Polemika katusiarzy na temat fotografii...

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kosmo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 mar 2010, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pogórze strzyżowskie

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Żeby nie był gołosłownym, porównanie kompakta z lustrzanką.

Obrazek Obrazek

..................lustro/kompakt
czas...........1/13s / 1/13s
przysłona........3,2 / 3,2
iso................200 / 200
ogniskowa...39mm / 35mm tu niestety źle wymierzyłem, ale ta różnica nie powinna zbytnio przekłamać porównania
????????????????????????????????????????????????????????????
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Piękne fotki robicie
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

kosmo pisze:Z kolei głębia ostrości w zdjęciach z lustrzanki jest sporo mniejsza niż z kompaktów, czasami jest to zaletą (ładne rozmycie tła-tzw. bokeh), a czasami wadą (makro). Gdybyś zdjęcie kaktusa z szyszką zrobiła lustrzanką(używając takich samych ustawień), to najprawdopodobniej szyszka byłaby mocno rozmyta, korpus kaktusa trochę też.
Głębię ostrości można regulować przesłoną. Im wyższa przesłona (mniejszy otwór w obiektywie) tym większa głębia ostrości. Niestety wtedy do matrycy dociera mniej światła i potrzebny jest dłuższy czas naświetlania (konieczność użycia statywu i możliwość fotografowania tylko stabilnych obiektów) albo konieczne jest bardzo silne światło, najlepiej pełne słonko. Niestety przy dużych wartościach przesłony pogarsza się również rozdzielczość optyczna obiektywu. Zatem albo trzeba mieć super szkło albo trzeba się pogodzić z lekkim rozmyciem obrazu. Jak dla mnie to najchętniej robię fotki przy przesłonie gdzieś w środku, w moim aparaciku jest to przedział 9-11. Wtedy rozdzielczość optyczna mojego szkiełka jest porównywalna z rozdzielczością matrycy a głębia ostrości pozwala mieć ostry pęd kaktusa i ostry kwiatek a nie albo jedno albo drugie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Jest jedna podstawowa zasada, głębia ostrości zależy od przesłony, odległości obiektywu od obiektu i od ogniskowej i tyle na ten temat
Myszata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 lut 2013, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Jako, że jestem tu nowa z czego się ogromnie cieszę i chłonę wiedzę z Waszych doświadczeń.
Na początek może coś też pokażę. Aloes humilis uratowany przed wyrzuceniem odwdzięczył mi się wystrzelistym kwiatkiem, chociaż ma zaledwie 40 cm.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
M.
Awatar użytkownika
OnArt
200p
200p
Posty: 375
Od: 4 sie 2009, o 18:01
Lokalizacja: zach-pom.

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Ja to jestem starej daty tzn. z epoki analogowej i cyfrówki dobrej się nie dorobiłem. Ale jak mnie uczono i to jest prawda "objawiona", zdjęć nie robi aparat tzn. "puszka". Zdjęcia robi "słoik" tzn. obiektyw. Im wyższej klasy szkło, tym lepsza fota w sensie ostrości, odwzorowania barw itp. tzn. właściwości optycznych. Żebyś nie wiem jak nowoczesny korpus podpiął/ęła do gównianego obiektywu to będziesz miał/a gówniane zdjęcie. Oczywiście, żeby nie było za prosto dochodzi do tego rzecz najważniejsza w fotografii - światło i poniekąd umiejętności fotografa (kadrowanie, kompozycja i takie tam nieważne duperele :wink: ). Ale ja stary jestem i się nie wyznaje na tych pikselach...
Kaktusiarze - tacy - jesteśmy.
Moje STORCZYKI
Moje KAKTUSY
Awatar użytkownika
PR22
50p
50p
Posty: 87
Od: 6 paź 2018, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Toszka

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Mam takie pytanie - w jaki sposób dorobić do zdjęcia ramki-miarki, takie jak są na stronie u p. Snowarskiego (https://kaktusy.atlas-roslin.pl/index.html)? Czy jest do tego jakiś specjalny program? Na wszelki wypadek z góry mówię, że fotoszopy nie używam.

Pozdrawiam,
PR
Pozdrawiam,
Przemek
Kaktusy PR22
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”