Wanilia/vanilla - uprawa

Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Witam, podpinam się pod wątek. Nabyłem sadzonkę wanilii, odmiana variegata. Moje pytanie brzmi: czy mam ją przesadzić do podłoża storczykowego, czy zostawić takie jak jest ? Bo to co jest na pewno nie jest storczykowe, jakaś zwykła próchnica ogrodnicza, tylko dość lekka. Wanilia nie jest póki co zbyt dobrze zakorzeniona, a nie chciałbym jej zabić. Proszę o jakieś rady :)
neo01
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 508
Od: 16 sty 2013, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Vanilla w naturze rośnie nisko,wśród zarośli ,przy drzewach wspinając się po nich.Podłoże w jakim rośnie to pruchnica dobrze zdrenowana przez opadłe liście ,gałązki. Storczyk ten nie lubi wysychającego do końca podłoża. Najlepsza będzie mieszanka ziemi uniwersalnej, podłoża storczykowego drobno mielonego ,keramzytu. :wit
Pozdrawiam Anka
Moje roślinki
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

A tu moja wanilia :D Rośnie całkiem ładnie, lubi spryskiwanie liści. Próbuję zapewnić jej zapewnić dostateczną ilość wilgoci, co w warunkach pokojowych jest niestety dość trudne.

Obrazek
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Na wanilli się nie znam, ale wygląda pięknie. Liście zroszone, czy tak z natury błyszczą?
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Tu akurat jest sucha. Liście błyszczą się same z siebie, może trochę za sprawą lampki, którą ustawiłem do zdjęcia. Stosuję też taki preparat odżywiająco-nawilżający do liści storczyków, produkcji chyba Agrecolu :)
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

A od dawna stosujesz ten preparat?I czy jakieś inne rośliny też nim traktujesz? Blask jest imponujący, ale czytałam, że te preparaty nie są zdrowe dla roślin, co się kłóci bardzo z zamieszczonym przez Ciebie zdjęciem :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Eksperymentalnie używam też na tamarillo od jakiegoś miesiąca. Efekt- liście ładnie wybarwione, nie skręcają się. Czy na dłuższą metę te preparaty są zdrowe ? Tego nie wiem, stosuję je za krótko by to oceniać.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Generalnie wszystko w nadmiarze szkodzi. Ja np używam środka nabłyszczająco-nawozowego do przecierania liści. Przecieram tylko wierzchnią warstwę liścia raz w miesiącu. Ładnie nabłyszcza, odżywia i usuwa kurz, moje phalaenopsisy nie ubolewają z tego powodu. :wink:
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Geniodekt pisze:Eksperymentalnie używam też na tamarillo od jakiegoś miesiąca. Efekt- liście ładnie wybarwione, nie skręcają się. Czy na dłuższą metę te preparaty są zdrowe ? Tego nie wiem, stosuję je za krótko by to oceniać.
Myślę, że jakby miał ten preparat zaszkodzić to już byłyby jakieś skutki, a masz piękną wanilię :)

Zachęciliście mnie do spróbowania, dzięki za opinie :)
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Witam
Oto moja wanilia (ma jakieś 2 metry):

Obrazek

Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
kuba123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 kwie 2017, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Jovanka pisze: I proszę zapamiętać.....w warunkach domowych nie zakwitnie ;nie ma się co łudzić..
A mozesz powiedziec skad takie pesymistyczne przeswiadczenie? :)
Bo to ze nie ma potwierdzonych w Polsce kwitnien, to jeszcze nie znaczy ze sie nie da - wiecej - mam nadzieje niedlugo udowodnic, ze sie da :)
Użytkownik ma zezwolenie na pisanie bez użycia znaków diakrytycznych/ bab...
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Kuba123 nie tylko po ilości Twoich postów widać, że jesteś tutaj niedługo. Nasza kochana Jovanka już nic tutaj nie powie ;:185 , możemy jedynie czerpać z jej nieocenionej wiedzy, która po niej została. Przyjrzyj się lepiej awatarowi i napisowi nad nim, to była bardzo mądra osoba, nie kwestionowałabym jej wiedzy.
kuba123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 kwie 2017, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Co do wiedzy - jej zasadą jest kwestionowanie bieżących ustalen. To wiara ma dogmaty.
Gdybysmy wiedzy nie kwestionowali, nigdy nie mielibysmy nowych dokonan :)

Po prostu to co ja wiem o wanilii z internetu, i to nie tylko polskiego, a moze glownie nie tylko polskiego, ma sie nijak do moich "osobistych" doswiadczen z wanilią...
Moze zadam inne pytanie - hmm... w formie "wyzwania"... jeśli sa tu osoby, ktore hoduja wanilie w domu - prosze, pokazcie zdjecie z linijką najdluzszego/najwiekszego liscia jaki macie ;)

PS. wanilii na zdjeciach powyzej (tej na scianie) brakuje swiatla.

---3 kwi 2017, o 14:10---

Poniżej wklejam tylko dwa zdjęcia mojej wanili (żeby pokazać co udało mi się z nią zrobić). Prezentowana wanilia hodowana jest w domu w bloku mieszkalnym :)

Obrazek

Obrazek
Użytkownik ma zezwolenie na pisanie bez użycia znaków diakrytycznych/ bab...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”