Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

Moje grubosze są jak widać w ceramice. Uwzględniając wielkość rośliny i ciężar lepiej sadzić do doniczki z takiego materiału albo do z terakoty. W tej drugiej szybciej przesycha podłoże co ma swoje plusy i minusy. Plusy to, że sukulenty preferują takie warunki, minus że częściej trzeba będzie podlewać zwłaszcza gdy zrobi się cieplej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomash_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 sie 2022, o 08:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
Od pewnego czasu mam problem z gruboszem - zauważyłem "rozmiękczenie" i chudnięcie pnia i wygląda to tak jakby lada chwila miał się złamać. Podlewałem go dość oszczędnie. Może ktoś zdiagnozuje czy to efekt przelania czy może odwodnienia?
Czy jestem jakoś w stanie uratować drzewko, odcinając powyżej "rany" i sadząc w ziemi?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

Przyczyna jest jedna - beznadziejne podłoże, nie sadzimy sukulentów do samej ziemi uniwersalnej. Podłoże powinno być bardzo przepuszczalne, gdzie perlitu albo żwirku masz przynajmniej dwa razy więcej niż ziemi.
Teraz pozostaje tylko porobić szczytowe sadzonki, a reszta do śmieci.

Przy okazji, Grubosza podlewasz wtedy kiedy całkowicie wyschnie podłoże oraz preferuje słoneczny parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”