Problemy z korzeniami storczyka

Noelle
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 sie 2021, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Niebieskie korzenie storczyka

Post »

Dzień dobry. :wink:
Od miesiąca jestem posiadaczką kolejnego storczyka phalaenopsis i dziś zauważyłam, że jego korzenie zrobiły się niebieskie. Pierwszy raz spotykam się z takim problemem i nie jestem w stanie rozwikłać tej zagadki więc bardzo serdecznie proszę o pomoc. ;:180
Storczyk po zakupie nie był przesadzany ze względu na kwitnienie. Jego liście mają prawidłowy turgor (prócz jednego liścia, który opada od samego początku), kwiaty wydają się zdrowe, a w doniczce pomimo bacznej obserwacji nie zauważyłam żadnych pasożytów. Jedyną rzeczą, która mogłaby niepokoić są żółte korzenie na dnie doniczki. Storczyk jest podlewany w momencie kiedy korzenie są już srebrne i jestem niemalże pewna, że podczas ostatniego podlewania nie było problemu niebieskich korzeni.
Poniżej wrzucam zdjęcie wspomnianych korzeni, jak i reszty storczyka (może to jakiś szerszy problem, którego nie zauważam?).

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Niebieskie korzenie storczyka

Post »

Nie jest to żaden objaw choroby.

Niemniej rośliny przesadzamy niezwłocznie po zakupie, odwlekanie tego ze względu na kwitnienie może negatywnie odbić się w przyszłości na kondycji storczyka.
Jak korzenie nieco przeschną, to wyciągnij z doniczki i sprawdź dokładnie wszystkie korzenie. W głębi mogą znaleźć się jakieś zgniłe, a to może być pierwszy krok do załapania infekcji grzybowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Noelle
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 sie 2021, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niebieskie korzenie storczyka

Post »

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. :D
W takim razie jak najszybciej przesadzę tego storczyka!
Całe szczęście, że nie jest to objawem choroby bo najadłam się strachu.
Awatar użytkownika
Rosacare
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 23 mar 2021, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Niebieskie korzenie storczyka

Post »

Noelle pisze: Storczyk po zakupie nie był przesadzany ze względu na kwitnienie. Jego liście mają prawidłowy turgor (prócz jednego liścia, który opada od samego początku), kwiaty wydają się zdrowe, a w doniczce pomimo bacznej obserwacji nie zauważyłam żadnych pasożytów. Jedyną rzeczą, która mogłaby niepokoić są żółte korzenie na dnie doniczki. Storczyk jest podlewany w momencie kiedy korzenie są już srebrne i jestem niemalże pewna, że podczas ostatniego podlewania nie było problemu niebieskich korzeni.
Poniżej wrzucam zdjęcie wspomnianych korzeni, jak i reszty storczyka (może to jakiś szerszy problem, którego nie zauważam?).
Po pierwsze żółte korzenie na dnie doniczki to po prostu niedobór światła - normalna rzecz.
Druga sprawa to po zakupie trzeba przesadzić a na pewno zajrzeć w korzenie bo często się zdarza, że hodowcy wciskają miedzy korzenie spagnum aby trzymał wilgoć. Z czasem mimo, że korzenie są srebrne, przy spagnum korzenie mogą gnić.
Po liściach widać, że kwiatek miał mało światła. Liście są wydłużone. Storczyk może stać na południowym oknie ale za firanką aby było światło rozproszone.
Na koniec polecam odseparować kwiatek od reszty zielonych domowników na jakieś 3 tygodnie, aby poddać kwiatek kwarantannie w celu wyeliminowania pasożytów.
"? Widzę to co widzę i w ogóle się nie wstydzę
Niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi..."
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Niebieskie korzenie storczyka

Post »

W korzeniach może być nie tylko spagnum, można się często spotkać z korkiem torfowym w który wsadzony jest trzon storczyka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Rosacare
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 23 mar 2021, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Niebieskie korzenie storczyka

Post »

tak czy siak do korzeni należy zajrzeć od razu po zakupie storczyka. :wink:
norbert76 pisze:Jak korzenie nieco przeschną, to wyciągnij z doniczki i sprawdź dokładnie wszystkie korzenie.
Ja bym jednak nie czekała jak korzenie przyschną, lepiej ogląda się korzenie kiedy są wilgotne, bo wtedy są bardziej elastyczne oraz łatwiej wyeliminować te zgniłe lub uszkodzone. Po za tym po ewentualnym przycinaniu uszkodzonych korzeni, trzeba odczekać z podlewaniem co najmniej tydzień, więc lepiej jak są wcześniej podlane. To takie info z własnego doświadczenia.
"? Widzę to co widzę i w ogóle się nie wstydzę
Niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi..."
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Niebieskie korzenie storczyka

Post »

Ja też piszę z własnego doświadczenia.
Lepiej poczekać żeby korzenie obeschły, bo w przypadku jakiegokolwiek cięcia albo nawet rozplątywania korzeni powstają ranki i lepiej żeby korzenie nie były mokre, bo łatwiej o infekcję. Do doniczki powinny trafić obeschnięte korzenie.
Natomiast jeśli chodzi o namaczanie po jakimś czasie po przesadzeniu to lepiej storczyka nieco przesuszyć niż przelać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Florencja1
50p
50p
Posty: 63
Od: 16 cze 2021, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Od czego robią się takie czarne końcówki na korzeniach storczyka? Ten storczyk rósł w podłożu, ostatnio go wyjęłam i zauważyłam że na ładnym zielonym korzeniu na jego końcówce zrobiła się taka czarna kropka, zresztą na pozostalych korzeniach też takie są. Byl bardzo przesuszony bo nawet liście straciły turgor, i dlatego wsadzilam go do wody, aby go zregenerować. Pomogło liście odzyskały turgor. Ale z kolei na jednym z korzeni pojawiła się puchata mała pleśń. Czy powinnam go znowu włożyć do podłoża i może częściej podlewać?
Obrazek
    pozdrawiam,
    Agnieszka
    Awatar użytkownika
    norbert76
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 18600
    Od: 15 paź 2011, o 14:36
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: Jelenia Góra

    Re: Problemy z korzeniami storczyka

    Post »

    Nie wyjmuje się storczyka z podłoża i wsadza się go bezpośrednio do wody, na nie wiadomo ile czasu. Czegoś takiego się nie robi... Storczyki można namaczać z podłożem, ale góra na kilkanaście minut. Jak zostawisz na dłużej, to po prostu korzenie zaczną pleśnieć. To nie są rośliny bagienne, one rosną gdzieś w koronach drzew, więc korzenie nie stoją zanurzone w wodzie.
    Jeśli storczyk został nadmiernie przesuszony, to uszkodzeniu mogą ulec stożki wzrostu w korzeniach. Może się zdarzyć, że taki korzeń przestanie rosnąć, może się rozgałęzić albo stopniowo zamrze i roślina wypuści nowego.
    Wsadź go normalnie do podłoża i namaczaj jak podłoże i korzenie zrobią się suche.
    "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
    Dżungla w bloku
    Storczykowo u Norberta
    MalgorzataMD
    30p - Uzależniam się...
    30p - Uzależniam się...
    Posty: 38
    Od: 13 sty 2022, o 21:15
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

    Re: Problemy z korzeniami storczyka

    Post »

    Cześć. Ostatnio mojemu kwiatu zaczęły żółknąć liście. Okazało się, ze wszystkie korzenie zgniłe. Praktycznie wszystko wycięłam, tylko co teraz? Będzie jeszcze coś z niego? Wsadzić do nowego podłoża? Jeden pęd kwitnie nieprzerwanie od zimy, drugi zaczął wyrastać 2 Tyg temu.


    Obrazek

    Obrazek

    Obrazek
    Awatar użytkownika
    norbert76
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 18600
    Od: 15 paź 2011, o 14:36
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: Jelenia Góra

    Re: Problemy z korzeniami storczyka

    Post »

    Pęd kwiatowy wypuszcza, bo tak robią storczyki nawet w sytuacji kryzysowej. Pędy bezwzględnie do odcięcia, bo tylko osłabiają roślinę.

    Jeśli chodzi o resztę, to polecam poczytać ten wątek: viewtopic.php?f=29&t=35814
    "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
    Dżungla w bloku
    Storczykowo u Norberta
    MalgorzataMD
    30p - Uzależniam się...
    30p - Uzależniam się...
    Posty: 38
    Od: 13 sty 2022, o 21:15
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

    Re: Problemy z korzeniami storczyka

    Post »

    No właśnie wątków na forum nt storczyków jest tak dużo, ze nie wiadomo co czytać. Dzięki. Będzie akcja reanimacja :)
    michal123207
    0p - Nowonarodzony
    0p - Nowonarodzony
    Posty: 1
    Od: 2 lut 2023, o 15:04
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

    Korzenie Storczyka co zrobić?

    Post »

    Czy ten storczyk ma właściwe korzenie?Bo wyglądają na takie pożółkłe, czy należałoby go więcej podlac czy wręcz przeciwnie?
    Obrazek

    Obrazek
    ODPOWIEDZ

    Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”