Usychający storczyk

mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Dzień dobry. Mam problem z moim storczykiem. Przekwitl, stracił paki i zauważyłam że u doly łodygi ma dziurę... Nie wiem teraz co mam robić. Odciąć te łodyge ponizej tej dziurki ? Czy storczyk powinien puścić nowy ped?
Obrazek

Dodatkowo mam problem z innymi storczykami. Nie podobaja mi się ich korzenie..

Storczyk nr 1

Obrazek

Obrazek


Storczyk nr 2


Obrazek



Obrazek


Storczyk nr 3


Obrazek


Obrazek

Storczyk nr 4



Obrazek


Obrazek

Czy takie żółte korzenie oznaczają że coś jest nie tak ? Stoją na parapecie, jest sezon grzewczy. Wydaje mi się że podłoże już za kilka dni jest suche.. Może je co około 5-7 dni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychający storczyk

Post »

Zdjęcie nr 1. Czyżby to był może falenopsis z niebieskimi kwiatami? Jeśli tak, to dziura to miejsce wkłucia do wprowadzenia barwnika, który miał zabarwić kwiaty. Pęd kwiatowy do odcięcia przy nasadzie.

Pozostałe zdjęcia, diagnoza jest szybka: korzenie zostały popalone przez nawóz - zbyt duże stężenie oraz/i zbyt twardą wodę.
Nawóz mineralny czy dedykowany do storczyków czy do roślin kwitnących powinien być używany w stężeniu 1/4 zalecanej dawki.
Woda oczywiście tylko miękka, czyli jeśli masz twardą w kranie to oczywiście nie prosto z kranu, tylko filtrowaną, przegotowaną albo mieszaną pół na pół z wodą destylowaną.

Pytanie czy wszystkie doniczki mają duże otwory odpływowe?

To, że podłoże po kilku dniach jest suche, to bardzo dobrze. W końcu storczyki to epifity, więc podłoże musi szybko przesychać.

Jednak storczyki są odwodnione, jak długo namaczasz i w jakim stanie są korzenie wewnątrz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

A tak, ten storczyk z dziurką to byl niebieski storczyk :) czyli pęd kwiatowy odcinam u samego dołu.. wszystkie doniczki mają duże otwory odpływowe, podlewam przez zamoczenie woda wyłącznie odstana. Mocze je różnie, bo czasem 5 minut A czasem 15. Wydawało mi się że podloze po wyjeciu było zawsze dość wilgotne:/ Często mocze w wodzie z biohumusem. Do doniczek włożyłam też po dwie paleczki nawozu do storczykow. Czy te pałeczki mam wyjac? Wczoraj usuwalam z doniczek suche korzenie, a z jednej usunelam przemoczone korzenie bo byly wiotkie. Storczyk nr 1- ma najmniej korzeni A takie małe korzonki w stozku pod liśćmi wyglądaly mi wczoraj na przemoczone:/ Może je wszystkie wyciągnąć z podłoża i zrobić dokładniejsze zdjęcia ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychający storczyk

Post »

Pałeczki nawozowe do wywalenia, Biohumus również. Kup mineralny nawóz do storczyków albo do roślin kwitnących.
5 minut namaczania to trochę za krótko. 15 minut do pół godziny to optymalny czas.

Dobrze jest zrobić zdjęcia całych korzeni.

PS. Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Dzień dobry. Załączam więc fotki korzeni.

Storczyk 1

Obrazek

Obrazek

Storczyk 2

Obrazek



Obrazek



Obrazek

Storczyk 3


Obrazek


Obrazek

Storczyk 4



Obrazek



Obrazek

Czy któreś są popsute ? Dwa storczyki mają je takie żółte w niektórych miejscach. Co to znaczy ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychający storczyk

Post »

Korzenie wydają się być w porządku.
Musisz zrobić dwie rzeczy, pierwsza to bezwzględne usunięcie tego torfu u nasady trzonu. To są epifity, korzenie muszą być wolne od jakiejkolwiek ziemi.
Druga sprawa nie sadź do marketowych mieszanek, kup na Allegro samą korę śródziemnomorską o frakcji 9 - 12 mm i do tego posadź.

Problem leży w zbyt krótkim i pewnie zbyt rzadkim namaczaniu.
Patrzysz na kolor korzeni oraz wilgotność kory. Przed kolejnym namaczaniem, korzenie mają mieć kolor srebrno-szary, a kora sucha.
Namaczasz jak napisałem wyżej w misce, osłonce (z której później oczywiście wyciągasz) naokoło 15 minut do pół godziny. Dajesz do odcieknięcia i stawiasz na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Kupilam na allegro korę piniową :) nie wiedziałam, że ten torf trzeba usunąć, dzisiaj jeszcze się tym zajmę. A te niektóre pożółkłe korzenie odciąć czy mogę je zostawić ? dziękuję za wszystkie informacje.

P.A poza korą zamówiłam też to

Obrazek

Czy to jednak się nie nada ? Chciałam pomieszać z tym korę
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychający storczyk

Post »

Nie, żółty kolor liści jest od braku światła. Usuwa się tylko korzenie miękkie czyli zgniłe albo suche.

Nie, żadnych gotowych mieszanek, napisałem wyżej wyraźnie. Tylko używasz samej kory.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Ok, to dokupie kory śródziemnomorskiej A te mieszankę zwrócę :/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychający storczyk

Post »

Chodzi oto, że w takich gotowych mieszankach są różne dodatki, które z reguły są zbędne a zdarza się że niezbyt korzystne w dłuższej perspektywie czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Dobrze. Już kupiłam na allegro samą korę A tamta gotową mieszankę zwrócę. Nie będą mnie lubić na tym portalu ;))
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”