Grubosz - Crassula cz.5

Zablokowany
Julaflora
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 lut 2018, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Jestem "sukulentowym świeżakiem" :) Ta roślinka jest dopiero co kupiona przez mojego męża. Dziś ją przesadziłam w przepuszczalne podłoże do sukulentów, na spód poszedł keramzyt i na razie nie podlewam. Takich liści jest kilka. Usunąć je? Bardzo dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Tylko roślin, a zwłaszcza sukulentów nie sadzimy bezpośrednio do samej ziemi a do mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:2 - 1:3. Jeśli posadziłaś do samej ziemi, niestety ale będziesz musiała zrobić to jeszcze raz używając w/w mieszanki. Przez tydzień nie podlewaj, potem dopiero wtedy kiedy przeschnie całkowicie podłoże. Stanowisko oczywiście słoneczny parapet, wskazany południowy.
Liść zostaw.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Julaflora
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 lut 2018, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Ja już wcześniej kombinowałam z mieszanką ziemi ogrodowej i żwiru takiego jak z piaskownicy 1:1 i wydawało mi się że ta mieszanka jest taka "za sucha". No coż, człowiek na błędach się uczy :D Dzięki!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Piasek się nie nadaje w takiej proporcji. O wiele lepszy będzie żwirek, najlepszy kwarcowy o frakcji około 2 - 4 mm.
Podłoże w przypadku sukulentów ma jak najszybciej przesychać po podlaniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Mój zaczyna wypuszczać nowe listki. Do środka łożyłem długopis aby mieć porównanie jak gruby jest pieniek.

Obrazek Obrazek Obrazek
Agnieszkaaa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 mar 2018, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Ja mam pytanie - czy posiada ktoś odmianę crassula perforata "Variegata"?
gnat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 7 wrz 2017, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Moja młodzież po zimie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I przedszkole:
Obrazek

Staram się skompletować kolekcję ovatek, ale coś mi nie idą dalsze poszukiwania.

Zmoderowano, oferty można składać tylko i wyłącznie w sekcji ofert. Mod.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Agnieszkaaa pisze:Ja mam pytanie - czy posiada ktoś odmianę crassula perforata "Variegata"?
Tak, mam w swojej kolekcji. Obecnie jest brzydka. Latem będzie ok a jesienią przebarwi się pewnie jak zwykle
Obrazek

Obrazek

Gnat
Nie widzę wszystkich zdjęć.
Kojer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 kwie 2018, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Cześć
Po pierwsze chciałem się przywitać i przy okazji pokazać mojego przerośniętego grubosza :).
Gdy go kupiliśmy jakieś 5-6 lat temu wyglądał tak:

Obrazek

Robiliśmy wszystko co nie powinniśmy, normalna kwiatowa ziemia, nawożenie itp. i trochę wyrósł.
W zasadzie nam to nie przeszkadzało ale zaczął gałęzie wypuszczać mocno za doniczkę i przestał się mieścić (wysokość od ziemi ponad 50cm, obwód pnia 15cm), wyglądał tak:

Obrazek

Przyciąłem kilka dolnych gałęzi i trochę go przerzedziłem (ale niezbyt, bo robiłem to przed przeczytaniem wątków ze zdjęciami przycinania i trochę się bałem)

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5B2C1E2C

Teraz po wymianie ziemi wygląda tak (okno na wschód):

Obrazek

Więcej zdjęć tutaj:
https://photos.app.goo.gl/W7YQaHYX17UK7ZtD2

I teraz pytanie czy coś z nim więcej robić (na razie dam mu odpocząć przez minimum miesiąc) oprócz usuwania odrostów kierujących się w dół. Pewnie przydałoby mu się ograniczyć rozrost na boki ale w sumie podoba mi się taki duży.
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Ale się rozchulał chłopak ;:224
Nie lepiej te poskręcane części do ukorzeniania obciąć tak, żeby były proste? Grubosze tak nie rosną we właściwej glebie, tylko wtedy, gdy jest zbyt żyzna, jak w waszym przypadku. Chyba, że to w ramach eksperymentu, to niech sobie rośnie :) ale biedny będzie ;:185
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Kojer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 kwie 2018, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Te do ukorzeniania częściowo pociąłem (w sumie nie wiem co z nimi zrobię o ile się przyjmą bo kompletnie nie mam na nie miejsca :)).
Wygląda, że głównego jeszcze trzeba będzie minimum w dolnych częściach mocno przyciąć bo jednak nadal część gałęzi kieruje się w dół. Porobię dzisiaj po południu więcej szczegółowych zdjęć i poproszę o radę jak przyciąć.
Nie chciałbym mu zrobić krzywdy.

----4 kwi 2018, o 20:56---

No cóż, obejrzałem i kompletnie nie mam pomysłu co z nim zrobić. :(
Zdjęcia z 4 stron i z góry z najrzadszej strony.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Zobacz tutaj jak wyglądają grubosze u naszej użytkowniczki Raflezji, może coś Ciebie zainspiruje:

https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 8#p5304778
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 5#p5728605

Oraz ten poświęcony de facto przycinaniu:

https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... it=Grubosz

A tak przez ciekawość, w jakie podłoże teraz posadziłeś, wymieszałeś ziemię ze żwirkiem?
Ta doniczka ma otwory odpływowe?
Masz może południową wystawę do dyspozycji? Bo ja mam wschodnią, która dla gruboszy nie jest najlepszym rozwiązaniem, więc trzymam w sezonie na zewnątrz, zawsze to więcej słońca i światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kojer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 kwie 2018, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Oglądałem, ale co bym nie wymyślił wymaga to bardzo radykalnych cięć, było się za cięcie i zmianę warunków zabrać 3 lata temu.
Ziemia do sukulentów wymieszana ze żwirkiem 1:1, mam wrażenie, że chyba nawet za luźna :), na dole keramzyt.
Doniczka ma otwory odpływowe, podstawki chwilowo nie ma bo stara pękła i muszę kupić nową.
Okno jest od wschodu, mam też teoretycznie południowe (wychodzące na balkon) ale po pierwsze parapet jest na niego za wąski a po drugie to legowisko kotów i grubosz mógłby źle skończyć :). Jak się zrobi cieplej to w zasadzie mógłbym go na balkon wynieść, ale przy jego rozmiarach też nie bardzo jest go gdzie postawić bo balkon mały i mocno zastawiony, czyli wracamy do koncepcji bardzo radykalnego cięcia którego się boję.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”