Podlewanie kaktusów i sukulentów

Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Praktycy jednak zalecają - do nastania lata - podlewanie rano.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

A może kaktusy uprawiane w warunkach domowych w jakimś tam stopniu dostosowują z czasem się do określonych warunków? Dodam jeszcze, że część mojej kolekcji jest wystawiona na zacinający deszcz, podlewam je tak od kiedy uprawiam kaktusy, czyli tak od około 10 lat i jeśli wypadły mi pojedyncze sztuki, to tylko zimą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Tak mnie jakoś olśniło (lekki kac ma swoje zalety :wink:), że pora podlewania (kwestię tego, kiedy one piją, odłóżmy na bok) może nie mieć żadnego znaczenia, przecież w naturze deszcz roślin nie pyta, kiedy im będzie wygodniej, czy już może, tylko leje kiedy chce. No, może nie kiedy chce, ale nie pora dnia wywołuje deszcz, lecz inne czynniki atmosferyczne.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Już pisałem: w Andach deszcze padają po południu i w nocy. Nie sądzę, by krótki epizod w kolekcji mógł zmienić miliony lat ewolucji i przystosowania się do warunków panujących w naturze. To bardzo dobrze widać po roślinach. Jeśli podlać je rano to wieczorem nadal stoją w wodzie i nie ma śladu, by cokolwiek pociągnęły. Jeśli podleję kaktusy wieczorem to następnego dnia rano już widać jak prawie wszystkie napiły się wody. Z tego samego powodu nie należy górali podlewać w czasie upałów. Wtedy ich korzenie przestają pobierać wodę i zaczynają gnić. Stąd letni okres spoczynku. Jak pisałem wcześniej. Kaktusy jak i inne sukulenty pobierają wodę i wymieniają gazy w nocy. W dzień bronią się przed słonkiem i upałem i niczego nie ciągną zarówno przez korzenie jak i przez skórkę.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

blabla pisze:Już pisałem: w Andach deszcze padają po południu i w nocy
Tomku, to w Andach, a gdzie indziej? Nie zdarzają się deszcze poranne, przedpołudniowe lub nocne trwające do rana? Co do reszty pytań nie mam, bo mnie Twoje argumenty całkowicie przekonują.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Zazwyczaj w suchych nizinnych rejonach schemat jest podobny. Rano upał, w ciągu dnia pojawiają się chmury i wieczorem lub w nocy pada z nich deszcz lub nie. Sytuacje jak u nas, że pada non-stop przez kilka dni to extremum na pustyniach. Tam deszcze są bardzo krótkie ale za to intensywne, coś jak u nas letnie burze. One u nas też nie mają miejsca z rana a raczej po południu lub w nocy.
Trzeba obserwować rośliny i sprawdzać kiedy zaczynają pić wodę. Wg mnie za dnia to zjawisko nie występuję. Kaktusy pobierają wodę z podłoża w nocy. Dlatego lepiej podlewać je wieczorem. Jakiegoś super doświadczenia z Meksykiem nie mam, może te rośliny zachowują się inaczej ale nie wydaje mi się. Te kilka telaków, które mam oraz trochę astrophytum dobrze rośnie przy podlewaniu wieczorem.
W literaturze podane jest, że wiosną można podlewać rośliny z rana. Tu nie zachodzi prawdopodobieństwo ich przypalenia z powodu słonka, w kwietniu słońce świeci nieco później niż w maju i czerwcu więc z rana nie uda się jeszcze roślin przypalić. W czasie najdłuższych dni, gdy słońce świeci od 5:00 wtedy poranne podlanie o 8:00 czy 9:00 właściwie ma miejsce w pełnym świetle i upale i wtedy zachodzi poważne ryzyko przypalenia roślin. Ale podlanie nawet wiosną z rana nie przyspiesza pobierania wody. Kaktusy bez sensu stoją cały dzień w wodzie a dopiero wieczorem zaczynają ją pobierać z podłoża. To moja opinia w tej materii.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Myślę , że mniej ważne czy podlewać rano czy wieczorem , grunt by nie wbić się w falę ochłodzenia przez najbliższe dni dlatego podstawa to monitorować prognozy pogody na najbliższe dni przed podlaniem. U mnie kaktusy nie stoją na podstawkach , podlewam przed południem , szczególnie gdy podlewam wężem ogrodowym z rozpylaczem ,chodzi o to by przeschły pędy do wieczora.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Hm, a ja odwrotnie, latem staram się wstrzelić w kilka chłodniejszych dni. Ale podlewam przez podsiąkanie.
Wissdom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 paź 2016, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Kiedy zacząć nawadniać kaktusy po zimowaniu? Jeszcze za wcześnie czy już dobra pora? Ostatnio u mnie ciągle ładna pogoda, temperatura plusowa, 10-12 stopni, wiosna wyraźnie idzie. Tyle wystarczy czy zaczekać jeszcze trochę?
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Kwestia jakie masz kaktusy i gdzie mieszkasz. Poza tym inny temat jak je uprawiasz? Parapet czy szklarnia?
Wissdom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 paź 2016, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Mammilarie, notocactus, eriocactus, gymnocalycium i dwa niezidentyfikowane. Takie typowe kaktusy, nie jakieś specjalne gatunki. Mam je na parapecie, zimowały na parapecie północnym.
A pytając o to gdzie mieszkam masz na myśli region Polski czy dom/blok? Czy coś jeszcze innego? ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Raczej za wcześnie, temperatura to tylko jeden z czynników, ważniejsza jest ilość słońca którego jest jeszcze za mało. Ja bym poczekał z tym do kwietnia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Cieszę się, że znalazłam ten wątek, muszę go sobie spokojnie i dokładnie przestudiować, bo przez lata popełniałam wiele błędów i niestety zmarnowałam wiele pięknych roślin. Najczęściej poprzez nadmierne podlewanie (za częste).
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”