Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Haworthia
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

Post »

Ponieważ właśnie mi przyszły listki do ukorzeniania (pachyphytum)... mam je tylko położyć na ziemi czy może lekko wsadzić w ziemię? Od urwanej strony oczywiście.
Przesuszone były od poniedziałku (rano) do dzisiejszego wieczora. Podłoże to ziemia, perlit, wermikulit i drobny żwirek wymieszane w równych proporcjach.

Od dobrych 20 lat nie ukorzeniałam sukulentów z listka i nie pamiętam z tym wsadzaniem :oops: .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

Post »

Wystarczy tylko położyć na podłożu, od czasu do czasu delikatnie spryskać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

Post »

Zdobyczny listek burrito puszcza mi już korzonki. Do jakiej doniczki go wsadzić gdy wyjdą pierwsze listki? Póki co siedzi w zakrętce po jakimś kosmetyku xD. Na początku myślałem by wsadzić go do trochę większej doniczki, 8-9 cm, by nie przesadzać go za często z powodu kruchości rośliny, ale teraz się zastanawiam czy nie lepiej wybrać doniczkę 5,5 cm po jakimś innym sukulencie i dopiero gdy podrośnie przesadzić do większej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

Post »

Zaczynasz od najmniejszej, czyli 5,5 cm może być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 760
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

Post »

Witajcie , może dzisiaj wezmę się za rozsadzanie mojego aloesa , trochę zmarniał bo nie stoi na parapecie i ma mało słońca.
Obrazek
Pozdrawiam Anna
czarny_jezdziec
100p
100p
Posty: 123
Od: 21 maja 2010, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

Post »

Przesadzenie czy rozsadzenie to nie wszystko - oczywiście zmiana podłoża na właściwe zdecydowanie roślinie pomoże.
Oprócz tego ważne są warunki świetlne - sukulenty lubią Słońce i w mieszkaniu najlepszym miejscem jest dla nich słoneczny parapet południowego lub wschodniego parapetu.
Pozdrawiam
Sławek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

Post »

8 marca posadziłam kawałki sukulenta i czekam aż się ukorzenią. Zraszam co kilka dni, ale zauważyłam, że dolne listki zółkną i więdną. Czy mogę trochę podlać, czy dopiero jak będzie widoczny wzrost.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

Post »

Mnie się wydaje, że można podlać. Półtora tygodnia temu wsadziłam sadzonki grubosza perforata. Po kilku dniach spryskałam podłoże, a po następnych kilku dniach podlałam dość sporo. Następne podlewanie, gdy podłoże wyschnie. Ogólnie nie przejmuję się tak bardzo ukorzenianiem sukulentów. Podlewam je prawie tak samo, jak rośliny ukorzenione, tyle, że trochę mniejszą ilością wody.
Ostatnie dni były bardzo ciepłe i stąd sadzonki mogły zacząć więdnąć. Ciepło sprzyja tworzeniu korzeni, więc tym bardziej można podlać.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sukulenty - dzielenie ,rozsadzanie ,ukorzenianie

Post »

Żeby podlać trzeba mieć pewność, że korzenie są, bo czym innym sadzonka ma pobrać wodę? Poza tym każdy ma inne warunki uprawy i to, że u jednej osoby wypuści nowe korzenie po tygodniu czasu, to u innego może po dłuższym czasie.
Jeśli liście dolne więdną, znaczy się roślina żeby się nie odwodnić, pobiera wodę z najstarszych liści i jest to normalne. Zawsze można na czas ukorzenienia odstawić ze słonecznego parapetu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”