CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Zioq3k
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 paź 2021, o 02:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam,
Jakiś czas temu dostałem Echinocactus grusonii, nie został on przelany ani nic, jednak lekko zaczął żólknąc.. wyjechałem na tydzień, wróciłem a kaktus jest cały zainfekowany albo wręcz zgniły.
ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Czy jest dla tej rośliny jeszcze jakaś szansa? Co tu się stało i ewentualnie jak temu zapobiegać w przyszłości?

z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Krótko, śmietnik - to już nie ma żadnych szans.

A co się stało? Nie podałeś warunków uprawy i pielęgnacji. Jednak po zdjęciu, to na pewno podłoże jest skrajnie nieprawidłowe, a oprócz tego pewnie stanowisko, podlewanie również. Na pewno nie jest to kwestia tego tygodnia, tylko od samego początku miał nieprawidłowe warunki tylko mógł wcześniej nie dawać o tym znać.
Na stronie masz wątki o stanowisku, podłożu, podlewaniu, itd. Przejrzyj je to będziesz wiedzieć co zrobiłeś źle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
majka_mw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lis 2021, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

jasne i brązowe plamy + gnicie / przechylony kaktus

Post »

Dzień dobry,
Nie wiem co to za odmiana sukulentu, ale od jakiś dwóch/trzech tygodni zaczęły się na nim pojawiać jasne oraz ciemnobrązowe plamy. Zrobił się też wiotki (wcześniej był sztywny). W niektórych miejscach gnije. Nie był za często podlewany. Delikatnie raz w tygodniu, przy początku jesieni raz na dwa tygodnie. Większość zainfekowanych pędów odciełam, ale choroba się nadal rozprzestrzenia. Nie mam pojęcia czy to jakieś szkodniki czy choroba. Proszę o pomoc w ratowaniu kwiatka.

Drugi jest kaktus, który się położył. Góra pięknie rośnie, tylko ten dół taki marny. Też prosiłabym o porady. Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: jasne i brązowe plamy + gnicie / przechylony kaktus

Post »

Cóż, dużo błędów.

Przede wszystkim nieprawidłowe podłoże, tak nie powinno wyglądać podłoże do sukulentów. Prawidłowe to mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 1:3 - 1:5. Więc wszystko do przesadzenia.
Po drugie o wiele za duże pojemniki. Może ładnie wyglądają, ale są całkowicie niepraktyczne. Sukulenty sadzimy najlepiej do pojedynczych małych doniczek tylko z odpływem i stawiamy na podstawce.
Po trzecie, nie powinno się łączyć kaktusów z pozostałymi sukulentami, bo mają nieco inne wymagania.
Na zdjęciu ostatnim to kaktus, reszta to Stapelia.
Kaktusy w zimie się nie podlewa w ogóle i powinno się zapewnić chłodne stanowisko. Ten kaktus w środkowej części ma przewężenie, bo się wyciągnął z powodu nieprawidłowych warunków uprawy, zbyt wysoka temperatura zimowania oraz podlewanie.
Stapelia odwrotnie, lubi w okresie jesienno-zimowym cieplejsze stanowisko - gdzieś w okolicach 15 - 18 stopni i raz na miesiąc powinno się dać trochę wody.

Rośliny gniją, bo zostały posadzone do nieprawidłowego pojemnika, podłoża.
Do tego nie wiadomo jak wygląda sprawa z podlewaniem czy stanowiskiem.
Te rośliny preferują słońce. Jak kaktus będzie miał chłodne stanowisko, to światło nie jest tak istotne, ale Stapelia to tylko słoneczny parapet.

Jeśli gnije przy ziemi, to trzeba wszystko odciąć, jak przy przedostatnim zdjęciu - to jest też Stapelia, nie kaktus. Odcinasz aż do zdrowej tkanki i ukorzeniasz na nowo w osobnej doniczce.
Żadna roślina nie ma mieć plam. Jeśli dany fragment ma plamy, również odcinasz. Na koniec robisz oprysk Topsinem.
Polecam poczytać o uprawie tych roślin, na forum mamy dużo wątków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam mam problem z senecio
Wysusza końce pędów, mam też drugiego i nic takiego się nie dzieje. Całe lato siedziały na balkonie miały się świetnie, na zimę zabrałam do domu, nie mają zimowania. Więc podlewać muszę tylko oszczędniej. Mają okno północno -zachodnie i północne. Co to może być ?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Przyczyn może być kilka: zbyt wysoką temperatura i/albo niedostosowanie podlewania do takich warunków, zbyt mało do tego słońca.
Jak nie masz możliwości zapewnienia chłodniejszego stanowiska, to spróbuj podlewać nieco większą ilością wody niż dotychczas.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nataaaa009
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 gru 2021, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywe kamienie czy trzeba im pomagać

Post »

Zauważyłam że roślina zaczyna jakby pękać, a z boku widać jak rośnie nowy kwiat, a z góry dalej trzyma się stara warstwa, która zrobiła się miękka i wygląda jak "czapka" czy należy to zdjąć czy lepiej nie ruszać?
https://imageshack.com/i/poGL4cCZj
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Lepiej nie ruszać. Roślina musi przepompować wodę ze starych liści do nowych.
Pozdrawiam
G.
ReneRys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 sty 2022, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zgniły kaktus

Post »

Hej, czy ktoś może powiedzieć mi, co stało się z moim kaktusów i jak temu zaradzić? Główka jest wciąż zielona, ale łodyga przegniła.

Wstawiam zdjęcie.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zgniła, bo podłoże jest beznadziejne, a i pewnie wody nie żałowałaś.
Kaktusy sadzimy do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:5.
W okresie jesienno-zimowym nie podlewamy w ogóle i zimujemy w chłodzie.

W tej sekcji jest dużo wątków, gdzie znajdziesz informacje o prawidłowej uprawie tych roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ReneRys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 sty 2022, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Okay, dziękuję! A czy da się coś z nim jeszcze zrobić czy już amba?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Obetnij tę zgniłą część, aż do zdrowej tkanki kaktusa.
Na przekroju nie powinno być żadnych przebarwień brązowych.

Jeśli kolce będą przeszkadzać, to je usuń i bardzo ostrym nożem, czystym tnij.

Rana będzie się musiała ładnie zasuszyć.

Najlepiej byłoby ulokować kaktusa pionowo w pustej doniczce, ale tak, żeby wisiała.
W chłodnym miejscu i tak może stać do wiosny.

Na wiosnę ulokować go na przygotowanym podłożu, podpierając bo bokach
patyczkami. Przy ładnej pogodzie / słonecznej można odrobinę zraszać, żeby było ciut wilgoci.
Powinien wypuścić korzenie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
karoll
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 sty 2022, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ratunku dla mojego kaktusa

Post »

Kaktusy widocznie zaczeły marnieć (więdnąć), na większym widać czarne plamki nie jest ich dużo ale kilka jest, dodatkowo 2 kaktus robi sie żółty od podstawy. Podpowie ktoś jak to ratować?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”