CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
LumOo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lut 2020, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam czy może ktoś pomóc z tym problemem? Kaktus jakby usychał? Jak mu pomóc/zaradzić. Jaka jest tego przyczyna i jak zapobiegać temu na przyszłość? Dziękuję.


[IMG=https://imagizer.imageshack.com/v2/xq90/921/bgUjXp.jpg][/IMG]
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

To mi wygląda na jakieś stare poparzenia słoneczne albo uszkodzenia mechaniczne.

Na pewno jednak wszystkie Twoje kaktusy wymagają przesadzenia do prawidłowego podłoża:

https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 30&t=29595

Oraz odpowiednich warunków uprawy zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... =30&t=8864
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LumOo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lut 2020, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu/N.

Co do oparzeń nie mam pojęcia ponieważ niedawno to zauważyłem a mamy zimę. W okresie jesiennym nie miał tego. Uszkodzenie mechaniczne też odpada ponieważ leży nieruszany na parapecie. Ok dziękuję poczytam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Uszkodzenia mechaniczne mogły powstać podczas transportu, kiedy jeden kaktus ociera się o drugiego. Powstają małe uszkodzenia których z początku nie widać.

Edit:

Tutaj masz identyczny przypadek:

viewtopic.php?p=4775040#p4775040

Takie uszkodzenia zaczynają obsychać z czasem, kiedy tkanka wokół nich zaczyna zamierać.
Na ogólną kondycję kaktusa nie mają jednak wpływu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kattys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2020, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam serdecznie, to mój pierwszy post tutaj.
Ostatnio zauważyłam (to musiało się stać na przestrzeni kilku dni), że jeden z moich kaktusów totalnie oklapł. W doniczce znajduje się też druga jeszcze większa od niego ?kula? oraz jedna mała - te dwa pozostałe kaktusy są jak najbardziej ok.
Obrazek

Jak go szturcham to czuć, że jest miękki i to taka galaretka zupełnie :(
Innych podejrzanych objawów nie zaobserwowałam, nie ma plam. Kaktusy niestety nie są zimowane w chłodnym pomieszczeniu bo nie mam gdzie. Gdzieś od listopada nie dostawały wody i mają sucho jak pieprz. W zeszłą zimę były przechowywane w ten sam sposób i dopiero gdzieś od kwietnia powoli wybudzane zaczynając od spryskiwania i wszystko było ok. Stoją na oknie zachodnim, w pokoju jest ciepło chociaż regularnie wietrzę.
W internecie nie znalazłam jednoznacznych odpowiedzi co to może być, pomóżcie :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Po pierwsze, podłoże jest całkowicie nieodpowiednie!
Kaktusy sadzimy do podłoża, gdzie sama ziemia stanowi niewielką część. Prawidłowa mieszanka do mix ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:3 - 1:5.
Więc kaktus albo jak masz ich więcej wymaga bezwzględnie przesadzenia.

Po drugie, ten miękki kaktus zgnił - niezwłocznie go dokładnie odetnij.

Po wyjęciu z doniczki, dokładnie oczyść następnie ze starego podłoża - najlepiej pod bieżącą wodą, całość namocz w preparacie grzybobójczym - np. Topsin (kilka kropli na litr wody), na jakieś kilkanaście minut. Po całkowitym obeschnięciu, najlepiej dzień, dwa posadź do właściwego podłoża i jak najmniejszej doniczki.

Niestety kaktusy wymagają zimowania w niskich temperaturach, a nie temperaturze pokojowej. Samo wietrzenie nic nie daje. Ewidentnie widać, że są powyciągane z powodu niedoborów słońca w okresie jesienno-zimowym i zbyt wysokiej temperatury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kattys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2020, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź!
Ponieważ dopiero jutro będę mogła podjechać do ogrodniczego po odpowiednie środki, czy można jeszcze teraz wyjąć te zdrowe kaktusy z ziemi i zostawić tak bez doniczki do jutra (po oczyszczeniu)?

-- 16 lut 2020, o 15:22 --

P.S. Rozumiem że instrukcja moczenia dotyczy tych zdrowych części, tj całego kaktusa niezgniłego?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Tak, wyciągnij od razu i zrób jak napisałem. Kaktusy mogą spokojnie przebywać poza doniczką nawet dłuższy okres czasu. Część hodowców nawet tak zimuje przez całą zimę.
Oczywiście mówimy o wymoczeniu tylko tego co zostanie zdrowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
malgom83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lut 2020, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam wszystkich speców od kaktusów. Mam dwa spore i bardzo stare kaktusy które stoją sobie na zachodnim oknie i niestety chyba niedługo skończą swój żywot. Proszę o poradę czy da się jeszcze taki stan odratowac? czy to choroba czy skutek złego traktowania??
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Na pewno podłoże jest beznadziejne. Kaktusy wymagają mocno przepuszczalnego podłoża. Taka mieszanka powinna składać się z 1 części ziemi na 5 części żwirku.

Co do zmian, jeśli są twarde, to naturalne starzenie się. Mogą to też być efekt żerowania przędziorków.

Jeszcze jedno, one są powyciągane - oprócz zbyt żyznego podłoża to efekt zimowania w zbyt wysokiej temperaturze - patrz poprzednie wpisy.
Oczywiście kaktusów nie podlewamy w okresie jesienno-zimowym.

Co do odrostów, to bym je poodrywał i posadził osobno.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szymek199
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lut 2020, o 02:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Potrzebuję pomocy. Pół roku temu zakupiłem aloes. Wszystko z nim było porządku. 2 tygodnie temu go podlalem (robię to średnio co 3 tygodnie w tym okresie). Gdy wróciłem do domu w liściach zaczęło "brakować miąższu" A jeden liść zżółk. To wina że go za mocno podlalem? Wcześniej wszystko wyglądało dobrze.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dwie sprawy, stopniowe żółknięcie dolnych liści to normalna sprawa. Ale jednak na pewno masz nieprawidłowe podłoże. Powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:1 - 1:2. Podczas przesadzenia sprawdź stan korzeni, oczyść dokładnie ze starego podłoża. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Visionner
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 mar 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam. Od lat moje kaktusy atakuje ta sama choroba. Liczę na to, że tutaj na forum znajdę pomoc.
Moje kaktusy i wilczomlecze atakuje od dawna ta sama choroba. Tworzą się brązowe plamy, najczęściej od dołu, od nasady, ale też np. w przegubach opuncji, w miejscach, gdzie kiedyś wyrosły nowe pędy. Brązowienie kaktusów od dołu idzie stopniowo coraz wyżej - a na dole coraz głębiej wyniszcza roślinę. W końcu kaktus od dołu "pnia" robi się w środku martwy, suchy, prawie pusty. Jakimś cudem górne pędy potrafią jeszcze czerpać z siebie zapasy i trochę rosnąć - np. kolejny rok. Potem kaktus cały ginie.
Szukałem informacji, co to za choroba, jak zwalczać. Najbardziej podobna wydaje się do niej tzw. sucha zgnilizna. Zgodnie z zaleceniami opryskiwałem kaktusy przeciw suchej zgniliźnie preparatem Miedzian 50WP (grzybobójczy). Dwa, nawet trzy razy w odstępach czasu. Nic nie pomogło, nawet nie zahamowało rozrostu brązowych miejsc.
Załączam kilka zdjęć różnych kaktusów i wilczomleczy - jako przykłady chorych roślin. Bardzo proszę o rozpoznanie, co je niszczy i jak skutecznie je ratować.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”