Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Zwracam się w prośbą do osób, które sadziły keiki. Keiki u mojego dendrobium są już gotowe do oddzielenia, jednak to nie jest dobry czas na sadzenie. Zostawiając je do wiosny, boję się, że podczas zimowego suszenia mogą wyschnąć, ponieważ psb na których rosną są bardzo wysuszone i pozostał na nich tylko jeden liść. Rozważam też możliwość podlewania w okresie jesienno-zimowym, bo i tak przecież nie zakwitną jeszcze w 2021 r. Poradźcie co mam zrobić.

Obrazek
Pozdrawiam:)
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Oddzieliłabym- zdecydowanie. Korzenie są długie, dadzą radę. Przed posadzeniem namocz korzenie, żeby ładnie ułożyły się w podłożu.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

@rena77
Dzięki serdeczne. ;:167 To mój debiut i bardzo się boję tego ukręcić, czy mogę posadzić z kawałkiem psb. Po posadzeniu mam trzymać w cieple i normalnie podlewać :?:
Pozdrawiam:)
Anastazja324
50p
50p
Posty: 98
Od: 24 wrz 2008, o 23:45

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

norbert76, przeglądałam, dokładnie chodzi mi o coś takiego:

Obrazek

ktoś może gdzieś takie widział?

I mam jeszcze jedno pytanie, wybaczcie, jeśli głupie: dendrobia chłodzi się i wysusza podłoże, by zawiązały pąki kwiatowe. A jeśli moje pseudobulwy są bardzo młode i nie ma szans na kwitnienie? Też mam to zrobić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Odpowiadając na drugie pytanie.
Okres spoczynku to nie tylko po to, żeby dendrobium zawiązało kwiaty, ale odtworzenie w miarę możliwości, warunków naturalnych. Dendrobium rośnie w klimacie monsunowym, więc w okresie letnim jest okres opadów, a w okresie zimowym, okres suszy.
Swoim dendrobium, które rosnąc w jednej doniczce i są w różnej fazie wzrostu (również młode psb), zapewniam im właśnie taki cykl uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anastazja324
50p
50p
Posty: 98
Od: 24 wrz 2008, o 23:45

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

No tak, to brzmi rozsądnie. Czyli to znaczy, że mogę trzymać w chłodzie swoje dendrobia całą zimę (czytałam, że kiedy pojawiają się pąki, można je przenieść na miejsce docelowe, cieplejsze) i nie zaszkodzi im to? I czy w tym czasie młode pseudobulwy przestaną wzrastać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Okres spoczynku w mniejszym czy większym stopniu powoduje spowolnienie wzrostu rośliny. Istotnym czynnikiem jest tutaj temperatura otoczenia.
Po zawiązaniu pąków nie ma potrzeby, a nawet nie powinno się w zasadzie, zmieniać stanowiska gdyż istnieje ryzyko że zrzuci albo zasuszy pąki.
U moich dendrobium mam dwa okresy kwitnienia, w lecie i w okresie jesienno-zimowym przebywając na zimowisku.
Oczywiście możesz dać wtedy więcej wody, ale im temperatura niższa, tym ostrożniej. Moje zimują w okolicach około 15 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anastazja324
50p
50p
Posty: 98
Od: 24 wrz 2008, o 23:45

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Dzięki za odpowiedzi
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Ekspresja pisze:@rena77
Dzięki serdeczne. ;:167 To mój debiut i bardzo się boję tego ukręcić, czy mogę posadzić z kawałkiem psb. Po posadzeniu mam trzymać w cieple i normalnie podlewać :?:
Wg mnie lepiej sadzić bez kawałka psb- może zacząć gnić. Spróbuj delikatnie "odkręcić" keiki. Mogą trochę poleżeć, żeby miejsce połączenia z rośliną mateczną zaschło. Po posadzeniu podlewaj normalnie i trzymaj w ciepłym miejscu. To w sumie maluchy, które muszą usamodzielnić się i podrosnąć :) Będzie dobrze :) To silne rośliny ;:333
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

@rena77
Zrobiłam dziś próbę wykręcając najmniejsze keiki (za małe do oddzielenia) i nieźle mi to wyszło. Jak długo musi schnąć zanim namoczę korzonki, bo przeczytałam taką wiadomość: "Po oderwaniu odczekać parę dni, kładąc na tacy z wilgotnym keramzytem, żeby parowało. Po tym czasie namoczyć korzonki w wodzie ok. 2 godz." Co o tym sądzisz :?:
Anastazja324 pisze:[...]czytałam, że kiedy pojawiają się pąki, można je przenieść na miejsce docelowe, cieplejsze
Ja przenoszę i zaczynam stopniowo podlewać.
Pozdrawiam:)
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Jestem na "tak" ;:333
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Keiki posadzone i mam ostatnie pytanie jak i kiedy mam podlać:
1. czy wlać odrobinę wody za tydzień;
2. czy namoczyć doniczkę za 10 dni na 15 min;
3. czy włożyć doniczkę do wody i zaraz wyjąć.
Podłoże drobna kora, doniczka 11x11 cm, keiki 4 szt.

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Jeśli korzenie moczyłaś zgodnie ze wskazówkami tuż przed posadzeniem, to namocz na chwilę doniczkę żeby kora zrobiła się wilgotna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”