Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Ok., to w zasadzie to samo co w dobrej kondycji. Dobra kondycja to taka, w której liście nie są chore w niemal połowie długości. Ten stan można co najwyżej określić jako dostateczny.
Zrobisz co będziesz chciała, ale gdyby to był mój storczyk zrobił bym od razu tak jak napisaliśmy tutaj Tobie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

yanina_19 pisze:Po takim uchlastaniu to masz teraz piękny widok
Taki mam teraz widok. Całkiem ładny.

Obrazek

yanina_19 pisze:Zrobiłłabyś to samo gdyby nie kwitł?
Oczywiście. Podobnie, jak większość Forumowiczów.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Jak widać zbyt małe masz doświadczenie w uprawie tych roślin, bo samo stwierdzenie ładny o niczym nie świadczy.
Np świeżo kupione storczyki też zwykle ładnie wyglądają, ale wskutek nieprawidłowej pielęgnacji zwłaszcza w marketach, w korzeniach może być już proces gnilny. Z własnego doświadczenia wiele takich egzemplarzy przerobiłem. Sama roślina o czym pisałem wcześniej przez jakiś czas jeszcze całkiem ładnie wygląda. Do czasu...

Dlatego na razie nie masz co się cieszyć, bo chociażby taka ilość korzeni powietrznych może świadczyć o uszkodzeniu korzeni właściwych. Druga sprawa najniższy liść już zaczął żółknąć i proces dość szybko będzie postępować, podobnie widać to w przypadku liści, które przycinałaś. Stawiam, że w roślinie krąży już infekcja.
Kwitnienie osłabia roślinę i wszystko wyjdzie dopiero po jego zakończeniu. Może być tak, że będziesz musiała reanimować storczyka. Uszkodzenie korzeni właściwych nie zawsze od razu wpływa na wygląd części nadziemnej - to podstawowy błąd oceny kondycji storczyka.

Jeszcze o ładnym wyglądzie storczyków, mam takie które reanimuję i mają jeszcze niezbyt dużo korzeni właściwych i mam takie egzemplarze, które mają je bardzo rozbudowane. Patrząc tylko na część nadziemną można łatwo się pomylić, bo oba podobnie ładnie wyglądają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Ten storczyk jest ze mną od ponad 10 lat. Od 4 lub 5 lat nie zgubił ani jednego liścia, cały czas wypuszczał nowe liście. Po takim czasie nie zdziwi mnie odrzucenie przez roślinę najstarszego liścia.
norbert76 pisze:Jeszcze o ładnym wyglądzie storczyków, mam takie które reanimuję i mają jeszcze niezbyt dużo korzeni właściwych i mam takie egzemplarze, które mają je bardzo rozbudowane. Patrząc tylko na część nadziemną można łatwo się pomylić, bo oba podobnie ładnie wyglądają.
Z tym się w pełni zgadzam, gdyż sama miałam takie przypadki.
Pozdrawiam
G.
Nashua2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lut 2020, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Proszę pomóżcie, co to jest jak się tego pozbyc
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Mamy zgadywać?

Opisz dokładnie warunki uprawy, stanowisko, podlewanie, sprawdź stan korzeni, czy nie ma szkodników.

Takie plamy mogą np. być efektem przelania i obecnością infekcji grzybowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Nashua2, to prawdopodobnie uszkodzenie mechaniczne, jakby 'coś' przyciskało liść dłuższy czas. I tak już zostanie..jeśli nie zacznie z czasem w tych miejscach zasychać.
Nashua2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lut 2020, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Storczyk stoi na wschodnim oknie, podlewamy co 2 tyg ( kąpiel prze około 2 h) korzenie wyglądają normalnie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

2h moczenia to za długo, wystarczy do 30 minut. Korzenie z wierzchu wyglądają w porządku, a jak w środku? Przesadzałaś go już?
Masz np. kota, który ma dostęp do storczyka? Mógłby on również zrobić takie uszkodzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nashua2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lut 2020, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Kota nie mam, ale z korzeniami to jedna nie tak pięknie, z góry napowietrzne są ładne, ale te dolne to jakby ich nie było, jakby zgniły. Czy to może być tego objawia? Jak to teraz uratować?
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

@Nashua2
Czas namaczania nie jest tak istotny...im dłużej namaczasz, tym rzadziej podlewasz. Ja swoje moczę 1 h raz/tydz. - doniczki ? 12, a raz/2 tyg. - doniczki ? 15. Musisz wyjąć z doniczki i ocenić korzenie...najlepiej wstaw zdjęcie.
Pozdrawiam:)
Nashua2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lut 2020, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

No nie...
Wywal ten wazon. Do korzeni musi docierać powietrze. Postaw na podstawce.

Korzenie, a najlepiej całą roślinę wymocz jakieś kilkanaście minut w roztworze przeciwgrzybicznym, np Topsin (kilka kropli na litr wody).
Kup, na Allegro korę śródziemnomorską o frakcji 9 - 12mm, żadnych marketowych mieszanek i do tego posadź storczyka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”