Jak uprawiać storczyki ?

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Trzeba skorygować dawkę, a w zasadzie częstotliwość nawożenia. Dopóki nie nastąpi rozrost korzeni, należy ostrożnie z tym podchodzić. Jak będziesz traktować jak storczyka z prawidłowo rozwiniętymi korzeniami, to tylko szybko zasolisz podłoże.
Dlatego takie małe keiki możesz spokojnie nawozić co drugie, trzecie namaczanie w takim samym stężeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Florencja1
50p
50p
Posty: 63
Od: 16 cze 2021, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać storczyki ?

Post »

Ten nawóz ma bardzo małe dawkowanie bo 1/4 zakrętki na 5 l wody lub 1 łyżeczka na 2 l wody.Jak zmierzyłam ile wody potrzebuje do namoczenia mojego keiki to jest tylko 300 ml.wobec czego ciężko w ogóle odmierzyć proporcjonalnie 1/2-1/4 dawkę nawozu ;:174 to jak to zrobić? Przygotować większa ilość wody, rozpuścić nawóz proporcjonalnie i potem odpowiednią ilością wody namoczyć keiki? Czy taka woda z rozrobionym nawozem może dłużej stać?
    pozdrawiam,
    Agnieszka
    Awatar użytkownika
    norbert76
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 18600
    Od: 15 paź 2011, o 14:36
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: Jelenia Góra

    Re: Jak uprawiać storczyki ?

    Post »

    Weź użyj połowę łyżeczki na litr wody i będzie ok.
    Jeśli chodzi o trzymanie rozcieńczonego nawozu, szczerze mówiąc to nie wiem czy z czasem nie traci swoich właściwości, ale chyba nie. Czasami zostaje mi z pół konewki, to czasami stoi z parę dni, to wykorzystuje przy nawożeniu innych roślin. Natomiast osobiście przy namaczaniu storczyków zawsze przygotowuje nowy roztwór.
    "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
    Dżungla w bloku
    Storczykowo u Norberta
    Awatar użytkownika
    Florencja1
    50p
    50p
    Posty: 63
    Od: 16 cze 2021, o 09:41
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

    Re: Jak uprawiać storczyki ?

    Post »

    Jeszcze będę drążyć, bo wolę się kilka razy upewnić, niż potem zaszkodzić kwiatom. A że nigdy nie stosowałam jeszcze nawożenia to tym bardziej.
    Jak przygotuję sobie 1l wody i rozpuszczę nawóz w tej ilości, to potem jak użyję tylko 300 ml tej wody z nawozem do namoczenia storczyka to będzie ok? W sensie, że dawka nawozu jest rozpuszczona w 1l, a ja zastosuję niepełną ilość wody.
    I w drugą stronę, jak np przygotuję nawóz na dwa storczyki czyli wezmę np 2l wody, i potem też z tej wody użyję tylko 300 ml to będzie wystarczająca dawka? :?
      pozdrawiam,
      Agnieszka
      Awatar użytkownika
      norbert76
      Przyjaciel Forum - gold
      Przyjaciel Forum - gold
      Posty: 18600
      Od: 15 paź 2011, o 14:36
      Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
      Lokalizacja: Jelenia Góra

      Re: Jak uprawiać storczyki ?

      Post »

      No to weź na logikę. Czy rozpuścisz pół łyżeczki na litr wody czy łyżeczkę na 2 litry to stężenie nawozu będzie takie same. I nieważne jaką ilość roztworu z tego wykorzystasz, to zawsze będzie takie samo stężenie. Inaczej mówiąc liczy się jedynie jaką ilość nawozu rozpuścisz w danej dawce wody.
      "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
      Dżungla w bloku
      Storczykowo u Norberta
      Awatar użytkownika
      Florencja1
      50p
      50p
      Posty: 63
      Od: 16 cze 2021, o 09:41
      Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

      Re: Jak uprawiać storczyki ?

      Post »

      Super, to dzięki za informację:)
        pozdrawiam,
        Agnieszka
        Awatar użytkownika
        Florencja1
        50p
        50p
        Posty: 63
        Od: 16 cze 2021, o 09:41
        Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

        Re: Jak uprawiać storczyki ?

        Post »

        A czy można użyć tego samego roztworu na kilka storczyków?
          pozdrawiam,
          Agnieszka
          Awatar użytkownika
          norbert76
          Przyjaciel Forum - gold
          Przyjaciel Forum - gold
          Posty: 18600
          Od: 15 paź 2011, o 14:36
          Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
          Lokalizacja: Jelenia Góra

          Re: Jak uprawiać storczyki ?

          Post »

          Można, o ile są wszystkie zdrowe.
          "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
          Dżungla w bloku
          Storczykowo u Norberta
          Awatar użytkownika
          Florencja1
          50p
          50p
          Posty: 63
          Od: 16 cze 2021, o 09:41
          Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

          Re: Jak uprawiać storczyki ?

          Post »

          Zastanawiam się nad kupnem storczyka Miltonia.Podobno pachnie.Czy uprawia się go tak jak falenopsis?
            pozdrawiam,
            Agnieszka
            Awatar użytkownika
            norbert76
            Przyjaciel Forum - gold
            Przyjaciel Forum - gold
            Posty: 18600
            Od: 15 paź 2011, o 14:36
            Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
            Lokalizacja: Jelenia Góra

            Re: Jak uprawiać storczyki ?

            Post »

            Mamy już taki wątek, poczytaj: https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=68410

            Niemniej nie rzucaj się od razu na wszystkie storczyki, które Ci się spodobają.
            Na razie, jak już pisałem powinnaś skupić się na utrzymaniu zwykłych marketowych falenopsisów, a dopiero z czasem szukać czegoś innego.
            Miltoniopsis jest trudniejszy w uprawie, niż falenopsis. Potrzebuje wyższej wilgotności powietrza. Poza tym nie wszystkie odmiany pachną.
            "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
            Dżungla w bloku
            Storczykowo u Norberta
            Adasia
            0p - Nowonarodzony
            0p - Nowonarodzony
            Posty: 4
            Od: 12 sie 2021, o 20:12
            Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

            Re: Jak uprawiać storczyki ?

            Post »

            Cześć wszystkim. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, co robię nie tak z moimi phalaenopsisani. Roślina kwitnie - kwiaty wyhodowane już w domu, nie ze sklepu i po około 5-6 tygodniach zrzuca kwiaty po podlaniu. Podlewam przez zanurzenie doniczki w wodzie lub wodzie z nawozem naokoło pół godziny. Woda jest przegotowana, odstana przez kilka dni, w temperaturze pokojowej. Zdarzyło mi się tak już z kilkoma storczykami, wcześniej kwiaty wytrzymywały ponad 2 miesiące. Gdzie popełniam błąd?
            Awatar użytkownika
            norbert76
            Przyjaciel Forum - gold
            Przyjaciel Forum - gold
            Posty: 18600
            Od: 15 paź 2011, o 14:36
            Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
            Lokalizacja: Jelenia Góra

            Re: Jak uprawiać storczyki ?

            Post »

            W przypadku żywych roślin nie ma tak, że zawsze kwiaty będą kwitły taki sam okres czasu. Na to składa się wiele rzeczy, a przede wszystkim warunki uprawy oraz stan korzeni albo cechy danego egzemplarza.
            5 - 6 tygodni to niezły wynik.

            Kwestia zasadnicza, czy po kupnie przesadzałaś storczyki, w jakim stanie jest system korzeniowy, jakie ma wyżej wspomniane warunki uprawy, itd.
            Jeśli chodzi o nawożenie to jakiego konkretnie nawozu używasz, mineralnego czy Biohumusu? W jakim stężeniu? Czy zachowujesz zasadę trzy razy z nawozem, a raz bez?

            Polecam przede wszystkim lekturę tej strony:

            http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
            "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
            Dżungla w bloku
            Storczykowo u Norberta
            Adasia
            0p - Nowonarodzony
            0p - Nowonarodzony
            Posty: 4
            Od: 12 sie 2021, o 20:12
            Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

            Re: Jak uprawiać storczyki ?

            Post »

            Dzięki za odpowiedź. Storczyki przesadziłam, większość jest w dobrym stanie i mam je już kilka lat. Nawożę mineralnym w małym stężeniu i co kilka razy podlewam bez nawozu. Nie tyle martwi mnie, że kwiaty wytrzymują 5-6 tygodni, ale że opadają nagle, wszystkie na raz i w dodatku wcześniej nie wykazywały oznak więdnięcia. Wcześniej kwiaty więdły po jednym w odstępach, stopniowo i stopniowo opadały. Natomiast ostatnio wygląda to tak, że kwiaty są ?jędrne?, a następnego dnia po podlaniu zaczynają więdnąć, wszystkie na raz. Dlatego wydaje mi się, że popełniam jakieś błędy.
            ODPOWIEDZ

            Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”