Falenopsis - basal keiki

Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Czy to odnóżka?

Post »

:) Ja też jestem chemikiem a biotechnologią zajmuję się hobbystycznie. Hormony stosuję tylko u roślin z własnej produkcji z nasion otrzymanych z krzyżowania odmian które posiadam. Gdybym miał czekać kilka lat aż z nasionek wysianych na pożywce agarowej otrzymam kwitnącą roślinę która jeśli okaże się ciekawą odmianą ma wypuścić keiki to po prostu by mi się nie chiało. A tak od wysiania do kwitnienia trwa to u mnie ok. 3 lata.
Oczywiście, zamiast hodować klony mojej odmiany można by bawić się w hodowlę in vitro z fragmentu tej rośliny ale to znowu kilka miesięcy na pożywce trzymanej w sterylnych warunkach żeby nie złapała zakażenia a z keiki po 2 latach będę miał kolejną roślinę.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy to odnóżka?

Post »

Rayy- ale o czym piszesz?
W ramach normalnej uprawy i pielegnacji roślin, ta wiedza o hormonach odchodząca w swej specjalizacji na inne tory, w większości... nam nie jest wcale potrzebna.
Dla pasji, wymagana jest wiedza o storczykach .Wystarczająco wiele aby chcieć wszystko poznać. To wymagania storczyków slużą wypracowaniu metod własnej uprawy. A etap rozmnazania jest zupełnie odrębny.
Nie mylmy pojęć i potrzeb czy forum.
To, czego dotyczy ten dział... powołany do pomocy forumowiczom w uprawie amatorskiej, jest wiadome od 5 lat :P .

Inne zagadnienia, w tym rozmnażanie, jest wyłącznie ciekawostką ,którą warto znać .Stąd omówione .
O rozmnażaniu, hodowli mozna mówić ale to jest w ogóle odrębna działka. My mamy inne tematy w tym zakresie;polecam ich treść.
Ale zajmować się nią nie zamierzamy z tworzeniem dyskusji w nieskończoność i budowy i kolejnych teorii o eksperymentach.

uwaga moderatorska
Sekcja jest moderowana od początku i jest merytoryczna w zamiarze,
Więc zwracam uwagę, że pewne sprawy i układ treści również pozostają w mojej gestii
rozstrzygająco.
I taką uwagę moją w poprzednim poście zamieściłam ;nie bez przyczyny.
Jest jednoznaczna. Nie ma potrzeby, aby temat w który wchodzisz z rozmnazaniem zdominował problemy normalnej uprawy.
I tego nie będziemy aż tak bardzo upowszechniać - nie o to chodzi wśród pasjonatów -warto to zapamietać..


Proszę dyskusji o rozmnazaniu w tym temacie nie kontynuować.

moderator JOVANKA
szefler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 cze 2012, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

co mam robic ??? pomóżcie ;]

Post »

Mam taki problem. Mianowicie: przy storczyku zaczęły wyrastać keiki, ku mojemu zdziwieniu przy dolnej części storczyka (między liśćmi) a nie na łodydze. Nie wiem co mam zrobić, czy je uciąć czy zostawić aż wypuszczą korzonki. Boje się, że nie będą miały miejsca się rozwijać. POMÓŻCIE PROSZĘ ;:180

tu zdjęcie mojego storczyka

-- 4 cze 2012, o 20:51 --

tu zdjęcie mojego storczyka : http://imageshack.us/photo/my-images/44 ... 096sp.jpg/
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: co mam robic ??? pomóżcie ;]

Post »

Na pewno ich nie odcinaj, bo sobie same nie poradzą. Poczekaj, aż wypuszczą korzonki, albo możesz je zostawić na zawsze :)
szefler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 cze 2012, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co mam robic ??? pomóżcie ;]

Post »

gdy keik wypuszcza korzonki, odcina się go razem z łodygą zostawiając po kawałku z jednej i z drugiej strony. A kiedy mi wypuszczą, to mam tak po prostu uciąć u nasady przy samym "pniu" storczyka ? ;]
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co mam robic ??? pomóżcie ;]

Post »

Tak ..keiki muszą być odcięte z kawałkiem łodygi na której rosną.To ułatwia aklimatyzację i stabilizuje ich ułozenie w nowej doniczce.Muszą być co najmniej 2 korzonki i długie min.6cm.Im mniejsze tym trudniejszy start w nowe życie.
Bywa też....że same keiki odpadną :D ale nie zdarza się często..

Ale Twój przypadek jest trochę inny.
Nowa roślina wyrastająca z podłoża -tworząca się praktycznie u nasady rośliny macierzystej to... basal keiki
Ona potrafi bardzo długo korzystać z takiego wzrostu, ważny jest w tym moment wyczucia ,aby nie doszło do wyniszczania
rośliny macierzystej.
Przy rozdzieleniu konieczne jest odcięcie od storczyka głównego po uprzednim wyciągnięciu roślin z podłoża.
I czasami nie jest to proste...-pamiętać trzeba o wszelkich regułach dezynfekcji tej operacji.
A ...miejsce do tego pewno sie znajdzie .Roślina nowa musi mieć swój system korzeniowy ; bez niego zginie.

Plusem operacji jest okazja do wymiany podłoża. :D i sam fakt posiadania dwóch identycznych roślin. ;:138


Proszę zapoznać się z wszystkimi dyskusjami w naszej sekcji dot. tematu keiki , basal keiki .
Wszystko... o co pytasz :lol: było już powiedziane.
Rozwiązane zagadnienia nie podlegają dublowaniu na forum.Warto sprawdzać używając przeszukiwarki w dziale..
To pytanie zostanie włączone do tematyki o keiki.


Pozdrawiam, JOVANKA
Awatar użytkownika
kotipies
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 lis 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk dwa w jednym

Post »

Witam wszystkich:) Mam problem z moim storczykiem, od kilku miesięcy z mojego storczyka wyrasta drugi. Czekam już kilka miesięcy, drugi storczyk jest już duży ale chyba się nie doczekam by puścił korzenie. Stąd moje pytanie do Was forumowicze, może mieliście taki przypadek ze swoim storczykiem?? Czym to może być spowodowane?? I wreszcie jak zmusić go do wytworzenia korzeni??

Dodaję kilka zdjęć storczyków
Obrazek
Obrazek[/URLa
[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/721a9be040f8a3b3.html]Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk dwa w jednym

Post »

Witam, trochę podpowiem jak to będzie z tą operacją... :D ,

Basal keiki - rozdzielanie roślin
Aby coś rozdzielać ...muszą być korzenie;każda z roślin musi mieć własne /nawet 2-3 ale swoje/ ,
Wtedy, rozdzielić jest łatwiej.
*Przeważnie mają wspólny punkt zrośnięcia ... który niestety trzeba z zachowaniem sterylności przeciąć.
*Rany muszą być zdezynfekowane i zabezpieczone przed infekcją /węgiel drzewny,cynamon ewent.śr.przeciwgrzybowy/
*Korzenie i staranność rozłączenia roślin , gwarantuje szanse na samodzielne życie rozdzielonych roślin.
*Jeżeli przy dzieleniu nie zostaną okaleczone korzenie,to... przy posadzeniu w nowe podłoże nie ma potrzeby stosować 10 dniowej przerwy w podlewaniu.Po 3-4 dniach spokojnie można dawkować wodę z kropelką nawozu w fazie początkowej...
*wzrost rozdzielonych roślin szybko następuje i jest zauważalny ;będzie sygnałem do rozpoczęcia normalnego toku pielęgnacji.

O takich problemach już rozmawialiśmy....
O"basal keiki" ; jest informacja...nawet tu na pierwszej stronie ją znajdziesz "co robić, aby korzenie się pojawiły i kondycja storczyka zwyżkowała" .
Bez tego nic nie można robić/dzielić..
Poczytaj, przeanalizuj zmiany w uprawie --->j.w. w dyskusji.

Pozdrawiam JOVANKA
monikan22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2013, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwny pęd u mojego phalaenopsisa

Post »

Witam. Mój storczyk wypuścił 3 dziwne pędy - jakoś niepodobne do tych które wypuszczają inne moje kwiatki. od kupna pierwszy raz puścił pędy (jeśli to pędy) no i mam do was pytanie czy to są pędy kwiatowe czy jakieś dziwactwo
Obrazek Obrazek
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: dziwny pęd u mojego phalaenopsisa

Post »

Witaj :D To dziwactwo to basal keiki.Znajdziesz mnostwo informacji na ten temat w sekcji Orchidarium :D
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: dziwny pęd u mojego phalaenopsisa

Post »

a zapytam z ciekawości, jak wyglądają korzenie u Twojego storczyka? Są zdrowe? Bo basal keiki pojawia się najczęściej na skutek błędów w uprawie, roślina w ten sposób ratuje się, wydając potomstwo, które będzie genetycznie identyczne do rośliny macierzystej :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
monikan22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2013, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dziwny pęd u mojego phalaenopsisa

Post »

no właśnie wszystko jest w porządku, korzenie zdrowe, liście również. Storczyka kupiłam jesienią zeszłego roku i myślałam że zaczyna mi pędy puszczać a tutaj taka niespodzianka :)
melluska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 lip 2013, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

czegos takiego jeszcze nie widzialam

Post »

jakis czas temu moj storczyk zaczal wypuszczac lisc z boku 'pnia lisci', uznalam to za cos zwyczajnego, ale teraz okazuje sie, ze... jest to swego rodzaju keik. widze cos takiego po raz pierwszy. Dzis zauwazylam, ze zaczyna wypuszczac swoj pierwszy korzen. Chcialabym sie dowiedziec, czy da sie cos z tym zrobiec, rozsadzic to w jakis sposob, czy po prostu ma sobie tak rosnac jako 2 w 1. Zobaczcie sami:
http://imageshack.us/photo/my-images/23/bmib.jpg/
mam nadzieje, ze link dziala
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”