Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Wczoraj przy okazji marketowych zakupów postanowiłam pobuszować na stoisku kwiatowym :D

Były tam między innymi grubosze, a wśród nich Hobbit w fatalnym stanie. Był połamany, a wokół leżały poobrywane listki - rurki. Przyznaję bez bicia, że pozbierałam i przywłaszczyłam sobie trzy takie rurki. :twisted:

I teraz pytanie: podobno można z takich listków wyhodować roślinkę. Jak to zrobić? Na razie odłożyłam je do obeschnięcia, ale co dalej? Wsadzić do doniczki, czy do wody, żeby się ukorzeniły? Bo w różnych miejscach czytałam różne opinie. Czy komuś udała się taka sztuka? :roll:

Bardzo bym chciała wyhodować sobie takiego ślicznego Gruboszka ;:97
Pozdrawiam :-)
Kasia
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Wsadź te listki do ziemi - mieszanki piasku z ziemią uniwersalną (to grubosz, więc w wodzie zgnije). Sztuka wyhodowania gruboszy z listków udaje się wielu osobom, ale ja nie mam cierpliwości :oops: wolę sadzonki wierzchołkowe :D
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź :D

Ja też wolałabym mieć sadzonkę wierzchołkową, ale nie miałam serca jeszcze bardziej maltretować tego sklepowego biedaka... A szkoda mi było zapłacić prawie 20 zł. za roślinę nadającą się tylko i wyłącznie do pocięcia na sadzonki :roll:
Pozdrawiam :-)
Kasia
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Mi też było by szkoda, ale jak masz listki to już coś :D Już Ci pewnie przeschły, więc śmiało możesz wsadzać je do ziemi. Ja mojego Hobbita wyhodowałam z dwóch listków, ale coś mi się wydaje, że będę potrzebowała kolejnych listków, bo gruboszek mi strajkuje :( Trzymam kciuki za Twoje listki :D
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

W takim razie dziś po pracy akcja "Grubosz" :wink:
Mam w domu ziemię kwiatową, czy jeśli zmieszam ją ze żwirkiem akwarystycznym, będzie OK?

I jeszcze jedno pytanie: czy dopóki listki się nie ukorzenią powinnam utrzymywać podłoże stale wilgotne, czy wręcz przeciwnie?
Pozdrawiam :-)
Kasia
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Z podlewaniem bym bardzo uważała, bo listki łatwo gniją. Ja zazwyczaj tylko spryskuję wierzchnią warstwę ziemi, tak, żeby była tylko lekko wilgotna. I postaw doniczkę w ciepłym miejscu (parapet nad kaloryferem), bo słyszałam, że najlepiej się ukorzeniają jak mają cieplutko :D
Do tej zwykłej ziemi dosyp piasku, ale nie za dużo. Z własnego doświadczenia wiem, że sukulentom nie bardzo pasuje taka ziemia jak kaktusom.
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Listki już posadzone :D

Dwa wsadziłam do ziemi zmieszanej ze żwirkiem i po lekkim spryskaniu podłoża postawiłam na wschodnim oknie, a jednego w ramach eksperymentu zostawiłam w wodzie.
Teraz pozostaje mi czekać i mieć nadzieję, że coś z tego wyjdzie :wink:
Pozdrawiam :-)
Kasia
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Ja akurat z mojego okazu niekiedy zbieram listki, które przez moją niezdarność przy przestawianiu doniczki odpadają. Wtykam po prostu listki w ziemię, potem utrzymuję wilgotność wierzchniej warstwy. W żadnym wypadku nie odważyłabym się trzymać ich w wodzie. Akurat jestem w trakcie ukorzeniania listków i mam trochę dokumentacji jeszcze sprzed roku i sprzed kilku tyg. "Okazem pośrednim" wczoraj uszczęśliwiłam na siłę forumowiczkę :D , więc akurat nie ma go na zdjęciach.
Wygląda to mnie więcej tak:
Obrazek Obrazek Obrazek
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Maniu te listki wystarczy położyć na ziemi , :wink:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Za mało żwiru w ziemi i raczej bym proponował ziemię do kaktusów zobacz tutaj pisałem o zwykłym gruboszu ale to taki sam system rozmnażania, ziemia powinna przesychać od podlania do podlania i raczej umiarkowane podlewanie. Grubosz z listka
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Zrobiłam dokładnie tak, jak widać na zdjęciach Mani. Niestety, moje listki poczerniały i skurczyły się. Obcięłam zepsutą część (około 1/3 długości liścia), a teraz sie zastanawiam, czy z pozostałego fragmentu może jeszcze coś wyrosnąć, czy raczej nadaje się do wyrzucenia... Chyba po prostu położę resztki liścia na ziemi i co będzie, to będzie ;:183
Pozdrawiam :-)
Kasia
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Oczywiście, substrat jest u mnie nieodpowiedni, jednakże akurat tylko taki miałam pod ręką, jak mi listki odpadły. Na razie jednak to w nim listki rozmnażają się z powodzeniem :D
To dosłownie jeszcze "ciepłe" zdjęcie, tego samego listka (akurat po zraszaniu)
Pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Maniu, ale to fajnie wygląda! :D

Ja niestety nie doczekałam się aż moje listki wypuszczą młode roślinki.
Natomiast okazało się, że jedna z koleżanek ma u siebie Hobbita i sprezentowała mi małą gałązkę ;:138 Sadzonka siedzi sobie teraz w wodzie i wypuściła już pierwszy korzonek, także jestem dobrej myśli :)
Pozdrawiam :-)
Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”