Falenopsis - basal keiki

Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: nowe korzonki a kondycja rosliny

Post »

Storczyka kupilam jakos w maju. Troche zdolalam go wyczyscic bo byl strasznie brudny ale jak robie to chusteczkami to troche z tych chusteczek zostaje na lisciach i juz sama nie wiem jak go wyczyscic bardziej.

Na zdjeciu ponizej widac ze chyba rosnie w podlozu 2 basal ;] Tak to wyglada przynajmniej

Obrazek

W gorszej kondycji sa te dolne liscie. Obok widac malego basalka
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: nowe korzonki a kondycja rosliny

Post »

Korzenie w środku na pierwszy rzut oka wyglądają zdrowo. A dolne listki mogą usychać, bo storczyk się "odradza" i poza tym ma 2 basal keiki do wykarmienia. Nowe listki wyglądają na jędrne. Ja bym go zostawiła w spokoju. Jak basal keki urosną wtedy przesadzić, odłączyć basal keiki od matki i wszystkie 3 sztuki posadzić osobno. Gratuluje basal keiki :wink:
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: nowe korzonki a kondycja rosliny

Post »

Mały update.. Ciągle mam mieszane uczucia... Storczyk pięknie puszcza korzonki. Sporo powietrznych i w środku też się troszke poprawiło..
ObrazekDSC02088 by MsOrchid, on Flickr
ObrazekDSC02093 by MsOrchid, on FlickrObrazekDSC02073 by MsOrchid, on Flickr
ObrazekDSC02075 by MsOrchid, on Flickr

Ale liście są w coraz gorszym stanie.. Jednego już stracił. Chyba pożegna się z dwoma kolejnymi.. albo trzema ;:145
ObrazekDSC02086 by MsOrchid, on Flickr
ObrazekDSC02084 by MsOrchid, on Flickr

Wypuścił dwa piękne zdrowe liście
ObrazekDSC02090 by MsOrchid, on Flickr

Ale niestety oprócz tego ma w środku doniczki 1 basala. I na zewnątrz wychodzą kolejne dwa!!!!
ObrazekDSC02077 by MsOrchid, on Flickr
ObrazekDSC02083 by MsOrchid, on Flickr

Jeszcze nie widziałam jak kwitnie ;:145 Może warto poświęcić dorosłego na rzecz tych małych dzieciaków ? Bo przecież jest już sam w sobie słabiutki a te basalki jeszcze go bardziej wysysaja...
Tylko czy wtedy nie stracę wszystkich?

Jestem w kropce. Co dalej?
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Re: nowe korzonki a kondycja rosliny

Post »

Ja bym go wyjęła i odłączyła te basalki. Sąą już wystarczająco duże,no chyba że okaże się, że poszły w liście a z korzeniami są na bakier, wtedy będzie trzeba poczekać na korzenie. Ale patrząc na wielkość ich liści, to korzenie też powinny być już dorodne, tym bardziej że mają już ok 5mies.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: nowe korzonki a kondycja rosliny

Post »

Nie wiem czy to dobra pora żeby przeprowadzać takie zabiegi...Koniec września ..Wkrótce rośliny zwolnią wegetację ...
Awatar użytkownika
chrupka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 wrz 2014, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: nowe korzonki a kondycja rosliny

Post »

Chyba nie taki słabiutki skoro wypuszcza zdrowiutkie liście i korzonki:D Dlaczego poświęcać na rzecz młodszych? Nie przekreślaj go tak szybko! Wg dobrze sobie radzi. Ja bym mu dała spokój jak na razie. Fundowanie mu stresu związanego z przesadzaniem, usuwaniem korzeni etc. nie jest najlepszym pomysłem. Starych liści już nie uratujesz, ale skoro wypuszcza nowe to jest dobrze.
Gagusia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 mar 2016, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witam :)
Potrzebuję pomocy. Na załączonym zdjęciu jest mój pierwszy storczyk przed tym, jak go zostawiłam pod opieką mojego faceta i po tym. :( Przypuszczam, że go troszeczkę zmroził, kwiaty opadły a pędy uschły, ale jeszcze się trzymał. Wypuścił basal keiki, ale nie mam pojęcia czy już jest gotowy na oddzielenie od rośliny-matki. Może ktoś bardziej doświadczony pomoże :roll:
Zdjęcia są kiepskiej jakości, ale może coś dostrzeżecie. Będę wdzięczna za każdą radę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wydaje mi się, że keiki ma tylko jeden korzeń powietrzny.
Gagusia
Awatar użytkownika
Ewelina7
200p
200p
Posty: 411
Od: 28 mar 2012, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Na moje oko nic mu nie jest. Jeżeli wypuszczenie basal keiki jest efektem choroby, złej kondycji, to roślina mateczna zacznie obumierać. Czasami, chwilowe, gorsze warunku powodują wypuszczanie keiki, niektóre falenopsis potrafią być bardzo płodne. Nie oddzielałabym na siłę, po prostu obserwuj. Sama mam ze trzy storczyki z basal keiki, rosną i kwitną równo z rośliną mateczną.
Po reanimacji w keramzycie jeden mój storczyk wypuścił dwa kaiki, i mam takiego podwójnego :)
Gagusia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 mar 2016, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Falenopsis - basal keiki

Post »

Ewelina7 Dziękuję za odpowiedź :)
Dość długo nie kwitnie, a nowe listki są już duże (14 cm i 10 cm) więc myślałam, że przez keiki roślina-matka "osłabła", ale może faktycznie potrzebuje czasu jeszcze :)

A ten taki dziwny listek na górze? gdzieś czytałam, że to tzw. chorągiewka i oznacza to, że storczyk nie wypuści już więcej nowych liści. Czy to prawda?
Gagusia
Awatar użytkownika
Ewelina7
200p
200p
Posty: 411
Od: 28 mar 2012, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Falenopsis - basal keiki

Post »

Nie, nie sądzę. To się po prostu czasem zdarza, zwłaszcza u hybryd. Zauważyłam, że młodsze storczyki (młodsze - czyli ze współczesnych masowych upraw, bardzo mocno modyfikowanych, żeby szybko rosły, do tego jeszcze bardzo podpędzanych) mają tendencje do różnych dziwnych zachowań - a to chorągiewkę puszczą, kieiki naprodukują, kwiaty im zmutują.
Mam dwa czy trzy starsze storczyki i one tak nie szaleją. Co więcej kwitną bardzo regularnie, ze stałymi przerwami, można nimi kalendarz zastąpić. I w ich przypadku pojawienie się keiki to wyraźny sygnał, że z rośliną coś się dzieje.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Falenopsis - basal keiki

Post »

Z stożka wzrostu rośliny wyrosła łodyga kwiatowa zamiast normalnego liścia, dla tego roślina powoli zamiera i aby przedłużyć swoje życie.. Wypuszcza Basal Keiki. Widziałam różne przypadki na forum, a nawet taki, gdy storczyk mimo wszystko dalej kontynuował swój wzrost, bez wypuszczenia keiki.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Florencja1
50p
50p
Posty: 63
Od: 16 cze 2021, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy to korzeń czy basal keiki?

Post »

U mojego storczyka który przechodzi intensywną regenerację ale bardzo stara się przetrwać z dołu trzonu wyrasta jakaś odnóżka ale dosyć dziwna.Nie widzę jej koniuszka bo wyrasta z trzonu a jej góra wrasta trochę powyżej w trzon.Co to jest?
Obrazek
    pozdrawiam,
    Agnieszka
    Awatar użytkownika
    norbert76
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 18601
    Od: 15 paź 2011, o 14:36
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: Jelenia Góra

    Re: Czy to korzeń czy basal keiki?

    Post »

    Raczej korzeń.
    "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
    Dżungla w bloku
    Storczykowo u Norberta
    ODPOWIEDZ

    Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”