CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Wg mnie to może być początek infekcji. Odetnij fragment ostrym nożem (przemyj go wpierw spirytusem) do zdrowej tkanki. Jeśli pod spodem będzie jasna tkanka bez plamek to obsyp cynamonem. Nie będzie może estetycznie wyglądać, ale przynajmniej może uratujesz roślinę.
Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Piotrusiek04
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 sie 2021, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Bardzo dziękuję. Mam nadzieję że to pomoże.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Co to może być to białe?
Na wełnowca za łyse, jedno rozdziubałam, było maziste w środku, więc to raczej nie pąk. Kaktus stał na zewnątrz w sezonie.

Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

To jest zastygnięty sok kaktusa, niektóre mają taki gęsty mleczny (nie wiem, które, bo nie wszystkie kroiłam :D , u mnie taki miała jakaś stara mammllaria). Być może jakiś owad nakłuł tkankę, albo cierń innego kaktusa.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Uff, czyli nie zaraza jakaś. Dzięki Basiu.
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Co to za ustrojstwo na mojej portulacarii? Zauważyłem dziś na niej jakieś maluteńkie, ciemnoczerwone / brązowe robaczki. Do tej pory niczego nie widziałem, sama roślina rośnie jak na drożdżach. Czym je wytłuc? Póki co nie zauważyłem ich na innych roślinach w pokoju, ale obawiam się o nie.

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zdjęcia nie do końca wyraźne. Z opisu mogą być przędziorki, porównaj sobie ze zdjęciami w Google.
Jeśli będzie to samo, to zrób oprysk Sanium albo Magus, powtórz po tygodniu. Te szkodniki są bardzo ekspansywne, więc mogą się przenosić z rośliny na roślinę. Nie kupowałeś jakiejś nowej ostatnio?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zdjęcie spróbuję zrobić jutro, ale niczego nie obiecuję gdyż mam słaby aparat. Tak, wg Google to najprawdopodobniej przędziorki. Kupując roślinę miesiąc temu miałem wrażenie, że między liśćmi jest kilka malutkich niteczek i czarnych kropek, ale żadnego robala nie zauważyłem. Przemyłem wtedy jednak liście słabym roztworem wody, alkoholu i mydła. Nowej rośliny nie kupowałem, ale kilka dni temu przytargałem do siebie odrost z zimowanego przez mamę na klatce schodowej kaktusa.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Jak były niteczki to mogły być pierwsze oznaki tych szkodników. Wodą z alkoholem i mydłem ich się nie pozbędziesz. Trzeba najlepiej użyć w/w preparatów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nizios
50p
50p
Posty: 78
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Ktoś mi powie co się stało z tym echinopsisem i czy można mu jakoś pomóc? Roślina z marketu, przesadzona w lecie. Rosły 4 sztuki w jednej doniczce, chciałem posadzić je osobno, ale korzenie były splątane w bryle torfu i nie dałem rady tego rozdzielić. Posadziłem więc razem w nowym podłożu. Jedna z roślinek miała delikatnie bledszy kolor od pozostałych. Siedziały tak kilka tygodni. Podlane były pierwszy raz po około 10 dniach od przesadzenia.
Od jakiegoś czasu zaczęły marnieć, wiotczeć i szarzeć. Kolor tracił saturację a od spodu pojawił się jakby żółtawy osad. W sobotę wyjąłem roślinę z doniczki podejrzewając, że pewnie ją zalałem i może w ogóle się nie ukorzeniła, bo zaczęła gnić. Ale okazało się, że korzeni było dość dużo i ogólnie chyba w niezłym stanie.
Na początek je skróciłem i rozdzieliłem roślinki pomagając sobie patyczkiem do szaszłyków. Co teraz z nimi zrobić? Wsadzić do suchego substratu i zimować w chłodzie? Czy, niestety, to jakaś choroba?
Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Wg mnie to przędziorki. Zrób oprysk Sanium.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nizios
50p
50p
Posty: 78
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziękuję za odpowiedź, ale to jednak nie to. Przędziorki to takie pajączki, wyraźnie widoczne, a tu nie widać żadnego szkodnika. Przejrzę jeszcze raz, ale to raczej coś innego.

Edycja:
Przejrzałem jeszcze raz w świetle dziennym. Widać małe (1mm), półprzezroczyste podłużne robaczki w kolorze żółtawym. Jednego udało mi się obejrzeć pod mikroskopem i z tego co wujek google pokazuje to może być larwa wciornastka. Nie widzę nigdzie postaci dorosłej więc to chyba trochę dziwne?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

To mogą być też larwy przędziorków. Osobniki dorosłe mogą się chować nawet poza rośliną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”