Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Nikola123
50p
50p
Posty: 70
Od: 3 gru 2020, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Zmiany pojawiły się po inwazji tarczników.
Obetnę te liście i czas pokaże. Zastanawiam się teraz, czy to nie dziwne, że w doniczce są 3 aloesy + małe co tam sobie wypuściły, a tylko 2, i to te na pierwszy rzut oka najzdrowsze (trzeci mocno ucierpiał przez tarczniki) mają te plamy.
Tajemnicza ta sprawa jakaś ;:88

[edit] Ucięłam te liście, tak wyglądają. I mają dziwny zapach, taki jakby... Kocia karma? Po zapachu śmiem stwierdzić że to bakteryjne.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Infekcja nie musi od razu wejść na wszystkie chociaż jest takie ryzyko. Być może ten jeden był zaatakowany przez szkodniki w najmniejszym stopniu.

Zrób w takiej sytuacji oprysk Topsinem i odczekaj z dwa, trzy tygodnie. Jeśli nic nie pojawi nowego to roślina może wrócić na swoje dotychczasowe stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Just_yna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 paź 2021, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Czy taki aloes da się jeszcze ukorzenić? Rósł sobie ładnie, ale niestety doniczka się przewróciła i się złamał :/
https://imagizer.imageshack.com/img923/1609/i8vpbA.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 760
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witajcie, podpowiedźcie mi , dostałam aloesa od znajomego od razu w ziemi . Czy mi się wydaje czy ziemia jest za ciężka? Słabo schnie, podlany tydzień temu przeze mnie . Skład ziemi to ziemia, piasek ,perlit .
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Przede wszystkim za duża doniczka, rozsadź je na trzy małe doniczki.
Druga sprawa, jak w podłożu będzie za dużo piasku, to efekt bywa odwrotny od zamierzonego. Czyli mogą się robić zastoiny wodne, a podłoże będzie wolniej przesychać. Lepsza będzie mieszanka ziemi i żwirku kwarcowego o frakcji 2 - 4 mm w proporcji około 1:2.
Trzecia, stanowisko - słoneczny parapet, jednak im mniej słońca tym podłoże też będzie wolniej przesychać.
Czwarta od jesieni ograniczamy podlewanie. W zależności od temperatury, podlewamy aloesy co 3 - 4 tygodnie. Należy patrzeć też pod kątem wielkości doniczki, im mniejsza tym podłoże wolniej przesycha, sukulenty przechodzą teraz okres spoczynku, ale nie można też pozwolić na długotrwałą suszę, zwłaszcza jeśli masz ciepłe zimowisko.

Czyli, wyciągnij rośliny z doniczki, jak korzenie będą wilgotne odczekaj z posadzeniem poza doniczką aż całkowicie przeschną. Podobnie po przesadzeniu odczekujesz tydzień z podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
klara_k
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 paź 2021, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam, czy mogłabym prosić o pomoc? Miałam aloes, dość długo żył sobie spokojnie, puszczał nowe liście. Do czasu aż go przesadziłam. Stało się to co na zdjęciach i nie udało mi się go uratować. Stwierdziłam "no nic" i kupiłam nowego, w tym samym miejscu, identyczną odmianę. Bez przesadzania, wstawiłam tylko w osłonkę, podlewałam wydawało mi się dobrze. Stał w tym samym miejscu, przy oknie gdzie słońce pada odrobinę po południu. I stało się z nim dokładnie to samo i to bardzo szybko. W około dwa miesiące stało się to co na zdjęciach (to ta druga roślina). Pomóżcie proszę co może być przyczyną, bardzo bym chciała, żeby kolejny nie podzielił jego losu :(

Z góry dziękuję ;:167


Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Bo popełniłaś te same błędy...
Jakiś grzyb. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie.
Podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku w proporcji około 1:2.
Wyciągnij z doniczki, oczyść dokładnie ze starego podłoża, usuń chore korzenie oraz liście.
Posadź do nowego podłoża. Doniczka ma stać wyłącznie na podstawce.

Na koniec zrób oprysk Topsinem. Po przesadzeniu odczekujesz tydzień z podlaniem. W okresie jesienno-zimowym w zależności od temperatury podlewasz raz na 3 - 4 tygodnie.
Stanowisko, słoneczny parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kobalt_x
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 lut 2019, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Może to miejsce nie jest takie dobre. Mój aloes nie lubi wcale mocnego słońca. Na lato muszę go odstawić trochę pod ścianę, a na zimę wędruje pod szybę. Kiedyś się nieźle przypalił w słońcu i to kwietniowym. Może to miejsce było dobre sezonowo. Oczywiście przesadź. Ziemi dla sukulentów też nie polubił. Po czterech tygodniach zmarniał. Woli uniwersalną ale z rozluźniaczem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Rośliny wystawiając na zewnątrz trzeba wpierw zaaklimatyzować, czyli stopniowo przyzwyczaić do słońca i do temperatury minimum przez 2 tygodnie.
A jeśli chodzi o ziemię do sukulentów, to dostępna w handlu dość dużo może się różnić w zależności od producenta. Z tych co miałem do czynienia, to w zasadzie ziemia uniwersalna zmieszana z piaskiem. Ale to może być niezbyt przepuszczalnym podłożem. Osobiście jak kupowałem ziemię do sukulentów, to zawsze dawałem żwirku albo perlitu. Obecnie też kupuję ziemię uniwersalną, mieszam ze żwirkiem i też sukulenty rosną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tanner
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 gru 2021, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Po przeczytaniu połowy tego wątku zabrałem się za ratunek jednego z moich dwóch aloesów. Ta sztuka miała szczęście być mi nie po drodze, przez co podlewałem ją bardzo rzadko - prawie tak jak powinienem.
Drugiego musiałem spisać na straty bo wodę dostawał za często.

Obrazek

Tak więc jest już w doniczce z otworami odpływowymi, będzie podstawka, jest drenaż oraz miks ziemi do kaktusów oraz żwirku kwarcowego w stosunku 40/60 - objętościowo jest trochę więcej żwirku niż ziemi.
Musiałem zastosować podpory gdyż korzeni jest bardzo mało, bez szans na utrzymanie rośliny w pionie. Po przesadzeniu nie podlałem, mam zamiar zrosić ziemię za tydzień a delikatnie podlać za 3 tygodnie.

Pozostałem z jedną niewiadomą - dwa liście już jakiś czas temu jakby złamały się pod własnym ciężarem - roślina nie jest super-sztywna przez nieumiejętną uprawę, niektóre miejsca są bardziej wiotkie od innych. Dwa liście złamały się blisko podstawy tak, ze opierały się o podłogę, nadal tak jest - leżą na sznurku. Zewnętrzna część liścia nie jest uszkodzona.

Te liście są do wycięcia i najwyżej mogę je próbować ukorzenić, czy zostawić w docelowej pozycji (na sznurku jak na foto) i ich środek się jakoś "zwiąże"?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

A po chcesz wycinać zdrowe liście? Zostaw jak jest.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 760
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witajcie , powiedźcie co Wy byście zrobili z takim aloesem

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”