Orchidarium - osprzęt (oświelenie, temperatura, wilgotoność)

bepower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 maja 2020, o 01:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Doświetlanie storczyków

Post »

Na początek chciałbym się przywitać :)

Proszę o poradę dotyczącą doświetlania moich storczyków.
Odnoszę wrażenie, że światła jest zbyt mało zwłaszcza dla Vand (mieszańce).
Belka zawiera 5 lamp LED 1100lm 2700K
3 lampy LED 900lm 4000K
2 lampy LED 250lm 8500K (Deep Reed i Royal Blue)

https://ibb.co/hH0j9QM
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie storczyków

Post »

W okresie wiosenno - letnim nie ma potrzeby doświetlania.
Przede wszystkim w tym okresie storczyki potrzebują naturalnego światła i słońca.

Poza tym, takie doświetlanie będzie tylko oświetlaniem. Świetlówki wiszą za wysoko, 2700K to zbyt niska temperatura barwowa. Poniżej 1000 lm są zbyt słabe natężenie. Szkoda prądu i kasy.

Zapraszam do lektury tego wątku:

viewtopic.php?f=19&t=48848&hilit=Do%C5%9Bwietlanie

Na marginesie, gdzie Ty tam masz Vandy? Widzę Cymbidium, Dendrobium, Falenopsisa, Oncidium, jakieś Cambrie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bepower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 maja 2020, o 01:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie storczyków

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Niestety, nie jestem w stanie zapewnić im wystarczająco dużo naturalnego światła, witryna wychodzi na północ.
Poziom oświetlenia badałem luksomierzem, wynik był następujący: 25 000lx przy samej podstawie.
Listwę oświetleniową zawsze mogę opuścić aby intensywniej oświetlała rośliny i dodać do niej więcej lamp typu grow, bądź też przejść na oświetlenie metalo-halogenkowe lub świetlówki sylvania grolux t5 80w w ilości 3 sztuk.
Pytanie tylko co zrobić aby miało to ręce i nogi...

Vandy aktualnie w akwarium czekają na zamówiony sizal i koszyki :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie storczyków

Post »

Niestety, ale przy tej wystawie to dużo manewru nie ma jeśli chodzi o storczyki.

Poza tym, dla prawidłowego rozwoju takie storczyki jak Dendrobium, a zwłaszcza Cymbidium muszą mieć okresy różnicy temperatury dobowej, w przypadku tych drugich rzędu nawet kilkanaście stopni.
Falenopsis da sobie radę na parapecie bez żadnego doświetlania. Podobnie Cambrie, ale już Vandy muszą dostać dawkę słońca.
Niestety, ale dobiera się rośliny pod warunki jakie masz, a nie odwrotnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bepower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 maja 2020, o 01:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie storczyków

Post »

Stąd też moje pytanie, co do cymbidium, te akurat bez problemu zaliczą spoczynek w pokoju ze sterowaną temperaturą i naturalnym oświetleniem:)
Mam dostęp do kolorymetru widmowego i na jego podstawie badałem natężenie światła jak i rozkład widma mieszanego.
Co do roślin, chcę im zapewnić światło odpowiednie dla ich potrzeb i tu bazowałem na publikacjach K. Oszkinis i kilku koreańskich forach poświęconych storczykom.
Mam możliwość wykorzystania praktycznie każdego ze sztucznych źródeł światła, pozostaje tylko pytanie jakie będzie najlepsze.
Po przeczytaniu poleconego wątku, odniosłem wrażenie, że większość użytkowników ma swój monopol na prawdę i prowadzi wojny między sobą ku uciesze gawiedzi... Część poleca świetlówki, część ledy a jeszcze inni zamartwiają się rachunkami za energię elektryczną innych osób.
Wracając do tematu, to tak, przy oświetleniu sztucznym da się hodować i pobudzać do kwitnienia storczyki wszelakie, nadal pozostaje kwestia, jak zrobić to z przysłowiową głową.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie storczyków

Post »

Trochę odbiegając od tematu, w kwestii Cymbidium zapewnienie różnicy temperatury nie chodzi o spoczynek, ale o zainiciowanie kwitnienia. Podobnie rzecz się ma w przypadku Dendrobium. Ciekawe jak chcesz zapewnić różnicę kilkunastu stopni w mieszkaniu?

A wracając do doświetlania, natężenie słońca na zewnątrz wynosi około 100 tys. lx. Oczywiście storczyki aż tyle nie potrzebują, ale mówimy tu o północnej wystawie. Z pewnymi storczykami bez zapewnienia dawki słońca będzie Ci ciężko je zastąpić, żeby te storczyki prawidłowo rosły przez wiele lat.

A z doświetlaniem niestety ale każdy ma inne doświadczenie, sam musisz dopasować je do własnych potrzeb.
Powodzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bepower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 maja 2020, o 01:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie storczyków

Post »

Cymbidium i Dendrobium skaczą do magazynku gdzie będzie indywidualnie ustawiona temperatura w sterowniku klimatyzacji. Różnica powinna podług wskazówek Pani Oszkinis powinna wynosić około 10 stopni Celsjusza. Wszystko można zrobić, a ja jestem uparty ;)
Przeczytałem też, że Cymbidium po kwitnieniu w okresie od maja do października warto wystawić na taras aby zaznało zmian temperatury. Wystawa wschodnia balkonu będzie odpowiednia?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie storczyków

Post »

Storczyki, jak i większość roślin doniczkowych nie przepada za klimatyzacją.

Lepiej oba wystaw na zewnątrz, dendrobium też może stać na zewnątrz aż do jesieni. Wschód oczywiście może być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bepower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 maja 2020, o 01:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie storczyków

Post »

Okej, na podstawie małego riserczu https://www.youtube.com/watch?v=oK8e5bgqgT8
okazało się, że wystarczy zapewnić odpowiednio dużo światła i gitara :)

Na zdjęciu moje Vandy, uratowane przed wyrzuceniem w OBI. Aż przykro patrzeć jak te piękne rośliny marnieją na wystawie... Zawsze warto przed zakupem takiego biedaka, poprosić o zniżkę opiekuna działu, udzielają jej chętnie (nawet do 70%).

Obrazek

Dwie najnowsze, kąpane w Topsinie i chitozynie na wzmocnienie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”