CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji i poradę

Post »

To kup z terakoty/glinianą albo ceramiczną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

:wit Po kaktusie chodzą małe robaczki i chodzą one bardzo szybko. Wczoraj wieczorem podlałem kaktusa kohinorem, ale dzisiaj znowu robaczki chodzą po kaktusie. Niestety na razie nie mam zdjęcia, bo szkodniki się ukryły. Gdy je zobaczę, to pyknę im fotkę.
maaro78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 kwie 2014, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Błędnie wybrałem dział, a nie mogę usunąć postu, proszę admina o usunięcie posta.
kdbp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 lip 2017, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Kochani, co to za zmiany na brzegach młodych liści aloesu?
Stanowisko południowo-zachodnie, zimował w temperaturze ok 16 stopni, ma drenaż, odpływ w doniczce, podłoże to jakaś sklepowa mieszanka ziemi, piasku, żwiru, perlitu (i nawozu niestety). Dosyć słabo przesycha (również doniczka jest zbyt duża). Mógł mieć ciut za mokro, choć staram się podlewać odpowiednio. Planowałam zajrzeć w korzenie, przesadzić przy okazji do lepszego podłoża i mniejszej, ceramicznej donicy, jednak zauważyłam że roślina będzie kwitnąć. Poczekać z tym do zakończenia kwitnienia? Będę bardzo wdzięczna za radę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Masz wątpliwości czy poczekać na kwiatki w przypadku takich objawów jak podałeś???

Jeśli podłoże zbyt wolno przesycha, a doniczka jest za duża, to pierwsze co trzeba zrobić to wyciągnąć z doniczki i posadzić do mniejszej doniczki i sprawdzić stan korzeni. Takie plamy na liściach oznaczają przelanie albo/i uszkodzenie korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kdbp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 lip 2017, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

norbert76 pisze:Masz wątpliwości czy poczekać na kwiatki w przypadku takich objawów jak podałeś???

Jeśli podłoże zbyt wolno przesycha, a doniczka jest za duża, to pierwsze co trzeba zrobić to wyciągnąć z doniczki i posadzić do mniejszej doniczki i sprawdzić stan korzeni. Takie plamy na liściach oznaczają przelanie albo/i uszkodzenie korzeni.
Gdybym nie miała wątpliwości, nie pytałabym na forum. :D
I plamy, i zawiązujący się pąk zauważyłam dziś.
Wyszłam z założenia, że skoro kwitnienie jest dla rośliny w jakiś sposób obciążające, może niekoniecznie powinnam dokładać do tego przesadzanie. Ale to tylko moje gdybanie, więc zasięgnęłam opinii. Skoro piszesz że te plamy mogą sugerować uszkodzenie korzeni, zajrzę do nich niezwłocznie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Pęd kwiatowy zawsze można obciąć. :wink: Lepsze zdrowe korzenie, niż kwiatki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kdbp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 lip 2017, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

norbert76 pisze:Pęd kwiatowy zawsze można obciąć. :wink: Lepsze zdrowe korzenie, niż kwiatki.
Przeszło mi przez myśl, że przy opłakanym stanie korzeni może trzeba będzie go obciąć żeby roślina nie padła.
kdbp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 lip 2017, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie mogę wyedytować poprzedniego posta. :(
W każdym razie... Aloes miał część korzeni pięknych, część zgniłych. Niefortunnie ponad miejscem wypuszczenia korzeni pojawił się ślad zgnilizny, chciawszy ciąć do zdrowej tkanki, musiałam usunąć wszystko. Z bólem obcięłam pęd kwiatowy, kikut przy rozecie obsypałam cynamonem, suszy się od wczoraj.
Mam nadzieję że ukorzeni się na nowo.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Pamiętaj, że wkładasz do suchego podłoża mieszanki ziemi i żwirku 1:1 i tylko od czasu do czasu spryskujesz podłoże. Postaw w jasnym miejscu, ale cieniuj w godzinach południowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aniaaaj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 4 sie 2019, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Od ostatnich zdjęć niepokojące miejsce się powiększyło. Kaktus był odizolowany jednak może zbyt późno. Na innym zauważyłam coś podobnego. Na razie zajęło jedno ramię i jest w ramieniu obok zaczątek kolejnej skazy. W rzeczywistości zainfekowane miejsca mają kolor różowawy.
Korzenie obu wydają się w porządku. Co myślicie o odcięciu z nawiązką zainfekowanych miejsc i przysypaniu węglem drzewnym?

1.
Obrazek
Obrazek

2.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Przede wszystkim to podłoże (pewnie jeszcze sklepowe) jest beznadziejne i nie nadaje się do uprawy kaktusów. Więc pierwsze co, to wyciągnij z doniczki, oczyść dokładnie korzenie z tego podłoża. Możesz użyć nawet bieżącej wody. Następnie odetnij ten jeden człon, powyżej zmiany. Samą zmianę całkowicie wytnij. Oba kaktusy wymocz porządnie przez kilkanaście minut w Topsinie.
Pozostaw do obeschnięcia na dwa dni.
W międzyczasie przygotuj mieszankę ziemi do sukulentów oraz żwirku kwarcowego. Zmieszaj w proporcji ok. 1:5 i do tego posadź zarówno kaktusa matkę, a osobno ten odcięty człon, stabilizując drewnianymi patyczkami. Do czasu ukorzenienia na razie jego oczywiście nie podlewaj tylko co jakiś czas spryskuj razem z podłożem. Kaktusa właściwego możesz podlać delikatnie po tygodniu czasu.

Trzymasz go na południowym parapecie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aniaaaj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 4 sie 2019, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Jakie powinno być stężenie Topsinu? W jaki sposób wymoczyć w nim kaktusy?
Tak, trzymam je na południowym parapecie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”