Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Wyczytałem, że w nocy jest dobrze podlewać kaktusy. Co myślisz? :) Znalazłem też taką poradę, że niekiedy kaktusy podlewa się 2 razy w tygodniu w czasie dużych upałów, a jeżeli jest chłodno to nawet co kilka tygodni. Z mojego króciutkiego doświadczenia wynika, że 2,5 tygodnia dla mojego echinocacactusa to za długa przerwa w średnio słoneczną pogodę. Trochę się pomarszczył od słońca. Pozostałe kaktusiki były niewzruszone. :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Jak napisał Tomek, kaktusów nie powinno podlewać się w upały, bo mogą się ugotować. W naturze podczas opadów deszczu, temperatura zwykle spada. Inna sprawa, że masz tam cały czas cyrkulację powietrza, gdzie w mieszkaniu za szybą jej praktycznie nie ma i możesz, jak napisałem wyżej, po prostu je ugotować.
Dlatego najlepiej kaktusy w sezonie trzymać na zewnątrz.
Podlewanie w nocy niewiele zmieni, jeśli w ciągu dnia będziesz miał upał.
Kolejna sprawa, kaktusy są o wiele bardziej przystosowane do niedoborów wody, niż do nadmiaru. Twoje kaktusy są tak napompowane wodą, że najlepiej bym w ogóle nie podlewał już w tym sezonie, ew. delikatne za jakieś 2 tygodnie.
Pamiętaj, że od około października aż do wiosny mają mieć całkowicie sucho i obniżoną znacznie temperaturę otoczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Dzień dobry,

pojawiły mi się dwa pytania dotyczące kaktusów:
1. Mój kaktus Gymnocalycium damsii mnie zaskoczył i na jego areolach pojawiły się jakby nowe, małe kaktusy. Nigdzie nie widziałem żeby kaktusy z tej rodziny tak się rozmnażały. Czy to na pewno nowe kaktusiaki? Wygląda to tak:
Obrazek
2. Moja Mammillaria ma już dwa owoce. Za żadne skarby nie umiem powiedzieć czy są one dojrzałe czy nie. Jak to poznać? Oglądałem dużo filmików i często owoce się otwierały same, a u mnie nic takiego nie ma miejsca. W tym sezonie już nie podlewam moich kaktusów. Czy w okresie spoczynku owoce dojrzeją? Wygląda to tak:
Obrazek

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrowienia! :)
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20129
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

1. To żadna niezwykłość u Gymnocalycium damsii bo często w ten sposób daje odrosty ale forma którą w necie można napotkać jako Gymnocalycium damsii var. multiproliferum rozmnaża się tylko w ten sposób.
2. Mammillaria jeśli wypycha czerwone dojrzałe owoce to można je uznać za dojrzałe. Zbierasz, czyścisz i masz. Jeśli zostawisz na roślinie to dojrzeją bardziej, wyschną i odpadną. Czy akurat u tego gatunku pękną - nie wiem ale raczej nie.
W czasie zimowego spoczynku oczywiście będzie to miało miejsce ale jest jeden szkopuł - mianowicie jest to o tyle ryzykowne że pozostawione na roślinie owoce mogą zagnić i wprowadzić do rośliny grzyba. Zaleca się więc ich usuwanie - i to na wszystkich rodzajach kaktusów.
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Dziękuję za odpowiedzi Panie Henryku. :)
1. Co do Gymnocalycium w jaki sposób mam ocenić czy już nastał czas odczepienia małego kaktuska? Przepraszam jeżeli to głupie pytanie, ale wolę zapytać żeby nic nie popsuć. :P Na przykład teraz pobrałem małe opuncje podczas pobytu w Grecji i w tamtym przypadku nie miałem kłopotu z oceną, a tutaj kaktus na którym wyrosły małe ma 2 cm średnicy, a małe kilka milimetrów. :D
2. Co ma Mammillari to sobie poradziłem. Owoc przy lekkim ruchu sam ładnie odszedł. Czekam na drugi aż będzie gotowy. :)
Pojawiło się jeszcze jedno pytanie:
3. Mam kilka małych opuncji, które zabrałem z wakacji w Grecji. Dużo czytałem o sadzeniu kaktusów, ale jest jedno pytanie. Teraz moje kaktusy przechodzą w okres spoczynku. Mają już niższą temperaturę i zaprzestałem podlewania około 2 tygodnie temu. Czy mam te opuncje tak po prostu wsadzić do substratu? Czy je podlać żeby poczuły wilgoć i wypuściły korzenie czy może nawet bez mojej ingerencji sobie poradzą? Bez żadnego korzenia nie ma opcji żeby kaktusy stały. Jak sobie z tym poradzić? Jakieś patyczki i podkonstrukcja? Dziękuję za pomoc! :)

Pozdrowienia! :)

Panie Henryku jakie specjalne uprawnienia trzeba mieć żeby zobaczyć Pana kaktusy, które ma Pan na sprzedaż? :)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Wsadź te człony opuncji do podłoża docelowego (właściwego dla kaktusów), nie podlewaj przez 2-3 tygodnie. Pogoda ma być sprzyjająca, może się ukorzenią. Po 2-3 tygodniach podlej lekko od góry i powtórz podlewanie po kolejnych dwóch (cały czas trzymaj w ciepłym, jasnym pomieszczeniu, np. na parapecie wewnętrznym), później daj im spokój, niech zimują. Co ważne - człony opuncji ukorzeniają się wsadzane w podłoże nie pionowo, lecz skośnie, pod kątem ok. 45%. Wciśnij je na 1-2 cm w ziemię, utrzymają się bez żadnych rusztowań (no chyba że to duże człony, wówczas wciśnij je głębiej).
Sonia0409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 lis 2020, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Cześć
Wiecie jak sie nazywają te liścio podobne cosie? One rosnął przy wzroście opcji


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Co ma znaczyć:
One rosnął przy wzroście opcji
:?:

To jest Austrocylindropuntia subulata

Ps. Na górze strony masz specjalnie wydzielony wątek identyfikacyjny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Sonia0409 pisze:Cześć
Wiecie jak sie nazywają te liścio podobne cosie?
To są liście.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Sonia0409
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 lis 2020, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Dziękujeee
Tesla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2021, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Mam dwa pytania.
Każdy doradza do kaktusów ziemię 1:5 ze żwirem itp. Ja mam 1:1 i rośnie mi wszystko bardzo dobrze. Czy problemy mogą wyjść po latach skoro już dwa sezony są za mną i zaczynam trzeci?

I drugie pytanie. Czy jest tu dział lub jakaś możliwość wymiany na kaktusiki z forumowiczami?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Podłoże powinno być nie tylko jak najbardziej przepuszczalne, ale jak najmniej żyzne. Dlatego w przypadku sukulentów, a zwłaszcza kaktusów podłoże z większą przewagą żwirku kwarcowego o grubszej frakcji. Piach nie jest zalecany. 2 lata uprawy to trochę za małe doświadczenie i wyciąganie wniosków. Poza tym jest jeszcze różnica co konkretnie się uprawia, jakie gatunki, itd.
Osobiście np. uprawiam sukulenty od kilkunastu lat, więc mogę tutaj posiłkować się większą wiedzą od Twojej.

Co do drugiego pytania, nie jesteśmy allegro czy inną platformą handlową. Polecam lekturę tej części regulaminu:
viewtopic.php?f=1&t=64052
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tesla
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 mar 2021, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Źle określiłam z doświadczeniem. 2 lata to czas gdzie mogę spokojnie napisać że ukorzeniłam, posadziłam, przesadziłam, szczepiłam i rozsiałam jak na tak krótki okres dość sporo roślinek z typu kaktusowate i euphoria (wilczomlecze). Wcześniejsze doświadczenia to typowa amatorka typu kilka storczyków i aloesów i dwa kaktusy. Obecnie zafascynowana roślinami (prywatna maniaczka, nie handlowiec:) ) szukam możliwości małych wymian (poluje na opuncję, najlepiej figową), ale zadałam pytanie ponieważ bardzo dużo na forum piszę się właśnie o proporcjach ziemi, nawozach itp. stricte związanych z daną odmianą. A ja sporo eksperymentuje i do tej pory żadna roślina jeszcze nie padła.

Wracając do kaktusów. Zbyt żyzna ziemia po za możliwym przegniciem korzeni, jakie jeszcze może mieć negatywne właściwości?
Wiem że dobrze poprowadzona opuncja cylindryczna w całkowicie żyznej ziemi rośnie jak szalona, ma dobre równe odrosty. Wilczomlecz trójżebrowy Na żyznej znowu długo się ukorzenia z odrostu, ale ucięty przyjmuję się doskonale. Warunek to nie przelewanie i mnóstwo światła. Opuncja cylindryczna w zeszłym roku wystawiona w połowie lata na zewnątrz (wcześniej była obawa że zmarnieje), okazuje się że świetnie zniosła ostre słońce (na początku trochę zmieniła kolor) i nawet ostre przelanie w czasie kilkudniowych deszczowych dni było ok (ale doniczka podniesiona aby cały czas nadmiar wody spływał). W tym sezonie zrobię chyba test. 3 rodzaje podłoża tego samego gatunku aby sprawdzić czy i w jakim stopniu będzie różnica w dorastaniu. Chyba że ktoś robił testy :) ??

Co do regulaminu, rozumiem że obligatoryjne jest poziadanie na koncie 50 postów aby uzyskać dostęp do działu wymian..?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”