Przesadzanie storczyka

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Julian, każdy węgiel spełnia tą samą funkcję, ma działanie antyseptyczne. Jeśli coś jest dostępnego w sklepie pod nazwą węgiel do storczyków, który poprawia przepływ powietrza to tylko chwyt marketingowy. Podejrzewam, że i cena jego jest też odpowiednio wyższa. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

yanina_19 Ninia pewnie chciała poprawić właśnie ten przepływ powietrza :wink:

Norbert oczywiście, że tak ;:108 co do ceny to jest pewnie tak jak ze wszystkim specjalnym "do czegoś". Często coś jest "do czegoś", a ma skład podobny lub taki sam jak np. "uniwersalne", które jest o wiele tańsze ;:224 Chociaż niektóre produkty na prawdę są przydatne w określonej grupie roślin.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

--julian-- pisze:Chociaż niektóre produkty naprawdę są przydatne w określonej grupie roślin.
...np kora koniecznie śródziemnomorska ;:130
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

No dobra widzę, że narobiłam tu sporo zamieszania - oczywiście niezamierzonego. Ponieważ po raz pierwszy będę przesadzała storczyki w robione przez siebie podłoże mam wiele obaw, że zrobię coś nie tak. Mam dwa stare storczyki do przesadzenia (te z których pobrałam keiki - o czym pisałam wcześniej) i kilka szt. nowych, zakupionych w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Oczywiście mogłabym przesadzić w gotowe podłoże (nawet w tym wątku podpytywałam: jakie najlepsze?) i za namową Norberta zdecydowałam się na własną kompozycję - choć on właściwie to polecał mi samą korę śródziemnomorską (te podłoża ze sklepów stacjonarnych - różnych - ostatecznie odpadają, bo po węchu przez dziurki w opakowaniu czuć było...hm, jakby stęchliznę - co mnie bardzo odstraszyło - może jestem nienormalna, ale nawet jak kupuję ziemię do innych kwiatków - nawet do ogródka - to ją wącham - nawet mój M. zawsze się podśmiewa, że ja wszystko najpierw muszę wywąchać). Zamawiając korę śródziemnomorską pomyślałam o węglu drzewnym - 2l worek to cena 4,5zł, więc raczej nie zbankrutuję - (ten z apteki mi się już skończył), bo na bank trzeba będzie usunąć jakieś korzenie - z tych nowych nabytków na pewno i zasypać rany węglem. I dla pewności chciałam go trochę dodać też do podłoża. No to jeszcze muszę tą kwestią przemyśleć i ewentualnie dodam ten węgiel w ramach eksperymentu.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Wcale nie narobiłaś zamieszania :wink: Każdy kiedyś zaczynał i uczy się przez całe życie. Przy okazji każdy dowiedział się czegoś nowego :)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Dostałam Dendrobium nobile, kwitnące i nie bardzo wiem co z przesadzaniem.
Czekać aż przekwitnie, to trochę to potrwa. Można go przesadzić z kwiatami?
I jak z nawożeniem? Podlać go jeszcze jakimś nawozem?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

jokaer Nie mam dendrobium, ale tu jest odpowiedź - zalecane przesadzenie po kwitnieniu https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 3#p5817713
viraaze
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 lut 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Dzień dobry,
Mam w domu kilka storczyków, które nigdy nie były przesadzane, a są u mnie już nieco ponad dwa lata. Wszystkie są w doniczkach sklepowych o średnicy ok 12 cm u góry i 8 cm z dołu. Czy powinnam wszystkie przesadzić do większych doniczek?

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5EBC8620

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5EBC83DA

Tutaj są zdjęcia takiego, który moim zdaniem najbardziej potrzebuje przesadzenia, reszta ma trochę mniej upchane korzenie.

Po za tym mam jeszcze pytanie odnośnie keiki: do jakiej średnicy doniczek wsadzić młode, które mają liście ok 11cm (największe) i korzenie ok 17 cm (również największe)?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Storczyki przesadzamy do ciasnych doniczek. Powinnaś to zrobić niezwłocznie po zakupie, a nie po dwóch latach...
Już na pierwszy rzut oka widać, że część ich zgniła. Takie usuwasz i obsypujesz sproszkowanym węglem.
Po zabiegu powinny wystarczyć te same doniczki.
W ogóle w przypadku storczyków nie patrzysz w żadnym wypadku na wielkość liści, tylko korzeni. Dotyczy to również keiki - doniczka ma być jak najmniejsza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alivia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 mar 2020, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Dzień dobry,
Niedawno przesadziłam storczyk do nowej doniczki, nowe podłoże przeznaczone do storczyków, stare korzenie przejrzane. Moje pytanie dotyczy jego zachowania po przesadzeniu. Zaczął wypuszczać 6 korzeni powietrznych na raz. Czy to dobry znak, czy to znaczy, że czegoś mu brakuje? Korzenie w doniczce po podlaniu przybierają ładny zielony kolor.

Drugie pytanie dotyczy starego pędu kwiatowego. Storczyk kwitł, następnie pęd zaczął zasychać. Poczekałam aż pęd zaschnie prawie w całości a następnie obcięłam tuż nad granicą zasychania (odcięłam uschniętą część). Pozostała część nadal jest przy roślinie. Czy powinnam ją obciąć dalej jeśli też dalej zdążyła zaschnąć?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

1. Normalnym zjawiskiem jest to, że storczyki wypuszczają korzenie powietrzne. Tempo ich wzrostu zależy od gatunku oraz danego egzemplarza.
2. Generalnie zgodnie z zasadą odcina się pęd kwiatowy nad trzecim oczkiem licząc od trzonu storczyka. Jeśli pęd zżółkł niżej, to tniesz niżej. Jeśli na pędzie nie ma już żadnego oczka, wtedy wycinasz w całości.
Inni ucinają od razu cały pęd kwiatowy tuż przy nasadzie ze względów czysto estetycznych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Zastanawia mnie zmiana całkowitego podłoża , zamiast kory a w keramzycie. Można? wkurzają mnie te skoczki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

W samym keramzycie, to raczej przy hydro. Mam parę sztuk falenopsisów posadzonych do mieszanki kory i keramzytu, ale generalnie większość w samej korze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”