Problemy ze storczykami

ODPOWIEDZ
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy - czy coś mu dolega ?

Post »

Przykro mi to pisać, ale obawiam się, że na ratowanie go jest zbyt późno :( Twój storczyk stracił stożek wzrostu, wygląda jakby zgnił. Nie będzie już wypuszczał listków, nie ma jak dalej rosnąć. Jedyne co zostaje to liczyć na to, że wypuści od spodu keiki. To jednak może, a nie musi się stać. Jeśli ma dla Ciebie jakieś symboliczne znaczenie to może warto zaczekać. Jednak jeśli to, to mimo, że rzadko sama podejmuje taką decyzję, to z tym bym się rozstała. On jest teraz bardzo osłabiony, podatny na wszystkie choroby. A jedna chora roślinka w domu to spore zagrożenie dla reszty.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Wolno rosnący pęd u storczyka.

Post »

Witam wszystkich !
Jestem tu nowa, założyłam konto, ponieważ chcę się czegoś dowiedzieć. Pytanie moje jest takie: czy to normalne, że u jednego z moich storczyków pęd rośnie bardzo wolno, trwa to już prawie 3 tyg. od kiedy rośnie, a ma zaledwie 7 cm. Innym rośnie zdecydowanie szybciej, co ma na to wpływ?
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wolno rosnący pęd u storczyka.

Post »

Jeśli korzenie ma zdrowe i takie same stanowisko, to nie jest wcale nic nadzwyczajnego, hybrydy falenopsisów tak już mają że czas wypuszczania i wzrostu pędów jest różny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Wolno rosnący pęd u storczyka.

Post »

3 tyg - 7cm. Moim zdaniem nie jest to jakiś powolny wynik. Do storczyków trzeba mieć dużo cierpliwości...
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Wolno rosnący pęd u storczyka.

Post »

aha... Czyli wszystko jest w normie.
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
XMasterX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 maja 2020, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyki - dlaczego nie rośną

Post »

Witam Serdecznie, w ubiegłym roku dostałem za pół darmo 4 storczyki, niestety nie zrobiłem z nimi nic, nie przesadziłem, nie umieściłem ich w chłodnym pomieszczeniu aby odpoczęły itd. Cały rok stały w pokoju, podlewałem poprawnie, używałem nawozów Bioponu. Od razu wszystkie pędu przeschły więc je uciąłem. Niestety mija rok i w żadnym nie widać ani jednego pędu. Widać że mają się dobrze bo reguralnie rosną im liście, w jednym nawet te " pswudobulwy" ale nic poza tym.

Kilka dni temu znowu otrzymałem 4 storczyki w którym dopiero co odpadły kwiaty i od razu proszę o porady aby znowu nie popełnić błędu, widzę że w 2 powoli zasychaja końcówki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki - dlaczego nie rośną

Post »

Nie jest źle, trzeba tylko poobcinać wszystkie pędy na których były kwiaty i przesadzić. Posadzić do odpowiedniego podłoża, obejrzeć dokładnie korzenie i usunąć wszystkie chore (suche, zgniłe). Przed przesadzeniem namoczyć doniczkę na co najmniej godzinę, a po przesadzeniu nie podlewać przez ok.7-10 dni (w zależności od temperatury otoczenia). Postawić najlepiej na parapecie wschodnim - muszą mieć dużo światła i wysoką wilgotność. Na ostatnim zdjęciu widzę 2 keiki - to efekt złej uprawy. Jak podrosną, można oddzielić od rośliny matecznej.
Na forum poczytaj wątki w dziale Orchidarium, znajdziesz na wszystko odpowiedź, oraz:TEN ARTYKUŁ.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki - dlaczego nie rośną

Post »

Przede wszystkim co to za pomysł z przechłodzeniem :?: :?: :?:
Falenopsisy rosną w klimacie tropikalnym, gdzie temperatura przez cały rok oscyluje wokół średnio 30 stopni...
Więc podobne warunki musisz im zapewnić. Warto czasami od razu poczytać o prawidłowej uprawie, a nie męczyć rośliny. A potem jeszcze dziwisz się dlaczego słabo rosną i nie kwitną...

Po wyjęciu z doniczki i oczyszczeniu korzeni ze starego podłoża, wystarczy namoczyć na kilkanaście minut.
Po wyjęciu z wody i usunięciu chorych korzeni, resztę trzeba obsypać sproszkowanym węglem i dopiero wtedy posadzić. Jeśli chodzi o podłoże, to najlepiej kupić korę śródziemnomorską - na Allegro, odradzam kupować gotowego podłoża.
Storczyki wymagają podwyższonej wilgotności powietrza i są wrażliwe na suche powietrze od grzejnika.
Od razu napiszę, że storczyków nie wolno spryskiwać wodą, bo może zbierać się w zagłębieniach liści, co może z czasem prowadzić do gnicia.
Żeby podwyższyć wilgotność powietrza można spróbować postawić doniczki z podstawkami na na dużej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem albo pomyśleć o nawilżaczu powietrza jeśli to rozwiązanie nie zda egzaminu.
Do nawożenia stosuj nawozy mineralne a nie jakieś humusy, które są za słabe. Ja stosuję nawóz do roślin kwitnących z Florovitu, połowa zalecanej dawki co każde podlewanie. Co czwarte namaczanie w samej wodzie.

Jeśli chodzi o resztę informacji to znajdziesz dokładnie tutaj:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html - z tego linku co podała Ekspresja Ciebie dotyczy ten o falenopsisach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
XMasterX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 maja 2020, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedz.
Przesadziłem wszystkie storczyki, przestawiłem do ciepłego miejsca oraz postawiłem wszystkie nad podstawkami z wodą, tak aby korzenie nie dotykały wody.

A co mam zrobić z pędami? 2 storczyki już zasychaja, reszta się trzyma. Mam czekać aż całkowicie się zżółkną i zaschną czy od razu mam to ściąć?
Daro_ufo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 kwie 2014, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Cześć wszystkim :wit można powiedzieć, że w spadku dostałem storczyki i niestety są w tragicznym stanie. Liście są zdeformowane, kiedy pojawiają się kwiaty to albo opadają zanim rozkwitną albo są też mocno zdeformowane a na łodyżkach pojawia się "sok". Czy takie kwiaty da się uratować? Czy jest jakiś skompensowany poradnik dla męskich tumanów jak uprawiać storczyki? :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Wystarczy poczytać wątki w tej sekcji, zaczynając od tego wątku oraz tej strony:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
viewtopic.php?f=29&t=119019 , tutaj część pierwsza: viewtopic.php?f=29&t=61759
viewtopic.php?f=29&t=69385

Wielu użytkowników wypowiedziało się dotychczas na forum, warto skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia.

XMasterX, po prostu odetnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Daro_ufo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 kwie 2014, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Dziękuję! ;:136 Przeglądnę zaproponowane tematy i zrobię nieco więcej zdjęć lepszej jakości.
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Patrząc na zdjęcia liścia i pędu kwiatowego widzę atak wciornastków.
Poczytaj też o sposobie zwalczania szkodnika.
Grzegorz
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”