Żółknące liście storczyka

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zolte liscie i plamki

Post »

Tak.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zolte liscie i plamki

Post »

A na dalszym etapie....?? Po czym rozpoznac wizualnie że coś się dzieje ze stożkiem wzrostu? Czy po korzeniach też będzie to widoczne?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zolte liscie i plamki

Post »

Co na dalszym etapie?
Jeśli kolejnych liści nie straci, co powinno się okazać w przeciągu paru następnych tygodni, to jest szansa że przeżyje.
Jeśli jednak zacznie tracić dalej liście, to doszło do uszkodzenia stożka wzrostu, a wtedy to już będzie musztarda po obiedzie. Czasami, ale bardzo rzadko falenopsisy wypuszczają keiki (odrosty) na pędach kwiatowych po przekwitnięciu. Wypuszczanie keiki to jeden ze sposobów rozmnażania storczyków, zarówno zdrowych, jak i wtedy kiedy z różnych przyczyn zamiera roślina mateczna. Tylko, że to jest loteria, najczęściej po uszkodzeniu stożka wzrostu roślina zamiera.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zolte liscie i plamki

Post »

Sam zabieg odgrzybienia przeprowadzic tylko raz po odcięciu żółtych liści czy powtarzać? Rozumiem że należy te kilka tygodni odczekać i obserwować co się będzie działo... można w jakiś sposób spowodować powstaniem przedmiotowcyh keikow? Moja znajoma jakiś czas temu na jednym pędzie miała ich kilka ale szczerze mówiąc sama nie wiedziała co to jest zanim jej o tym nie poinformowałem... Od czego to zależy czy roślina wyda czy nie keika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zolte liscie i plamki

Post »

Oprysk preparatem grzybobójczym wykonujesz wg instrukcji na ulotce...
Pisałem Tobie wcześniej, żebyś wpierw korzystał z już istniejących zasobów, mamy wątek o keiki:
viewtopic.php?f=29&t=4853

Ps. Nazw łacińskich nie odmieniamy, używamy tylko formy keiki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknące liście storczyka

Post »

Przesadziłem jakiś czas temu ok miesiaca storczyka po przekwitnieniu i okazało się że miał dużą ilość korzeni pognitych.. Te korzenie które były zdrowe wsadziłem w nowe podłoże i zauważyłem że pierwszy liść od dołu zrobił się żółty...poza tym pęd usechl...wiadomo że jest do wycięcia i sam fakt tego że usechł mnie nie niepokoi...bardziej martwie się o tego żółtego listka...czy obawy są słuszne??
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Żółknące liście storczyka

Post »

Normalne zjawisko podczas regeneracji storczyków. Żółknące pojedyncze dolne liście to też objaw starzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknące liście storczyka

Post »

Czyli nie popadac w nadmierna panike ??:) w trakcie obcinania pędu żółty listek sam odpadł... Myślę że było by to nieuniknione na dniach... Będę bacznie obserwował roślinę jak dalej będzie się zachowywała mam nadzieję że zacznie coś wypuszczać świeżego
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknące liście storczyka

Post »

Około miesiąca temu w trakcie kwitnienia przesadziłem storczyka bo widziałem że w doliczce są glony...sporą część korzeni musiałem usunąć wsadziłem w nowe podłoże i teraz storczyk jest w fazie przekwitania, ale bardziej niepokoją mnie żółte liście z czego jeden juz odpadł z samego dołu - mały i żółty. Ponadto korzenie wychodzace ze stożka tak jakby uschly...nie wiem jak pozostałe bo są w podłożu..
Zasadnym jest ponowne odkopanie i obejrzenie korzeni??
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Żółknące liście storczyka

Post »

Zdarza się taka sytuacja, jeśli storczyk nie jest do końca zdrowy, a pozwala się mu kwitnąć. Kwitnienie to duże obciążenie dla rośliny, więc czasami lepiej zrezygnować z kwiatów i odciąć pęd kwiatowy, zwłaszcza że tutaj były nawet dwa. W takiej sytuacji jeśli korzenie nie działają prawidłowo, wtedy storczyk pobiera energię ze starszych liści - stąd też m.in. objaw żółknięcia.
Korzenie wychodzące z trzonu mogą obsychać.

W obecnej sytuacji pozostaje odciąć pędy kwiatowe przy nasadzie, zrobić oprysk Topsinem oraz spróbować z nawozem dolistnym - są w handlu gotowe preparaty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknące liście storczyka

Post »

Czy pozostawienie pędów będzie prowadziło w kierunku najgorszego scenariusza czy niekoniecznie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Żółknące liście storczyka

Post »

Tak.
Zresztą tak czy owak i tak nie ma gwarancji, że storczyk przeżyje, ale bez pędów kwiatowych ma nieco większą szansę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”