Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

Otóż ładnych kilka lat temu zakupiła ze znanej włoskiej hodowli 'GIROMAGI CACTUS' dużego już kaktusa oznaczonego etykietą jako Echinopsis eyriesii
Nie sugerowałbym się nazwą na etykiecie, bo w hodowlach zwłaszcza dużych mogą zdarzać się błędy.
Podobnie nie ma co tutaj za bardzo debatować w przypadku Twojego, Echinopsisa. Wszystko wskazuje na to, że jest to subdenudata i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

2 to gymnokalycjum ale raczej nie baldianum, ono ma ciernie-pajączki kładące się po korpusie i okolice aureoli mniej wcięte, za to 6tka wygląda na G. baldianum. 2 to może jakies G.gibbosum
Przejrzyj wątek Aileen i Honorka22, dziewczyny mają masę gymno, może coś Ci przypasuje do 2jki

Jak każdy początkujący chcesz mieć dokładnie oznaczone kaktusy o zupełnie nieznanym pochodzeniu. I fajnie, bo człowiek wtedy szuka i uczy się. Trzeba się jednak pogodzić z pewnymi ograniczeniami. Bo o ile są kaktusy, które trudno pomylić z innymi (gruson), to jest wiele z jednej strony podobnych do siebie, a z drugiej o zmiennym wyglądzie. Dlatego trudno powiedzieć co to za notokaktus. Ma b. oryginalny kwiat, co może sugerować, że się z czymś zmieszał. Oznaczyłabym go jako Notocactus sp. i cieszyła się bo wygląda na chętnego do kwitnięcia :D
Awatar użytkownika
Mirsson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 wrz 2021, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

Dziękuję Ci aga_zgaga za zainteresowanie moim postem. Tak, masz rację, chciałbym mieć wszystko jak najlepiej uporządkowane - w życiu też staram się tego trzymać ;) - ale przeglądając artykuły o kaktusach zauważyłem, iż nie jest to takie proste i oczywiste! Dlatego też zaufam doświadczonym hodowcom i dostosuję się do Waszych porad i wskazówek. Swoją niewielką, początkującą hodowlę założyłem wczesnym latem tego roku a już zdążyłem nacieszyć oczy trzema kwitnącymi roślinami (żółtymi kwiatami Notokaktusa oraz białymi Echinopsisa i Gymnocalicium). Szczególnie pierwszy z nich kwitł niezwykle obficie, miał w sumie około 30 kwiatów!!! W przyszłym roku wczesną wiosną planuję zakup kolejnych kolczastych maluchów do kolekcji. Na początek coś łatwiejszego w uprawie, mam na oku kilka hybryd Rebucji i Mammilarię guelzowiana var robustior. Mam tylko nadzieję, że podołam wyzwaniu...
Do Nieba idą ludzie dobrzy, do Piekła zaś... interesujący.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

Problematyczny Echinopsis to E.subdenudata a dokładnie jakiś jego kukrywar o ładnych, owłosionych areolach. Grupa E.eyriesii/oxygona/multiplex to inna bajka. E.subdenudata na podstawie badań genetycznych mimo białego długiego kwiatu bardziej pasuje do rodzaju Lobivia. Jest blisko spokrewniony z takimi gatunkami jak E.ancistrophora i E.rojasii.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Mirsson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 wrz 2021, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

Dzięki Tomku za zainteresowanie. Tak, masz rację - wszystko wskazuje na to, że to E. subdenudata i tak właśnie go niedawno oznaczyłem. A jak pięknie mi kwitł, co prawda skromnie bo tylko 2 kwiatami ale za to jakimi! Ostatnio zakupiłem na eBayu kilka książek o kaktusach autorstwa Clive'a Innesa i Miles'a Andersona więc mam nadzieję, że moja wiedza nieco się poszerzy. A może powiesz mi coś więcej o moim Notokaktusie/Parodii o ile rzeczywiście należy on do tego rodzaju? Pozdrawiam.
Do Nieba idą ludzie dobrzy, do Piekła zaś... interesujący.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

Jeśli roślinka jest z marketu lub kwiaciarni to pewnie jest to Notocactus ottonis. Nie mniej jest wiele bardzo podobnych gatunków a ja za bardzo się na nich nie znam więc moją diagnozę warto jeszcze gdzieś zweryfikować.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
nikka55
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 sie 2007, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska centralna

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

Dzień dobry.
Dostałam taką roślinkę od miłej pani. Podobno szybko rośnie, a pochodzi z greckiej wyspy Santorini. Wyhodowana z odłamanych gałązek. Może ktoś rozpozna?
Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam - nikka
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

To jest eonium (Aeonium arboreum). Zapraszam do tego wątku https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=32941 gdzie dowiesz się wszystkiego :wink: o jego wymaganiach i uprawie.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

Dokładnie to chyba jest Aeonium arboreum 'Schwarzkopf', tylko może być słabo wybarwione z powodu mało słonecznego stanowiska.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nizios
50p
50p
Posty: 78
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

Panie i Panowie, podpowiedzcie jaki to gatunek... I czy to normalne, że zaczyna mi kwitnąć? Kupiony w jakimś markecie w lipcu albo sierpniu. Miał jakieś zalążki pączków już wtedy ale nie zakwitł. Może dlatego, że przesadziłem go od razu z torfu w podłoże bardziej odpowiednie dla tej rośliny.

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

Wg mnie jest to Mammilaria wagneriana.

Jeśli chodzi o kwitnienie, to zapraszam poczytać ten wątek: https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=97829
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nizios
50p
50p
Posty: 78
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

Ok, dziękuję!
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 8

Post »

Rhipsalis z owadziego marketu, ktoś wie jaki gatunek konkretnie?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”