Jak uprawiać storczyki ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

zabkamarta pisze:faktycznie może być tak, że długofalowe stosowanie takiego nawozu może rodzic problemy. Generalnie uważam, że co jakiś czas należy zmieniać nawóz.
Marto, mała uwaga jakby porównać NPK nawozu do storczyków i do roślin kwitnących, jest niewielka między nimi różnica, np porównując Florovit, pierwszy ma skład 3:5:7, a drugi 5:6:8 - jak widać w tym drugim jest nieznaczne większe stężenie azotu. Ale np patrząc tylko na nawóz do storczyków, to z Agrecolu mamy zupełnie inne stężenie - 6:6:6.
Jak widzicie co producent to i tak inne stężenie, dlatego trzeba przetestować parę nawozów i wybrać ten co daje najlepsze efekty.
Druga sprawa, podłoże i tak powinno być wymieniane najlepiej co około 2 lata.
Trzecia sprawa, przenawozić można również nawozem do storczyków, dlatego w kwestii nawożenia jakimkolwiek nawozem trzeba podchodzić z wyczuciem.

Czyli podsumowując nie ma na pewno ryzyka zastosowania w dłuższej perspektywie czasu nawozu do roślin kwitnących w przypadku storczyków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Z uprawy innych roślin, nie mniej delikatnych jeśli chodzi o nawożenie to najlepsze nawozy są właśnie takie zrównoważone.
W okresie intensywnego rozwoju 20-20-20. Tak zauważyłam w przypadku winorośli.
Mam więc taki nawóz i spróbuję go na storczykach. To jest w ogóle nawóz do nawożenia dolistnego.

Co do jeszcze tych dolistnych.
Otóż tutaj przedstawiłam problem https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 6#p6128306 to się już nie będę powtarzać.

Zamawiając coś w jakimś sklepie ogrodniczym dostałam gratisowo nawóz bio... .
Nie bardzo wiedziałam do czego go użyć więc tak czekał na swoją okazję.
No i pokazał się mączniak na kalanchoe. Pomyślałam, że wypróbuję ten nawóz.
I faktycznie mączniaka ubił, liście w ogóle zrobiły się ładne, no to resztą obfukałam te storczyki.
Jak się okazało, że storczyki przeżyły i na dokładkę po paru dniach widać było efekt ruszających młodych liści
tak jeszcze dostały dwa razy ten nawóz.
Taki jest ogólny wygląd mojej storczykarni ;:173 Obrazek

widać, że trudno byłoby mi je wyciągać i namaczać w nawozie, polanie też wydaje mi się niezbyt efektywne,
bo raczej tylko mech my korzystał, a nie storczyki, które są umieszczone na korze pozostało więc nawożenie dolistne.
Zresztą w przypadku epifitów wydaje mi się to najlepszym rozwiązaniem.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Czyli twoje storczyki rosną w szklanym zbiorniku... Teoretycznie nie powinny mieć więc zbyt sucho (o ile zamykasz je od góry, a nawet jeśli nie zamykasz, ale często zraszasz mech). To może coś się dzieje z korzeniami, albo faktycznie brakowało im któregoś składnika istotnego w czasie kwitnienia. Wiele osób zajmujących się storczykami w okresie kwitnienia przechodzi z nawozu zrównoważonego na taki, który ma mniej azotu a więcej fosforu, np: 13 - 40 - 13.

Tak Jo, w Twoim przypadku dokarmianie dolistne jest jak najbardziej uzasadnione. Tylko uważaj - bardzo niewielkie dawki (1/4 dawki doglebowej i może co drugi tydzień?). Liście ćmówek mają taką samą umiejętność pobierania i magazynowania składników pokarmowych jak i korzenie, ale nadmiar może je zniszczyć.

I zgodnie z tym, co napisałaś w innym wątku, utrzymuj temperaturę powyżej 20 stopni. BTW ja też lubię chłód i na noc mój storczyk "wychodzi" z sypialni ;)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Norbercie pies może być pogrzebany w jakoś składników użytych w nadwozie. Porównujesz jak dla mnie pseudo nawóz do storczyków z nawozem do kwitnących.

Uważam, że lepiej stosować nawozy dedykowane i nie te z marketów, bo jak dla mnie one tylko etykietkami się różnią. Oczywiście czasem należy zmienić. Ja dla zmiany używam nawozy bio.

Zapraszam do lektury....

http://www.akerne-orchids.com/shop/inde ... ry&path=40
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

zabkamarta pisze:Uważam, że lepiej stosować nawozy dedykowane i nie te z marketów, bo jak dla mnie one tylko etykietkami się różnią. Oczywiście czasem należy zmienić. Ja dla zmiany używam nawozy bio.
Zgadam się z tą opinią i znam ten nawóz z linku, jaki podałaś Marto. Uważam, że jest doskonały.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Marta - pseudo nawóz? Przecież to nie jest nawóz robiony przez firmę kogucik, Florovit, Substral to raczej znani producenci. Wielu ludzi używa takich nawozów i ich rośliny rosną, nie marnieją. Od lat używam nawozów tych producentów i jakoś nie mam powodu do narzekania. Tylko trzeba właściwie ich używać.
I nie jest to tylko marketowy nawóz, ale dostępny jest również w sklepach ogrodniczych. A to, że są rozbieżności między producentami? Podobna sytuacja jest w przypadku każdego innego nawozu. Może wynika to z innych analiz.
Być może u kogoś zadziała inny, u mnie działa lepiej nawóz do kwitnących i zamierzam go polecać. Choć nie wykluczam, że kiedyś spróbuję innego. :wink:
Oczywiście, nie zamierzam porównywać takich nawozów do profesjonalnych produktów, tylko każdy powinien wybrać to co dla jego roślin jest najlepsze na podstawie pozyskanej wiedzy i własnych obserwacji.
Inna sprawa, że nawóz to tylko jeden z czynników mający wpływ na uprawę.
Jeśli ktoś nie zapewni właściwej temperatury powietrza, wilgotności czy światła to i przecież najlepszy nawóz nie pomoże.
A tak już na marginesie takie pytanie, o jakim NPK składników odżywczych żywią się storczyki w naturze? Nie zastanawialiście się?
I drugie pytanie już dotyczące używania nawozu dolistnego i zwykłego - czy z własnego doświadczenia można ich używać jednocześnie, czy naprzemiennie? Mam też parę takich "zdechlaków", które reanimuję - można je jakoś wspomóc nawozem dolistnym?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Do reanimacji to tylko nawóz dolistny.

Ja się Norbercie zastanawiałam odnośnie pozyskiwania przez rośliny / nie tylko storczyki/
substancji pokarmowych częściami nadziemnymi i okazuje się,
że rośliny korzystają z tego co jest i w atmosferze i z deszczówki.
Gdzieś o tym czytałam i musiałabym poszukać.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ewwcia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 lip 2019, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Znalazłaby się jakaś dobra dusza, która w kilku punktach opisze pielęgnację storczyka bo mój powoli umiera :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Przeczytaj ten wątek.

Albo tutaj:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ewwcia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 lip 2019, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Dziękuję, muszę w końcu zgłębić temat i zadbać o moje kwiaty.
Awatar użytkownika
Florencja1
50p
50p
Posty: 63
Od: 16 cze 2021, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Zakupiłam nawóz płynny do storczykow.Jak powinno się go stosować?Czy wlewamy bezpośrednio do podłoża czy dolewamy do wody w której zanurzamy storczyka?W jakiej ilości go rozrobić z wodą aby nie przedobrzyć?Dotychczas nie stosowałam żadnych nawozów tylko takie jednorazówki różowe które są dostępne w marketach.
    pozdrawiam,
    Agnieszka
    Awatar użytkownika
    norbert76
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 18600
    Od: 15 paź 2011, o 14:36
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: Jelenia Góra

    Re: Jak uprawiać storczyki ?

    Post »

    Jaki to nawóz mineralny czy typu Biohumus?
    Powinien być ten pierwszy, stosujesz mieszając z wodą w stężeniu około 1/4 - 1/2 stężenia podanego na opakowaniu, czyli np jeśli masz podane połowę nakrętki na litr wody, to stosujesz 1/4 nakrętki.
    Zasada w przypadku nawożenia storczyków jest w zasadzie podobna, 3 razy namaczasz w wodzie z nawozem, czwarte namaczanie w samej wodzie.
    "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
    Dżungla w bloku
    Storczykowo u Norberta
    Awatar użytkownika
    Florencja1
    50p
    50p
    Posty: 63
    Od: 16 cze 2021, o 09:41
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

    Re: Jak uprawiać storczyki ?

    Post »

    Grandiol z Lidla
      pozdrawiam,
      Agnieszka
      ODPOWIEDZ

      Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”