CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
jakuboz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 lip 2022, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowienie kaktusa

Post »

Witam, posiadam od dziecka w domu kaktusa który rośnie sobie już dobre kilkanaście lat. W ostatnim czasie zacząłem zastanawiać się czemu jedne z pędów są brązowe a inne zielone. Szukałem informacji na ten temat jednak żaden z opisów nie pasuje w 100%. Brązowe pędy nie są w żadnen sposób "miękkie" więc nie sądzę by zgniły. Czy może to być naturalne brązowienie dla tych najstarszych pędów?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Powracam z tematem Echinopsisa, który zasusza pąki kwiatowe. W zeszłym sezonie wypuścił jeden pąk, który wkrótce zrobił się suchy. Myślałam, że przyczyną jest moje zbyt skąpe podlewanie w sezonie. W obecnym sezonie wypuścił trzy pąki i je znowu zasuszył, choć podlewam go teraz dużo większą ilością wody. Podłoże bardzo żwirowe, stanowisko - południowy parapet. Zimowany na sucho.
Czy ktoś wie, jaka może być przyczyna? Dlaczego znowu się rozmyślił i stwierdził, że jednak nie zamierza zakwitnąć?

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
G.
inus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lip 2022, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Cześć, mam 2 problemy:
1) co się dzieje z moim kaktusem? Pojawiły się na nim takie woskowe plamy.

Obrazek

2) czy to wełnowiec?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

2. Wełnowiec, ale nie tylko to jest problemem. Zauważyłem, że jeden kaktus gnije. Przyczyny standardowe, nieprawidłowe podłoże, podlewanie, doniczka w osłonce zamiast na podstawce oraz pewnie zbyt mało słoneczne stanowisko.
Na wełnowca kup Mospilan, zrób oprysk, powtórz po tygodniu.

Oprócz tego przesadź, oczyszczając bryłę korzeniową ze starego podłoża. Usuń wszystko co jest zgniłe.
Obrazek

Posadź do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 1:3 - 1:5 do ciasnych doniczek. Postaw je na podstawkach na słonecznym, najlepiej południowym parapecie.
Kaktusy podlewasz wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże. Po przesadzeniu musisz odczekać z 2 tygodnie.


Co do 1. to zmiany mogą być również od szkodników i błędów uprawowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Berenik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 18 sie 2020, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry. Na opuncji widoczne są takie rdzawe plamki. Czy to może być efekt działalności przędziorka? Nie sprawdzałam pod lupą, "gołym okiem" nic nie widać.
Obrazek
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

https://imgur.com/a/WZKMvHn

Co jej jest (gasteria)? I czy to można zostawić czy odciąć.
Nie jest moja, nie znam jej pielęgnacji. Korzenie ma w dobrym stanie. Nie widzę szkodników.

nr B - Strzelam, żę to są gasteriowe oparzenia od zbyt mocnego słońca?
nr A - wygląda jak zwykła suszka na środku "liścia"
nizios
50p
50p
Posty: 78
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Wiosną tego roku miałem problem z wełnowcami na zeszłorocznych siewkach, skorzystałem z rady, którą tu na forum przeczytałem i zrobiłem im kąpiel w wodzie o temp. 50 stopni. Wszystkie to zniosły i po wsadzeniu do substratu zaczęły w końcu rosnąć. Dodatkowo podlałem je po 2 tygodniach Polysectem. Pozostałe rośliny, które posiadam - starsze, kupione - również podlałem polysectem i wydawało mi się, że problem zniknął. Niestety dzisiaj przystąpić chciałem do drugiego pikowania tegorocznych siewek i zauważyłem na korzeniach znajomy białawy nalot.

Mam szybkie pytanie: dużo z Was poleca Bi 58 na wszelkie szkodniki w uprawie kaktusów, ale preparat jest od 2 lat niedostępny. Mam pod ręką Polysect 005 SL oraz Mospilan 20 SP, którego lepiej użyć do pozbycia się wełnowców korzeniowych z tegorocznych siewek (nic szczególnie cennego - mix z Internetu)? Podlać raz, czy powtórzyć po paru tygodniach tym samym środkiem, a może zmienić na ten drugi? Nie wiem czy sens wygrzewać siewki w gorącej wodzie, są dość małe (0,5 - 1 cm średnicy) i nie wiem, czy by to przeżyły.

Co ciekawe miałem sporo pojemników z siewkami i póki co, tylko w tym jednym się pojawiły.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Mospilan i Polysect to jedno i to samo - ta sama substancja czynna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nizios
50p
50p
Posty: 78
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Faktycznie, dziękuję za zwrócenie na to uwagi. A więc to bez znaczenia czego użyję.
A czy w ogóle jest coś innego, co może być użyte przeciwko tym szkodnikom?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Mospilan jest skuteczny na wełnowce, ale jego użycie nie oznacza że szkodniki nigdy nie wrócą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

trzyjbule pisze:https://imgur.com/a/WZKMvHn

Co jej jest (gasteria)? I czy to można zostawić czy odciąć.
Nie jest moja, nie znam jej pielęgnacji. Korzenie ma w dobrym stanie. Nie widzę szkodników.

nr B - Strzelam, żę to są gasteriowe oparzenia od zbyt mocnego słońca?
nr A - wygląda jak zwykła suszka na środku "liścia"
Nikt nie wie?
tomasz91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 sie 2022, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba kaktusa - czarna ropa

Post »

Witam,
Mam prośbę o identyfikację choroby kaktusa i podpowiedź jak go leczyć. Wygląda jak czarna pleśń / ropa wypływająca z plamy. Choroba występuje od dobrych kilku miesięcy i bardzo powoli się rozrasta

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroba kaktusa - czarna ropa

Post »

Gnije w środku. Trzeba dokładnie wyciąć dookoła plamy w głąb aż do zdrowej tkanki. Chociaż jest duże prawdopodobieństwo że nic z tego nie będzie, jak zgnilizna weszła zbyt głęboko. Jeśli zmiana w głąb nie jest zbyt rozległa po cięciu trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki oczyścić dokładnie ze starego podłoża oraz całość wymoczyć w preparacie grzybobójczym. Po około kilkunastu minutach, można trochę dłużej wyciągasz, odkryte tkanki posypujesz sproszkowanym węglem i tak zostawiasz do solidnego obeschnięcia przynajmniej z dwa dni. Potem sadzisz i czekasz.

Przyczyny standardowe: przede wszystkim nieprawidłowe podłoże, ziemia uniwersalna albo w ogóle brak przesadzenia po zakupie. Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 1:5.
Zbyt częste podlewanie. Kaktusy podlewasz dopiero wtedy kiedy całkowicie wyschnie podłoże.
Zbyt ciemne stanowisko, kaktusy preferują wyłącznie słoneczny parapet i to najlepiej południowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”