CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Mirmina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 lis 2015, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zmiany są dość miękkie, łatwo dają się zdrapać, wygląda to trochę jakby zaczęło gnić i na tym był miękki nalot.

Czy do przesadzenia zamiast perlitu mogę zastosować keramzyt zmieszany z ziemią do kaktusów?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Jeśli jest miękkie, to może być grzyb. W takiej sytuacji trzeba dokładnie wszystko zebrać i w zależności od tego co będzie pod spodem odpowiednio zareagować. Jeśli po zebraniu, tkanka będzie zielona to ok., ale jeśli pod spodem będą miękkie brązowe zmiany, to wtedy trzeba je odciąć zdezynfekowanym nożem aż do zdrowej zielonej tkanki. Jeśli wycięcie nie będzie zbyt głębokie to wtedy otwartą ranę trzeba posypać sproszkowanym węglem i dodatkowo wcześniej jeszcze oprysk preparatem grzybobójczym. Jeśli zmiana będzie zbyt głęboka to wtedy pozostanie tylko odciąć powyżej (przekrój ma być jasny bez plam) i po zabezpieczeniu miejsca cięcia również węglem i solidnym obeschnięciu próbować ponownie ukorzenić w suchym podłożu.

Keramzyt niezbyt nadaje się do podłoża jako rozluźniacz, gdyż gromadzi w sobie wodę. Lepsze jego zastosowanie jako drenaż. Do podłoża jest lepszy perlit albo żwirek kwarcowy.

Pi wyciągnięciu z doniczki trzeba dokładnie oczyścić korzenie ze starego podłoża i wtedy ocenić ich stan. To co zgniłe oczywiście usuwasz, a to co zostanie obsypujesz sproszkowanym węglem (o ile oczywiście nie trzeba będzie odcinać góry).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Iwona__
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 lut 2018, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry :) Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji, co dzieje się z moim sukulentem. Od spodniej strony doniczki pojawiła się taka "narośl". Nie wiem ile czasu się to coś rozwija. Podlewam go bardzo rzadko, dopiero kiedy cała gleba w której jest całkowicie przeschnie. Ostatnio (tzn jakieś 3 tygodnie temu) został podlany roztworem wody z nemycelem, ponieważ miałam inwazję ziemiórek i wszystkie rośliny w domu zostały tym potraktowane. Czy to mogło mieć wpływ na rozwinięcie się tej narośli? Czy to jest jakiś grzyb? Pleśń? W jaki sposób się tego pozbyć? Zamieszczam zdjęcie spodu doniczki i samej rośliny, która z zewnątrz wydaje się wyglądać całkiem dobrze. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

https://imgur.com/drkmJm8

https://imgur.com/igTYhAP
karolinast91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 mar 2022, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry wszystkim :)
Jestem tutaj nowa, potrzebuję Waszej pomocy.
Czy ktoś z Was miała podobny problem z kaktusem?
Mam go już bardzo długo, podlewałam go tak jak zawsze i nagle zauważyłam, że zaczęło mu coś dolegać.
Czy ktoś może mi pomóc i napisać w jaki sposób mam postępować żeby uratować kaktusa?
Czy to przelanie, czy brak wody? A może jakaś choroba?
Bardzo proszę o pomoc :)
Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie porady.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Gnije. Kaktusów nie podlewamy w okresie jesienno-zimowym w ogóle.

Ponadto powinien rosnąć w bardzo przepuszczalnym podłożu, mieszance ziemi i rozluźniacza w proporcji około 1:5.
I oczywiście tylko i wyłącznie słoneczny, najlepiej południowy parapet.

Przesadź, odetnij całkowicie chorą część. Usuń całkowicie stare podłoże, całość wymocz w preparacie grzybobójczym na kilkanaście minut do pół godziny. Wyciągnij, zostaw do porządnego obeschnięcia i posadź do całkowicie suchego podłoża.
Nie podlewaj przez 2 tygodnie. Potem pierwsze podlania delikatne i stopniowo zwiększasz ilość wody.
Podłoże przed kolejnym podlaniem zawsze musi całkowicie wyschnąć.

Polecam poczytać wątki w tej sekcji poświęcone uprawie kaktusów. Nie traktujemy ich jak inne rośliny doniczkowe.


Iwona__, to jest mikoryza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Iwona__
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 lut 2018, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Mikoryza? Dziękuję, poszukam więcej informacji na ten temat
pixie7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 15 maja 2012, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry,

Około miesiąc temu przesadziłem mojego kaktusa do nowego podłoża, wszystko relacjonowałem krok po kroku na forum, w doniczce ze złym podłożem i doniczką miałem 3 kaktusy, najmniejszy zgnił, dwa pozostałe (największe) przesadziłem.

Kaktus wcześniej był w miejscu nienasłonecznionym, (miesiąc temu) przestawiałem go na południowy parapet, zmieniłem podłoże (żwir i ziemia 5:1), zgnite korzenie usunąłem, spryskałem preparatem scorpion 325sc, wsadziłem do mniejszej doniczki i do dziś nie podlewałem. Niestety dziś zauważyłem ze mniejszy kaktus (od strony południowej, bezpośredniego słońca) zmienił kolor, proszę zobaczyć na zdjęcia, wygląda jakby gnił, zauważyłem podobieństwo ze wcześniejszy który zgnił to jego stan (kolor) tak samo pogorszył się po przestawieniu w słoneczne miejsce (południowy parapet).

Czy jest szansa na uratowanie go czy raczej oba wylądują w koszu? :(
https://i.imgur.com/tKct29h.jpg
https://i.imgur.com/9kmSyXg.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nic nie gnije, to normalna reakcja na słońce. Kaktus musi się co roku do niego przyzwyczaić ze względu na kilka miesięcy okresu kiedy praktycznie go nie ma albo jest zbyt słabe.
Spróbuj delikatnie cieniować w okolicach najsilniejszego słońca (czyli między 11 -14) przez okres około 2 - 3 tygodni, tzn. dać kawałek kartki, ręcznika papierowego między kaktusem, a oknem i stopniowo wydłużać ekspozycję na słońce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pixie7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 15 maja 2012, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziękuję za odpowiedź, tak zrobie.
Myślałem jeszcze żeby go obrócić o 180 stopni żeby "dać odpocząć" stronie która zmieniła kolor, czy to dobry pomysł?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Każdy sposób jest dobry, oczywiście można odwrócić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pascal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lip 2020, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry. Czy może mi ktoś pomóc w zdiagnozowaniu co się dzieje z tym kaktusem? Pojawiły się na nim plamy w dziwnych kolorach - od brązowych po coś przypominającego granat (?). Kaktus został kupiony jakoś w zeszłym roku przed sezonem zimowym. Chciałem zaczekać do wiosny z przesadzeniem go z tymczasowego podłoża, w którym był umieszczony. Czy ta roślinka jest do odratowania?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, a zwłaszcza sukulenty. Podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy.
Podlewałeś w okresie jesienno-zimowym?
Ten jeden gnije na wierzchołku i będzie postępować dalej. Tego jednego bym oddzielił i wywalił. Z resztą kaktusów, to zależy w jakim stanie są korzenie i jak się rozwinie sytuacja.
Trzeba dokładnie oczyścić korzenie ze starego podłoża. Dobrze byłoby całość czyli korpus plus korzenie wymoczyć w preparacie grzybobójczym i pozostawić do całkowitego obeschnięcia.
W międzyczasie przygotuj mieszankę ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 1:5.
Po posadzeniu odczekaj tydzień, dwa z podlaniem. Jeśli w okresie jesienno-zimowym nie był w ogóle podlewany to przez okres około 2 tygodni tylko delikatnie spryskuj kaktusy i delikatnie podłoże. W ten sposób stymuluje się je do wypuszczania nowych korzeni.
Kaktusy oczywiście powinny stać na słonecznym parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”