CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam,

mam problem z kilkoma kaktusami - pojawiły się rdzawe plamy - niektórzy sugerowali że to przędziorek ale ja w to nie do końca wierzę, ponieważ nigdy nie zauważyłam szkodnika na roślinach, ponadto wydaje mi się, że jednak ślady po przędziorku są trochę inne?
proszę was o pomoc w identyfikacji problemu - ktoś już kiedyś poruszał podobny problem na forum ale raczej nie został on rozwiązany,

Obrazek

Obrazek
Gruboszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 mar 2017, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Słuchajcie mam taki problem z małymi, ozdobnymi aloesami, które mam od jakichś 2 miesięcy. Nie mają żadnych plamek, ogólnie nie wyglądają źle, ale przez te 2 miesiące tak jakby zwijają liście, podnoszą je do góry jakby chciały zamknąć się w sobie :( Wcześniej były bardziej rozłożyste. Podłoże to żwir z ziemią do kaktusów pół na pół. Parapet na północnym zachodzie. Wszystkie 4 sztuki są w jednej szerokiej doniczce i mają swobodę. Co im może być? Zamieszczam rysunek poglądowy
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Za mało podlewasz albo co gorsza doszło do uszkodzenia korzeni z przelania. Jak często podlewasz?
Jak duża jest doniczka w porównaniu do roślin? Doniczka najprawdopodobniej jest za duża, przez co jest trudniej kontrolować wilgotność podłoża.
Na marginesie ta wystawa niezbyt nadaje się do uprawy aloesów - za mało słońca - południowy parapet najlepiej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gruboszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 mar 2017, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

norbert76 Na początku podlewałam raz na 2 tygodnie, później mniej, ale raz na tydzień. Warstwa samego żwiru jest tylko 1 cm z wierzchu, pod spodem wymieszany z ziemią. Parapet mam tylko taki jaki mam, ładnie daje to słońce, choć nie od rana, a w pomieszczeniu zawsze jest bardzo ciepło. Tak to wygląda:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Wg mnie ten pojemnik jest za duży. Lepiej je rozsadzić na dwa mniejsze płytsze. Inaczej albo przelejesz albo nadmiernie przesuszysz podłoże.
Aloesy potrzebują słońca przez cały rok, a Ty masz go dopiero raptem gdzieś około 2 - 3 godziny od późnej wiosny do wczesnej jesieni. To za mało, to są rośliny słońca.
Aha nie muszę pisać, że od spodu musi być odpływ.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gruboszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 mar 2017, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Ze słońcem u mnie w domu to im lepiej nie dogodzę :( Chociaż u mnie zawsze jest cieplutko, a okno bardziej na zachód niż północ. Dziękuję za rady! Przy głębokości pojemnika to obstawiałabym raczej przesuszenie niż przelanie, bo czasami wkładam palucha głęboko w podłoże i sprawdzam, czy nie jest za mokro i nigdy nie jest. Odpływ wiem, że powinien być, ale koleżanka howa swoje kwiaty bez odpływu i rosną ładnie, poradziła tylko, żeby sprawdzała czy nie mają za mokro. Sprawdzam. Chyba faktycznie przesadzę je do czegoś płytszego. Dzięki!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Doniczka powinna być nieco większa niż bryła korzeniowa i stopniowo z czasem zwiększasz jej rozmiary.
Prawidłowe podlewanie jest wtedy, że moczysz porządnie na ok. kilkanaście minut i następne podlewanie w ten sam sposób, jak całkowicie przeschnie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gruboszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 mar 2017, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

okej dzięki, jutro będę z nimi kombinować :)
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Ponawiam pytanie - czy ktoś ma jakieś podejrzenia co może dolegać moim kaktusom? czy to może być faktycznie wina przędziorka czy jednak jakichś grzybek?
Kaktuska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 lut 2017, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Da radę to uratować?

Post »

Obrazek
Dzień dobry to jest wilczomlecz jakiś tam i wzięłam odnozke od siostry ,zrobiłam tak jak wyczytałam czyli po urwaniu odnozki położyłam aby się zagoilo ,potem wsadziłam do ziemi i stało się to ,czy da radę to uratować i co zrobiłam źle
jilliana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 sie 2016, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Proszę o poradę. Kaktus jest przelany. Zaczął się kurczyć i słabo wyglądać. Wyjęłam go z donicy i usunęłam częściowo ziemie. Poradźcie co w takim przypadku zrobić. Pozostawić go bez ziemi w donicy aby osuszył korzenie.?

http://www.fotosik.pl/zdjecie/9aa6178f53bf927c
http://www.fotosik.pl/zdjecie/f2e3684fc802b08c
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Czy dół kaktusa jest miękki?
Problem leży nie tylko w przelaniu, ale w niewłaściwym podłożu. Kaktusów i sukulentów nie sadzi się bezpośrednio do samej ziemi, ale przygotowuje się mieszankę i ziemi do kaktusów, gdzie stanowi ona mniejszość. Proporcja ziemi do żwirku to od 1:3 do nawet 1:5.
Oczywiście korzenie są do obeschnięcia przez dwa, trzy dni. Potem sadzisz do w/w całkowicie suchej mieszanki. Weź doniczkę niewiele większą niż średnica kaktusa. Na dno nasyp warstwę drenażu z keramzytu. Nie podlewasz przez około dwa tygodnie. Możesz za to przez ten czas spryskiwać kaktusa.
Prawidłowe podlewanie to takie, że podlewasz jednorazowo dużo, ale rzadziej tak żeby ziemia całkowicie obeschła. W okresie jesienno-zimowym nie podlewasz w ogóle.


Kaktuska, jeśli chodzi o ten najmniejszy to jest do wyrzucenia. Ten po prawej, który ma przebarwienia gnije - też, najwidoczniej za szybko zaczęłaś podlewać. Przed pierwszym podlaniem musisz dać czas odrostom na wytworzenie korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jilliana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 sie 2016, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Dół kaktusa nie jest miękki. Ale za to zauważyłam pajęczynke na kolcach i jakiś mały insekt chodził przy korzeniu. Być może zaatakowały go jeszcze przędziorki.?

Faktycznie podłoże mogło być dosyć słabe, bo kaktus nie był przesadzany od kupienia. Wielkie dzięki za odpowiedź i wskazówki :)
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”