CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Używam nawozu mineralnego, co dwa tygodnie wypada , bo co drugie podlewanie. Czy częstotliwość podlewania w te upały jest dobra, jeśli to robię raz na tydzień? Zrezygnuję w takim razie już z nawożenia w tym roku..
Objawy pojawiły się od około 2 do 3 tygodni , a kwitnienie jet od marca . Wolałbym uniknąć odcinania kwiatów , bo są one całą ozdobą Wilczomlecza... Da to radę jakoś obejść?

A czemu mam wymienić podłoże, jeśli zastosowałem się do rady wyżej i przy przesadzaniu przygotowałem mieszkankę dość sporej ilości żwiru i ziemi? Do jakiego w takim razie podłoża mam przesadzić roślinę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie chodzi o przepuszczalność podłoża. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem, zbyt częste nawożenie i to jeszcze pełną dawką najprawdopodobniej doprowadziło do przenawożenia i stąd problemy. Najlepiej w takiej sytuacji po prostu wymienić podłoże na nowe.
Druga sprawa, kwiaty osłabiają w tym momencie roślinę, więc musisz postawić albo kwiaty albo roślina. Jeśli kwitnie od marca, to zdążyłaś się nimi nacieszyć. Osobiście bym je odciął.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

No tak , teraz już rozumiem o co chodzi więc postaram się wymienić podłoże i już nie nawozić w tym roku, a kwiaty to on puszcza cały czas nowe na pędach z każdego kąta liścia więc pewnie to też jest sprawa tych kwiatów.
Dzięki bardzo za poradę i od jutra zacznę coś z tym robić:-)
Berenik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 18 sie 2020, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dobry wieczór. Czy ktoś jest w stanie ocenić, co może dolegac tej opuncji? Obecnie te jasne plamy na głównym członie są większe i postępują do góry.
Obrazek
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Czy może ktoś mi podpowiedzieć, czy ten pąk kwiatowy usechł już całkiem i trzeba go usunąć?
Czy może jeszcze żyje choć trochę?
Obrazek
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Jeśli jest zielony to żyje. U echinopsisów jest tak, że czasem mogą zastopować rozwój pąka kwiatowego. Obserwuj go :D
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Ciężko jest powiedzieć, czy jest zielony. Jakieś dwa tygodnie temu wydawał się bardziej żywy. Potem nagle zszarzał i zciemniał, stąd moja wątpliwość.
Dzięki za odpowiedź. Będę go jeszcze obserwować, choć mam bardzo słabą nadzieję na zakwitnięcie. :(
Pozdrawiam
G.
CoToZaRoslina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 mar 2020, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dobry wieczór,
Chciałbym się dowiedzieć, co można zrobić z uszkodzonym liściem Żyworódki? Czy należy go urwać/odciąć, czy pozostawić w spokoju? Poniżej załączam fotografię. Z góry dziękuję za odpowiedź :wink:


Obrazek
Anetamaj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 sie 2021, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam serdecznie. Dostałam wiekowego kaktusa. Przez lata był w nieodpowiednim podłożu. Przeglądalam forum i pierwsze co zrobiłam to przesadziłam do podłoża dla kaktusów i sukulentów (żwir, keramzyt, piasek kwarcowy płukany, ziemia kompostowa i perlit po 20%) wymieszanego z seramisem. Wierzchnia warstwa seramisu widoczna na zdjęciu to jakies 0,5 cm, pod spodem jest ten mix:)
Kaktus posiada takie plamy, przebarwienia? u podłoza więcej.
Typuję 3 problemy
1) starzenie się
2) nieodpowiednie warunki
3) choroba grzybowa

oczywiście szukam w domu odpowiedniego miejsca, w miarę słonecznego

Proszę o pomoc :):)
pozdrawiam serdecznie i dziękuję
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Przede wszystkim kaktusy to nie są rośliny na jakąś ciemną półkę, a tylko i wyłącznie na słoneczny najlepiej południowy parapet. W okresie jesienno-zimowym trzeba zapewnić chłodne stanowisko, najlepiej w okolicach 10 stopni.

Plamy na korpusie mogą być obecnością jakiegoś grzyba. Zrób na wszelki wypadek oprysk Topsinem.
Inna opcja, to jakieś stare uszkodzenia mechaniczne, skoro kaktus był po przejściach.

Przy okazji polecam poodrywać odrosty i je osobno posadzić - położyć na takim samym podłożu, tylko już na miksie.
W razie czego będziesz miała nowe kaktusy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anetamaj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 sie 2021, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

dziękuje pięknie za wszystkie rady :) ;:196 człowiekowi az lżej na sercu jak wie co robic ;)
Piotrusiek04
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 sie 2021, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 7

Post »

Tak mi się wydaje że go przelałem. Bo stał w pokoju w torfie potem jak padły mi dwa to zacząłem działać. Szkoda mi tych trzech ale dobrze że jeden się uratował. A mam jeszcze jedno pytanie co do cerusa ma takie małe dziurki czy to może być od poparzenia?
Obrazek

Obrazek
Piotrusiek04
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 sie 2021, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam mam problem z moim kaktusikiem. w lato zakupiłem go i wyciągnąłem z ziemi wysuszylem przez 3 dni korzonki w posadziłem do nowego podłoża czy to choroba grzybowa? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”