślina opisana jako Zebra(strata?) po prawej Spider White(spiralis?)

Jak myślicie, że jest szansa na to że spider zrobi się bardziej rozłożysta i płaska jak inne moje limifolie spiralne bo tak trochę brzydko sterczy ku górze. Mam nadzieję, że się z czasem poprawi. Z przesadzaniem raczej poczekam do wiosny.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie. Podłoże produkcyjne, w którym rosną nie nadaje się do uprawy roślin, a zwłaszcza sukulentów.
Powinna być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:2. Więc tutaj nie ma na co czekać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Haworthia - haworcja

Post »

norbert76 pisze:rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie. Podłoże produkcyjne, w którym rosną nie nadaje się do uprawy roślin, a zwłaszcza sukulentów.
Powinna być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:2. Więc tutaj nie ma na co czekać.
TO jutro szoruję po doniczki! Dzienx.

Mam jeszcze takie pytanie.
Widziałam, przy roślinach z Bułgarii dopisek "cv. "Glass Palace"" ktoś może mi wyjaśnić cóż to? Chłyt marketingowy czy faktycznie taka odmiana istnieje bardziej, że się wyrażę "błyszcząca" bo jakoś tak nazwa sugeruje.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Byłbym tutaj ostrożny, w zasadzie tylko na EBayu znalazłem taką Haworcję, nigdzie indziej a zwłaszcza na fachowych stronach. Obstawiam, że jest zwykła variegata.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Haworthia - haworcja

Post »

norbert76 pisze:Byłbym tutaj ostrożny, w zasadzie tylko na EBayu znalazłem taką Haworcję, nigdzie indziej a zwłaszcza na fachowych stronach. Obstawiam, że jest zwykła variegata.
Szukam też ładnej variegaty. Zwartej płaskiej symetrycznej o szerokich trójkątnych liściach niezbyt "długich" w paski podłużne, a nie plamy poprzeczne. Taki kompakt mi się marzy do próby rozmnożenia z drugą variegatą którą mam. Ale biorąc pod uwagę ceny to boję się zamawiać online, że przyjdzie zupełnie co innego. Zazwyczaj zdjęcia są poglądowe :roll:

W kropce jestem bo od przeprowadzki na śląsk nie jestem w temacie i nie wiem gdzie szukać tak by móc obejrzeć osobiście.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Na początek nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu.

Co do samej rośliny, musisz zrozumieć że to nie są sztuczne kwiatki, więc tworzący się pokrój będzie uzależniony od warunków uprawy jakie im zapewnisz.
Przede wszystkim słońce i tylko słoneczny parapet, z małą uwagą, odmiany variegata mogą być nieco bardziej wrażliwe na ostre słońce. Po drugie w okresie jesienno-zimowym chłodne stanowisko, czyli gdzieś w okolicach 10 stopni z niewielką tolerancją. Oczywiście w tym okresie w ogóle nie podlewasz.

Teraz jeśli chodzi o variegata. Musisz zrozumieć, że jest forma zmienna więc jaki kupisz egzemplarz nie ma większego znaczenia, bo za parę lat wariegacja może się w dużym stopniu różnić. Może zacząć nawet wypuszczać całkowicie białe liście, albo... całkowicie zielone.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Haworthia - haworcja

Post »

A to ciekawe, myślałam że to jak zmienia się variegata zależy od tego jaka jest geneza jej powstania. Jeśli jest to kwestia genetyki(a obstawiam, że w hawkach to genetyka, a nie wirus czy coś innego, ale nie podeprę się teraz badaniami, dawno już utraciłam wgląd w bazy danych z tego zakresu) danego egzemplarza i nie ma uszkodzenia stożka czy przypadkowego wypadnięcia danej komórki z linii podziałowej to raczej generalnie zachowuje "swój rytm", że tak się wyrażę.
Tak też wszystkie moje dawne variegaty się zachowywały jeśli chodzi o ten gatunek (ale zapewne kilkanaście to za mało by uznać to za dowód). Na pewno odrosty mają inny rozkład plam i znakowania niż roślina macierzysta - to pewne i w pełni zrozumiałe. Bo jakże miało być inaczej? Nie mają identycznych stożków jak macierzysta, powstały z innego "zestawu" komórek.

Hmm oczywiście roślina w zależności od warunków będzie miała inny pokrój. Jednak każda roślina w zależności od swojego genomu ma pewne tendencje do tworzenia w tych samych warunkach liści bardziej wydłużonych i skierowanych ku górze lub rozkładających się bardziej płasko i krótszych. Potrzebuję tej roślinki do pobawienia się w uzyskanie nasion więc zależy mi na dobrej puli genetycznej tego egzemplarza. Nie mam wiele miejsca, ani możliwości więc cóż - będzie to zabawa z pojedynczym duetem dla własnej przyjemności.

Być może jestem w błędzie - wielkim. W wolnej chwili wrócę do książek z tego zakresu - tzn. rozwoju roślin. Nie prędko to raczej nastąpi bo pod ręką mam tylko biochemię ogólną ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”