Kwitnienie, przekwitanie storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Usychanie pąków u storczyków jest z powodu zbyt suchego powietrza, również zbyt wysokiej temperatury, ale również gdy są narażone na przeciągi i chłodne powietrze. Inną przyczyną jest uszkodzenie korzeni.
Podejrzewam, że wina leży po stronie zbyt ciepłego i suchego powietrza od grzejnika.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ha-Ah
100p
100p
Posty: 188
Od: 19 lip 2019, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Już mnie te chabazie wnerwiają. Staram się żeby miały właściwe warunki a one nie chcą mi kwitnąć ;:223
Hanna
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Ja zauważyłam, że jak się pojawia pęd kwiatowy i pąki zaczynają się rozwijać, to phal potrzebuje więcej wody. I mam jeszcze jedno spostrzeżenie - może to przypadek, ale posadzone głębiej w doniczce rosną lepiej (akurat tak posadziłam 2 w 1). Wygląda to średnio, ale u 'łysego' pędy w ogóle nie uschły, są o wiele grubsze w porównaniu do moich pozostałych phal i wypuszczają b. ładne boczne, a ten z kwiatami ciągle rośnie.
Pierwsze zdjęcie z września '19 reszta z dzisiaj
Obrazek Obrazek Obrazek
Posadzę w taki sposób dwa mini phal multiflory, może nie będą im usychać kawałki pędów po kwitnieniu..Po odcięciu nie podobają mi się te kikuty z których wyrastają nowe pędziki ...może nie pousychają
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

yanina_19 pisze:Po odcięciu nie podobają mi się te kikuty z których wyrastają nowe pędziki ...może nie pousychają
Nigdy nie zostawiam okwitniętych pędów, bo jestem estetką. Po przekwitnięciu zawsze wycinam całe pędy, a storczyki kwitną jak należy...każde kolejne kwitnienie, to więcej kwiatów.
Pozdrawiam:)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Ekspresja ja też u jednopędowych. A multiflorom też wycinasz? Bo u mnie głównie te rosną.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Pędy obcinam od początku wszystkim, niezależnie od ilości pędów. Ten ma dwa pędy i na jednym dwa boczne. Kwiatów razem będzie 38 szt. U mnie pędy boczne zawsze wyrastają, kiedy jeszcze kwitną pędy główne.

Obrazek
Pozdrawiam:)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Piękny..ale widzisz, co tam na moim się zadziało
Obrazek
Taki byś też wycięła? Pewnie sprawa dyskusyjna..Jak zacznie schnąć od 'czubka' to wytnę cały pęd, nie będzie amputowany kawałek, bo też mnie to wnerwia jak to potem wygląda.
I tak mam z kilkoma, boczne wyrastają później, po kwitnieniu i zanim zaczyna schnąć od czubka głównego.

Większy 'problem mam z mini https://images89.fotosik.pl/328/216fc361cc6a9c31.jpg Co myślisz? Poradź dobra kobieto. Nie mam oprów przed wycinaniem po całości.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Za małe zdjęcie, ale jeżeli na pędach są pąki, to już za późno na obcinanie. Na tym mini zrobiłabym cięcie estetyczne...tzn. wszystkie kikutki bez zawiązków pąków obcięłabym przy samym pędzie głównych. Oczywiście decyzja należy do Ciebie.

Obrazek
Pozdrawiam:)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Dzięki Ekspresja, ale chyba nie jest to takie proste :D Praktycznie z każdego oczka wychodzą teraz nowe pędy. Jedna łodyga szkaradnie teraz wygląda, cięta w czterech miejscach
Obrazek Obrazek
Druga trochę lepiej - cięta w jedym miejscu
Obrazek Obrazek
Gdybym mogła cofnąć czas to chyba wolałabym zostawić suche pędy.
I co Ty na to?
Awatar użytkownika
tamburyn
200p
200p
Posty: 215
Od: 8 gru 2014, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 30km na Pd od Krakowa ~300m. n.p.m

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Kochani, czy naturalnym jest, ze w okresie kwitnienia liście storczyków marnieją?
Aktualnie moje storczyki mają przepiękne kwiaty, ale liście zaczynają żółknąć i wiotczeć. Podlewam (kąpie w misce z nawozem) tak jak wcześniej i nic to nie daje.
Traktuje je dokładnie tak samo jak przez ostatni rok i teraz liście zaczynają strajkować


Jeśli nie, to w czym problem? Da to radę jakoś wyratować?
Piotrek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

W przypadku zdrowego storczyka nie ma takiej opcji.
Jeśli liście wiotczeją pomimo namaczania, to najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia korzeni
Bez wyciągnięcia rośliny z doniczki i dokładnego sprawdzenia korzeni się nie obejdzie.
Po wyjęciu wrzuć zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Obrazek
Co to jest ? Zdeformowany kwiatek ?
Niby kwiatek ale strasznie miniaturowy i do tego biały a w oryginale kwitnie na fioletowo , zresztą na zdjęciu widać ostatni kwiat na innej łodydze
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Tak, to deformacja.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”