CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
blaviken
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 cze 2020, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry,
Kilka miesięcy temu mojej sansewierze zaczęły wysychać końcówki - jest ze mną od wielu lat, więc podejrzewałam że to ze starości. Jednak ostatnio dołączyły do tego żółte, wyschnięte plamki (niektóre zapadnięte, niektóre wystające), do tego roślina wyraźnie straciła na żywotności i zaczęła opadać na boki. Kilka podobnych plamek znalazłam na sąsiedniej roślince.
Stała na parapecie od południowej strony, póki co jest odseparowana od reszty na zachodnim.
Nie umiem rozpoznać czy to choroba, moje zaniedbanie, czy np. oparzenia - jedynie przesadziłam ją do świeżego podłoża dla sukulentów, wymieszanym z piaskiem i keramzytem.

https://scontent.fiev1-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5EFC1FBA

https://scontent.fiev1-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5EFF18F1


Zamieniłam zdjęcia na linki do nich.
Zdjęcia były wstawione w ogromnym rozmiarze.
bab...
maddie253
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 maja 2020, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

jandom1 pisze:Czy aby przed wyjazdem nie podlałaś więcej niż zwykle, aby miał co pić pod Twoją nieobecność?
Nieee, podlewałam jak zwykle, bo planowaliśmy wrócić za kilka dni, a nie po takim czasie. Generalnie raczej nic się nie zmieniło w jego uprawie. Na ten moment już cały jest brązowy/brązowo-czarny i miękki. Można to ściąć, czy trzeba zostawić?
Zielona część kaktusa wypuściła w zamian za to :)
Jak opiekować się takim kaktusem, żeby jak najdłużej był z nami? ;)

https://imageshack.us/i/poMgu1yYj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Przede wszystkim bezwzględnie odetnij górę żeby infekcja nie przeszła na dolną część - powinnaś to zrobić od razu. Po odcięciu przekrój powinien być jasno zielony, bez żadnych ciemnych plamek. Posyp miejsce cięcia sproszkowanym węglem. Przesadź do nowego właściwego podłoża (mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:3), doniczki nie wstawiaj do żadnych osłonek, tylko stawiasz na podstawce. Parapet oczywiście południowy.

Poczytaj wątki na forum.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maddie253
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 maja 2020, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

norbert76 pisze:Przede wszystkim bezwzględnie odetnij górę żeby infekcja nie przeszła na dolną część - powinnaś to zrobić od razu. Po odcięciu przekrój powinien być jasno zielony, bez żadnych ciemnych plamek. Posyp miejsce cięcia sproszkowanym węglem. Przesadź do nowego właściwego podłoża (mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:3), doniczki nie wstawiaj do żadnych osłonek, tylko stawiasz na podstawce. Parapet oczywiście południowy.

Poczytaj wątki na forum.
Dziękuję za informacje! Zaraz będę działać :)
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Czy to tarczniki? Czy może coś innego?
ObrazekObrazek
Jeśli tarczniki, jak je zwalczać i czy są bardzo zaraźliwe dla innych roślin?
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam, czy crassule (np moonglow, buddha's temple, barklyi, plegmatoides) - mogą być w czasie wiosny, lata i wczesnej jesieni przeniesione do szklarni - stale otwartej oraz zacienionej cieniówkami, szybami mlecznymi itp. - bo domyślam się, że może kaktusów typowych by nie spaliło, ale crassula to trochę inna sprawa.

Analogicznie co z eszeweriami, haworthiami? Również ciągła wymiana powietrza i cieniowanie?

Ponoć pleiospilosy, lithopsy etc nie wytrzymują ostrego słońca w środku lata i spiekają się. - nałożę cieniówkę.

Natomiast dlaczego o to pytam - mam dość dużą kolekcję i jeszcze nigdy nie była wystawiana na zewnątrz. Nie chciałbym, żeby mi pomarło tyle roślinek a przecież w szklarni panują duże temperatury i o ile mammilariom i innym "typowym" kaktusom nie powinno to zaszkodzić to co z resztą wyżej wymienionych rodzin roślin?

Nie mogę ich przecież wynieść pod gołe niebo - jeden deszcz i wszystko zgnije w ciągu doby.

proszę o pomoc, dziękuję
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Jeden deszcz i zgniją...


A gdzie takie bzdury wyczytałeś? Czyli rozumiem, że wg tej teorii w naturze gdzie rosną sukulenty w ogóle nie padają deszcze???
W okresie wiosenno - letnim żaden deszcz im nie zaszkodzi. No chyba, że będzie padać przez kilka dni non stop. Natomiast opady jednodniowe w odstępie kilku dni są tolerowane. Inna sprawa dotyczy okresu jesieni, wtedy przy niskich temperaturach nocnych można zaszkodzić.
Zawsze możesz wystawić na taras, balkon - nie masz czegoś takiego?

Ze szklarnią nie mam doświadczenia, ale z tego co czytałem tutaj na forum musisz im zapewnić solidną wentylację zwłaszcza w słoneczne dni. No i trzeba je stopniowo zaaklimatyzować, również do wystawienia na zewnątrz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Syriusz zobacz wątek raflezji i jej crassule pod chmurką i na balkonie viewtopic.php?f=62&t=63331&hilit=placyk&start=816 .
bugatti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 cze 2020, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Forumowicze! Pierwszy mój post tu, będę wdzięczny za pomoc

Zauważyłem ostatnio brunatne plamy na jednym z kleistokaktusów. Czy ktoś z Was wie co to jest / co zrobić w tej sytuacji?
Posadzone są w ziemii dla kaktusów z perlitem na dnie. Wydaję mi się, że ich nie przelewam

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Po pierwsze kaktusy są wyciągnięte z powodu niedoborów słońca. Kaktusy uprawiamy przede wszystkim na południowym parapecie.
Druga sprawa, powinna być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku 1:5.
Trzecia, doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona do osłonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bugatti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 cze 2020, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Niestety nie mam parapetów od strony południowej. Po podlaniu zawsze sprawdzam czy nie zalega woda na dnie, po za tym na dnie plastikowej doniczki znajduje się perlit. Czym trzymanie na podstawce różniłoby się od trzymania w osłonce?

Czy to brunatnienie może być kwestią braku światła?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

No niestety, ale południowy parapet to podstawa uprawy kaktusów. Opcją alternatywną jest wschód albo zachód, ale tak czy owak w okresie jesienno-zimowym muszą być zimowane w niskiej temperaturze.
Drenaż na dnie to zupełnie osobna sprawa. Podłoże musi bardzo przepuszczalne, więc taka mieszanka którą podałem wyżej musi być.
Podłoże musi oddychać, więc osłonka odpada.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bugatti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 cze 2020, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Czyli najlepiej byłoby wyciągnać kaktusa z osłonki (również tej plastikowej) i przesadzić do doniczki z terakoty na podstawce?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”