Phalaenopsis - plamy na kwiatach

Awatar użytkownika
KamilaP
100p
100p
Posty: 167
Od: 23 maja 2008, o 22:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Phalaenopsis - plamy na kwiatach

Post »

Witam Wszystkich ,od dwóch dni posiadam pierwszego storczyka .Kupiłam go okazyjnie ,prawie przekwitniętego.Na pozostałych kwiatkach były zielono -brązowe cętki ,jako laik w tej dziedzinie pomyślałam że to efekt przekwitania.Spójrzcie prosze na to fachowym okiem.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

to chyba jakaś pleśń... ale dokładnie nie wiem, bo sie z tym nie spotkałam.
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

Kamilo kup jakiś preparat antygrzybiczny i opryskaj,może jeszcze Jovanka tu zajrzy i coś poradzi.
Wygląda na jakiegoś grzyba,sprawdź jeszcze liście i korzenie w środku doniczki,ustaw go w miejscu ,gdzie będzie miał ruch powietrza
pozdr Dorota
Moje storczyki
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

No...jestem i mam dwie wersje:

1/działanie sysaków - bardzo często mało mozliwe do podpatrzenia, a robia swoje-taki podobny przypadek - opisałny,,warto przeczytać.
TUTAJ

2/nie wykluczam infekcji na skutek złych warunków wilgotnościowych- ale.....planmy nie maja takiego regularnego kształtu.

Jestem skłonna powiedzieć ,ze to jest pierwsze wskazanie-Wydaje się konieczne zastosowanie śr.chemicznych- zależy co masz pod ręką.
awet Pirimor-piriflor(?) p/mszycom powinien w pierwszej fazie unicestwić część ;:214
W temacie który podałam jjest wskazanie co do preparatów.
Czynności trzeba powwtórzyć po 7-10 dniach.

Ab poszukiwać co tam chodzi ;:214 spróbuj wykonać próbę: bardzo delikatnym rozpylaczem
daj mgiełkę na kwiaty,nawet wodą samą - obserwuj czy nie ma pajęczynek -kropelki rosy powinny to wskazać.
Najlepiej robić to pod światło +dobre oczy.Może coś się pokaże??


Niestety na kwiatach to co jest ,pozostanie.Następne,jeżeli w pączkach były mniej uszkodzone
też mogą mieć defekty.

Ale nowe kwitnienie będzie już ok.Nie znam przypadku *wady wrodzonej*

Powodzenia życzę w tropieniu- J ;:76 OVANKA.
nowy kwiat- nowe doświadczenie,ale zrażać się nie trzeba.
Awatar użytkownika
KamilaP
100p
100p
Posty: 167
Od: 23 maja 2008, o 22:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Post »

Bardzo dziękuje za drogocenne porady.Dziś kupiłam Provado PlusAEw aerozolu ,spryskam cała roślinke,wraz z kwiatkami i tak już przekwitają.Zobaczymy czy uda mi się go uratować.
Awatar użytkownika
Oriana
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 28 sie 2007, o 19:31

Plamki.. na kwiatach

Post »

Witam serdecznie wszystkich użytkowiników tego wyśmienitego forum...Moja Orchidea ma plamki, widoczne na zamieszczonym zdjęciu...czuje się bezradna..pomocy!
Co zrobić zeby ja uratować i nie zarazić innych kwiatów?O ile to szkodnik..Proszę o jakieś info..:)cokolwiek.Pozdrawiam gorąco..Oriana. :oops:
Obrazek
"W zdecydowaniu drzemie geniusz, siła i magia" - Johan Wolfgang Goethe
Awatar użytkownika
Caro
100p
100p
Posty: 198
Od: 17 wrz 2008, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głowno

Post »

Z tego co wyczytałam w książce to najprawdopodobniej jest szara pleśń. Zarażone pędy trzeba usunąć, a całą roślinę czymś spryskać (poszukaj sobie jak to dokładnie zwalczyć, bo ja to tylko tak przelotem w markecie wyczytałam).
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Według mnie to jest pleśń wynikająca ze zbyt dużej wilgotnosci powietrza, moze być to również spowodowane spryskaniem kwiatów wodą. Ale z tego co się orientuję, to ani jedno, ani drugie nie jest groźne i wpływa jedynie na wygląd rośliny.
Awatar użytkownika
orange30
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1935
Od: 27 paź 2007, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Ja też miałam takie "kropeczki" na moim pierwszym i nic groźnego się później nie działo. Obserwuj! Następne kwitnienie już było bez plamek.
"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówki do życia" - Halina
Mój spis wątków
Moje robótki
Awatar użytkownika
Jeanne
1000p
1000p
Posty: 2308
Od: 21 gru 2007, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Mam identyczne plamki na moim białym falenopsisie...takiego kupiłam :roll: miał jeszcze pączki i te co rozwinęły się u mnie już plamek nie mają także stawiam na pryskanie kwiatów wodą :twisted:
Pozdrawiam, Asia
Moje storczyki
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Jak pracowałem na giełdzie to kilka Phalaenopsisów złapało takie plamki, a kwiatów nie pryskaliśmy, po prostu na hali było zbyt wilgotno
Sylwia7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 cze 2007, o 19:54
Lokalizacja: Szczecin

Plamy na kwiatach

Post »

Ostatnio został mi sprezentowany ładny storczyk, ale coś stało się z jego kwiatkami i nie mam pojęcia co to.Więc proszę o radę specjalistów. Może mi pomożecie w ustaleniu, co się z nim stało. :D Na zdjęciach chyba widać wyraźnie, że na płatkach pojawiły się plami-dziurki. Brązowawe. Obrazek Obrazek Obrazek
"Miłość jest pierwszą wśród nieśmiertelnych rzeczy"
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Wygląda na to, że storczyk jest chory, ja bym spryskała provado owadobójczym.



Pozdrawiam :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”