Plamy na liściach

MariannaMari
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 mar 2021, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nadgryziony storczyk

Post »

Może źle sie wyraziłam, nie spryskuję liści, ani ogólnie rośliny tylko podłoże na wierzchu i też nie trzymam go cały czas w osłonce tylko np. kilka dni stoi bez niej. No i tak jak pisałam, korzenie w doniczce są w porządku. A jeśli byłyby te czarne plamy to co mam zrobić?
I teraz zauważyłam, że ten liść ze zdjęcia ma dwa takie małe bąbelki/wzdymy i nieregularnym kształcie i z nich wypłynęły kropelki jakiejś cieszy.
Zastanawiam się czy to nie jest gutacja
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nadgryziony storczyk

Post »

Nie możemy się dogadać...

Wpierw piszesz, że trzymasz doniczkę w osłonce, teraz kilka dni stoi bez niej. To po co stoi wcześniej w tej osłonce i ile w niej stoi?
Druga sprawa, wpierw piszesz że spryskujesz roślinę, a teraz tylko podłoże. Podłoże, a roślina to dwie różne sprawy.
Jeśli oczekujesz konkretnych odpowiedzi, warto od razu napisać wszystko dokładnie, bo inaczej to się rozkłada w czasie.
Przy okazji po co spryskujesz podłoże? Podłoże ma wyschnąć między jednym, a drugim namaczaniem, więc nie ma zupełnie potrzeby go spryskiwać.

Trzecia sprawa, odpowiedz jasno na pytanie czy wyciągnęłaś roślinę z doniczki i w ten sposób sprawdziłaś stan korzeni.

Czwarta, gutacja może być efektem obecności szkodników, ale również zbyt wilgotnego powietrza albo roślina pozbywa się w ten sposób nadmiaru wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Mam problem ze storczykiem(colmanara). Na nowych liściach pojawiają się plamy, nie zauważyłam żadnych szkodników, inne rośliny czyste, polysect nic nie zmienił. Wirus czy co?

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Plamy na liściach

Post »

Nie wygląda na wirusa.
Daj lepsze zdjęcie.Większe zbliżenie. Pytasz o plamy na tym nowym przyroście?
Czy na tym liściu po niżej?

Nie wygląda to groźnie.

Nie zraszałeś/łaś przypadkiem rośliny?
Grzegorz
razzia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 kwie 2013, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk wypuszcza dużo liści

Post »

Dzień dobry, podpinam się z pytaniem o ciemne plamki na moim 6-letnim storczyku Little Lady.
Ogólnie jest w dobrym stanie, kwitła obficie przez blisko pól roku, przed chwilą przekwitły ostatnie kwiaty i zauważyłam nagle takie plamki. Inne liście na górze są jasnozielone, zwarte i zdrowe.
Czy to jakaś choroba? Co robić?



Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk wypuszcza dużo liści

Post »

Grzyb albo/i szkodniki.

Trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Pogniłe odcinasz, a resztę korzeni obsypujesz sproszkowanym węglem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
razzia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 kwie 2013, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk wypuszcza dużo liści

Post »

Bardzo dziękuję!
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Gandalfwhite pisze:Nie wygląda na wirusa.
Daj lepsze zdjęcie.Większe zbliżenie. Pytasz o plamy na tym nowym przyroście?
Czy na tym liściu po niżej?

Nie wygląda to groźnie.

Nie zraszałeś/łaś przypadkiem rośliny?
Po kliknięciu zdjęcia powinny się powiększyć
Obok stoi paproć, mogło jej się trochę dostać wody przy zraszaniu.

Poza tym roślina cały czas wypuszcza nowe liście i pseudobulwy, ale niektóre są pogięte, próbował zakwitnąć ale pęd złamał się "w środku" liścia. Nie wiem czy to ma jakiś związek z plamami.
Lina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 kwie 2022, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Coś się dzieje z moimi storczykami

Post »

Witam, posiadam kilka storczyków ostatnio zauważyłam coś dziwnego na liściach.
2 mają od spodu ciemne plamy, liście są sztywne tylko te plamy. Jeden storczyk ma miesiąc, a drugi ok 2 lata. Mało, że ma te ciemne plamy na liściach to od 1.5 roku nie kwitnie tylko rosną mu same liście, a ostatnio zauważyłam, że pojawiły się glony i podłoże nie chce wyschnąć. Moczony był 2 dni temu.
Inny ma takie jakby krostki..sama nie wiem. Do tego liść zrobił się pomarszczony. Też ma ok 2 lat i obecnie kwitnie od ok 3 miesięcy chociaż to już chyba końcówka bo kwiaty robią się oklapłe.
Storczyki moczę w odstanej wodzie z naturalnym nawozem co 3-4 tygodnie. Od ponad roku spryskuje specjalną mgiełką do liści i korzeni. Stoją wszystkie na wschodnim oknie.
Aha jest jeszcze 4 który właśnie kończy kwitnienie po ok 4 misiacach. Liście ma długie sztywne poza jednym od samego spodu który robi się powoli miękki.
3 ostatnie zdjęcia to jeden storczyk. Takie coś co ma pod spodem liści ma jeszcze jeden.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Coś się dzieje z moimi storczykami

Post »

1. Za rzadko namaczasz. Robisz to wtedy kiedy kolor korzeni zmieni się z zielonego na srebrno - szary. Czyli częściej, moczysz od kilkunastu minut do pół godziny.

2. Do nawożenia używaj nawozu mineralnego do roślin kwitnących. Nawozy naturalne są po prostu za słabe. Zasada jest taka, 3x namaczanie z nawozem, raz w samej wodzie.

3. Storczyk ze zdjęcia pierwszego, trzeciego i ostatniego jest w porządku. Czerwone zabarwienie najprawdopodobniej jest po prostu od słońca.

Ten z pomarszczonymi liśćmi jest odwodniony. Jeśli podłoże jest mokre, a nie wraca turgor znaczy się doszło do uszkodzenia korzeni. Trzeba po prostu wyciągnąć z doniczki i dokładnie sprawdzić stan korzeni.


W tej sekcji jest dużo wątków poświęconych uprawie tych roślin, warto poczytać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 kwie 2022, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Coś się dzieje z moimi storczykami

Post »

Tak, wiem i namaczam kolor wtedy kiedy jest srebrny. Moczę ok 30-35 minut. Nie sądzę, że za rzadko bo kiedyś umarł mi storczyk i od tego czasu raz w tygodniu oglądam dokładnie korzenie i liście. Jestem już przeczulona na tym punkcie.
Muszę kupić ten mineralny nawóz I spróbować.

Poczekam aż przekwitnie całkowicie i wyjmę żeby sprawdzić dokładnie korzenie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Coś się dzieje z moimi storczykami

Post »

Tutaj nie ma na co czekać z kwiatkami, bo może to być ostatnie kwitnienie i potem storczyk może szybko trafić do kosza.
Storczyki rosną przez cały rok, a zbytnie przesuszenie również nie jest wskazane, bo cierpią wówczas najdrobniejsze włośniki i mogą częściowo obumierać. Dalszy skutek może być taki jak z tym pomarszczonym storczykiem u którego następuje uszkodzenia reszty korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aknolinka123456
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2020, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Mój storczk ma Plamy czy to może być grzybicze lub wirusowe? Czy taka jego uroda? Aktualnie pięknie kwitnie, korzenie ma grube i sprężyste, nie widać by zmarniał. Ale plamek pojawia się więcej.




Z góry dziękuję za odpowiedź
Obrazek


Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”