Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Jak przesadzić storczyk ?

Post »

Dostałam storczyk w prezencie. Dwa razy już kwitł i chyba trzeba go teraz przesadzić. Czy są jakieś szczególne zalecenia, żeby go nie zmarnować. Ziemię kupiłam w sklepie ogrodniczym "do storczyków" i nawóz, i co dalej :?:
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

Jeśli chodzi o przesadzanie to chyba raczej kwiecień to najlepszy moment na przeniesienie kwiatów do nowych doniczek i wymianę ziemi. Nigdy nie należy wykonywać tego zabiegu w czasie spoczynku lub kwitnienia z tego co wiem.
I znalezione w sieci:
Wymagają one dużej wilgotności i przewiewnego pomieszczenia. Storczyki epifityczne najlepiej czują się w zawieszanych doniczkach, koszyczkach lub na kawałkach kory drzew. Tak właśnie zyją w swoim naturalnym środowisku. Latem większośc storczyków wymaga zacienienia przed bezpośrednim słońcem, zimą zaś pełnego oświetlenia. Należy je podlewać regularnie wczesnym rankiem (najlepiej miękką wodą o temperaturze otoczenia). Między jednym a drugim nawadnianiem podłoże powinno szybko wysychać. Co 2-3 tygodnie storczyki wymagają nawożenia.
Niektóre storczyki, szczególnie meksykańskie gatunki Laelia oraz liczne z rodzaju Dendrobium, dobrze rosną latem na świeżym powietrzu, w ogrodzie.

Niestety o przesadzaniu nic więcej nie wiem. Może ktoś inny będzie wstanie coś Ci więcej powiedzieć. Pozdrawiam.
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

serwus ;:58 już jestem

a pytam,o jaki storczyk chodzi-pewnie o phalaenopsis??,każdy z nich wymaga troszkę innego
traktowania więc lepiej na początku uściślić.
Lilu-napisz ,opisz,namaluj,obojętnie jak, ale przedstaw swojego pupila.
Zaraz będziemy radzić :D

pozdrawiam na dobry ranek
Jovanka ;:3
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

już pomogę,wkleję swoje i pytam czy to o takie chodzi ;:88

Obrazek

Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Lilu :D jak widać jest to prawdopodobnie piękna hybryda phalaenopsis - spolszczona nazwa falenopsis.

aby nie powtarzać tego co już wiadome , podam adres ,gdzie jest wiele prostych informacji
nt.popularnych storczyków,które uprawiamy w warunkach domowych.W wolnej chwili zerknij.

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html
ten pierwszy adres ,który podawała KaRo ,a ja tam często bywam :P www.swiatorchidei.boo.pl jest aktualny ,niemniej jednak chyba były jakieś problemy z serwerem, nawet teraz nie pracuje jak należy.

Ale o Twojej piękności:
generalne zasady:
-przesadzanie co 1,5-2 lat.Chyba,ze sytuacja tego wymaga.
-lepiej przesuszyć,niż przelać
-nawożenie bardzo oszczędne.nawet 1/4 dawki zalecanej jak na opakowaniu
-woda przygotowana do tego celu:bBirita,odstana,przegotowana,destylowana.Baz wapnia.
środowisko kwaśne
-najlepsza kora pini- bez obecności elementów z żywicą.Najlepiej stosować elementy podłoża sprawdzonego,zbadanego.
Trzy elementy ważne w uprawie: powietrze,wilgotność i słońce.
Umiar zalecany w każdym parametrze.W naturze,wszystkie czynniki sa zmienne ale gwałtowne i szybko zmianiające się.A system gdzie rosną w naturze-na drzewach skutkuje b.dobrym przewietrzaniem,obsychaniem.

Operacje przesadzenia trzeba przemyśleć, zanim zrobisz wyrzut z doniczki :lol: tzn.mieć podłoże ,świeże ,praktycznie wystarczy tylko kora
-kawałki większe 2-4cm.Właśnie zupełnie lużno z przestrzeniami między korą i korzeniami.
-nie jestem pewna ,czy gdy wyrzucisz zawartość, nie trzeba będzie obciąć starych,zgnitych-co jest normalne przy rozłożonym podłożu
-jeżeli będziesz obcinała, trzeba zdezynfekować.Ja zazwyczaj i tak płuczę korzenie,osuszam
coś tam dezynfekuję/woda+denaturat/ i wsadzam do świeżego podłoża.Spieszyć się nie trzeba,falenopsis jest kochanym kwiatkiem bo jako jedyny prawie lubi być wyrzucany-w naturze żyje bez doniczki i dobrze mu z tym :D
-jak wsadzać- na dno daj troszkę keramzytu ok.1/3 wysokości jak masz,gdy nie to korę ,swobodnie połóż korzenie i obsyp luzno korą.Nie ugniata się ,tak sobie siedzi.Można wstawić palik,dla utrzymania
lepszego rośliny.
Nie wsadzamy głebiej,szyjka korzeniowa +korzenie powietrzne raczej są na wierzchu.

Noooo,*napisałam sie* :P więcej niż czasu na przesadzanie.Ale pytaj,gdy będziesz miała wątpliwości.
Na pewno się uda ,z powodzeniem.

serdeczności Jovanka ;:15
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Jovanko kupiłam gotowe podłoże do storczyków chyba można go zastosować :?:
Nie kupiłam doniczki, bo nie wiem jak dużą (z reguły daje się o rozmiar większą czy w wypadku storczyków też obowiązuje ta zasada ) :?:
W chwili obecnej jest w miniaturowej doniczce do rozsad i z tą doniczką wsadzony do większej, ozdobnej.
na razie miałam tyle pyań, a jeszcze jedno (nie jest to ten temat, ale zapytam skoro już taka pytalska ze mnie) jak wklejać aktywne linki :?:
;:65 Lila
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Lilu,ja mało wierzę w te mieszanki sklepowe,zależy jaka jest- co ma,bo bywają takie z niby ziemią/???/torf.A do falenopsisa trzeba grubszego podłoża,pozbieraj kory grubszej wypłucz,wysusz i chyba będzie lepsza +troszkę tego podłoża.
-doniczka może byc o numer większa,choć generalnie tego nie wymagają,chyba ,że będzie dużo korzeni :shock: ,rzadko się to zdarza.
-linki aktywne,???
same się uaktywniają,gdy jest prawidłowo napisane/chyba/. ja kopiuję adres,więc nie popełnię pomyłki a wklejenie chyba z automatu uaktywnia.Ale dopiero na podglądzie podświetla.
Więc zorientujesz sie oglądając swój post przed wysłaniem czy jest ok.

no to, miłej nocki Jovanka,pa ;:41
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Przesadziłam swojego storczyka. Ciekawe jak on na to zareaguje.
Chciałam go zostawić w starej doniczce, ale po wyjęciu, już nie udało się go ponownie włożyć do tej samej, dałam większą. Przyglądnęłam się tej ziemi, wybrałam większe kawałki kory i keramzyt, dałam to na spód, potem ile się dało delikatnie wsypałam między korzenie i na wierzch korzeni.
Jeżeli popełniłam jakiś błąd to proszę o zwrócenie mi uwagi.
;:65 Lila
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Lilu, :D
i po operacji....,pewnie będzie w porządku.Teraz umiar z podlewaniem,zasilanie lekkie możesz zastosować po 2 t-3 tygodniach.Pewnie też w tym czasie zauważysz, czy podjął współpracę z podłożem :D .Najszybciej zobaczysz na końcówkach korzeni,powinny pojawiać sie nowe końcówki
wskazujące na wzrost kwiatka.Po miesiącu , będziesz mogła troszkę prowokować storczyka ,aby
zechciał :D zainicjować wyrastanie pędu kwiatowego.Ale o tym póżniej powiem.
Noooooo,chyba,że sam to zrobi ze szczęścia w nowym podłożu ;:23 .

serdeczności Jovanka ;:3
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Przesadziłam również drugiego, którego dostałam od znajomej, takiego o podłużnych liściach. Potraktowałam go podobnie jak tego pierwszego, bez konsultacji z Tobą, ale dobrze mi szło, więc w rozpędzie i jemu się dostało. Mam nadzieję, że mu to nie poszkodzi. Teraz będę czekać na efekty. na razie serdecznie dziękuję za pomoc, jeżeli coś się zmieni to zamelduję.
Pozdrowienia ;:65 Lila
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

witajcie,
Mam 2 storczyki w domu, jeszcze nie myślałam o ich przesadzaniu, choć korzenie uciekają już z doniczki.
Mój znajomy od lat hoduje storczyki i nigdy ich nie przesadza. Ma ich kilkanaście i nazywa je "chwastami" ;) mówi, że jak mają odpowiednie oświetlenie to rosną i rosną.
Zauważyłam też, że po przekwitnięciu jeden storczyk odpoczął, a następnie wypuścił mi (chyba!) pęd kwiatowy.
Nie słyszałam jednak nigdy o tym jak można poprowokować go do wypuszczenia pędu.

Jovanka, podziel sie proszę informacjami ;)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam Mary :D

Jeżeli Twój storczyk wypuszcza pęd kwiatowy, to nic nie trzeba prowokować.
Widać odpowiadaja mu warunki ,a rodzaj storczyka może też być z tych *chętniejszych* do kwitnienia.
Będzie pewnie kwitł zimą :D /okres wzrostu pędu ,pączków/ to nawet do 90 dni czekania na pierwszy kwiat ;:23

Ale zdarzają się takie,szczególnie z wiosennego kwitnienia,którym trzeba pomóc w okresie zimowym.Mamy zbyt stablilne warunki w mieszkaniach, więc ten komfort akurat nie sprzyja inicjacji kwitnienia.Musi być pewień okres niższej temperatury, jako umowny spoczynkowy,choć nie wszystkie storczyki tego wymagają.
A jak to robić??? pewnie przzygotuję troszkę wiedzy w pigułce i dam na forum , w informacjach..kiedyś tam :P ,aby nie było chaotycznie o wszystkim.

pozdrawiam Jovanka ;:100
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Jowanko, pragnę zameldować, że Twoje rady były szczere. Storczyk wypuścił drugi pęd, a na pierwszym rośnie liczba pąków kwiatowych.
Jak zakwitnie znowu zamelduję.
Pozdrowienia Lila.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”