Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 41, 42, 43, 44, 45
Autor Wiadomość
Aniakak
 Tytuł: Re: Aloes / Aloe
PostNapisane: 5 paź 2021, o 10:27 
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver

0 szt.
Witajcie, podpowiedźcie mi , dostałam aloesa od znajomego od razu w ziemi . Czy mi się wydaje czy ziemia jest za ciężka? Słabo schnie, podlany tydzień temu przeze mnie . Skład ziemi to ziemia, piasek ,perlit .
Obrazek

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
PostNapisane: 5 paź 2021, o 11:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Przede wszystkim za duża doniczka, rozsadź je na trzy małe doniczki.
Druga sprawa, jak w podłożu będzie za dużo piasku, to efekt bywa odwrotny od zamierzonego. Czyli mogą się robić zastoiny wodne, a podłoże będzie wolniej przesychać. Lepsza będzie mieszanka ziemi i żwirku kwarcowego o frakcji 2 - 4 mm w proporcji około 1:2.
Trzecia, stanowisko - słoneczny parapet, jednak im mniej słońca tym podłoże też będzie wolniej przesychać.
Czwarta od jesieni ograniczamy podlewanie. W zależności od temperatury, podlewamy aloesy co 3 - 4 tygodnie. Należy patrzeć też pod kątem wielkości doniczki, im mniejsza tym podłoże wolniej przesycha, sukulenty przechodzą teraz okres spoczynku, ale nie można też pozwolić na długotrwałą suszę, zwłaszcza jeśli masz ciepłe zimowisko.

Czyli, wyciągnij rośliny z doniczki, jak korzenie będą wilgotne odczekaj z posadzeniem poza doniczką aż całkowicie przeschną. Podobnie po przesadzeniu odczekujesz tydzień z podlaniem.

klara_k
PostNapisane: 9 paź 2021, o 21:54 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam, czy mogłabym prosić o pomoc? Miałam aloes, dość długo żył sobie spokojnie, puszczał nowe liście. Do czasu aż go przesadziłam. Stało się to co na zdjęciach i nie udało mi się go uratować. Stwierdziłam "no nic" i kupiłam nowego, w tym samym miejscu, identyczną odmianę. Bez przesadzania, wstawiłam tylko w osłonkę, podlewałam wydawało mi się dobrze. Stał w tym samym miejscu, przy oknie gdzie słońce pada odrobinę po południu. I stało się z nim dokładnie to samo i to bardzo szybko. W około dwa miesiące stało się to co na zdjęciach (to ta druga roślina). Pomóżcie proszę co może być przyczyną, bardzo bym chciała, żeby kolejny nie podzielił jego losu :(

Z góry dziękuję ;:167

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 9 paź 2021, o 22:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Bo popełniłaś te same błędy...
Jakiś grzyb. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie.
Podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku w proporcji około 1:2.
Wyciągnij z doniczki, oczyść dokładnie ze starego podłoża, usuń chore korzenie oraz liście.
Posadź do nowego podłoża. Doniczka ma stać wyłącznie na podstawce.

Na koniec zrób oprysk Topsinem. Po przesadzeniu odczekujesz tydzień z podlaniem. W okresie jesienno-zimowym w zależności od temperatury podlewasz raz na 3 - 4 tygodnie.
Stanowisko, słoneczny parapet.

kobalt_x
PostNapisane: 25 paź 2021, o 20:03 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Może to miejsce nie jest takie dobre. Mój aloes nie lubi wcale mocnego słońca. Na lato muszę go odstawić trochę pod ścianę, a na zimę wędruje pod szybę. Kiedyś się nieźle przypalił w słońcu i to kwietniowym. Może to miejsce było dobre sezonowo. Oczywiście przesadź. Ziemi dla sukulentów też nie polubił. Po czterech tygodniach zmarniał. Woli uniwersalną ale z rozluźniaczem.

norbert76
PostNapisane: 28 paź 2021, o 12:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Rośliny wystawiając na zewnątrz trzeba wpierw zaaklimatyzować, czyli stopniowo przyzwyczaić do słońca i do temperatury minimum przez 2 tygodnie.
A jeśli chodzi o ziemię do sukulentów, to dostępna w handlu dość dużo może się różnić w zależności od producenta. Z tych co miałem do czynienia, to w zasadzie ziemia uniwersalna zmieszana z piaskiem. Ale to może być niezbyt przepuszczalnym podłożem. Osobiście jak kupowałem ziemię do sukulentów, to zawsze dawałem żwirku albo perlitu. Obecnie też kupuję ziemię uniwersalną, mieszam ze żwirkiem i też sukulenty rosną.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 754 ]  Idź do strony nr...        1 ... 41, 42, 43, 44, 45

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości