Szkodniki na storczykach

MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Nie sypie się na zdrowe korzenie bo spali, zasypuje się tylko i wyłącznie miejsce cięcia i to delikatnym muśnięciem, ja nie stosuje wcale cynamonu.
Koniecznie po tygodniu powtórz,, workowanie" ja na wełnowce stosuje polysect, to wstrętne paskudy potrafią po kilku miesiącach niebytu się pojawić.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
anetq092
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 kwie 2021, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Dokładnie tak zrobiłam, dzięki za wskazówki :wink:
Mój wątek, zapraszam :)
Doniczkowe u Anety.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Ja z kolei nigdy nie nakładałem worka i też pozbyłem się wełnowców robiąc opryski Mospilanem (to jest to samo co Polysect). To jest preparat systemiczny, więc dostaje się wgłąb do rośliny i krąży wraz sokami przez jakiś czas.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
anetq092
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 kwie 2021, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Akurat miałam ten środek i nim potraktowałam storczyka, poczekam teraz na efekty.
Mój wątek, zapraszam :)
Doniczkowe u Anety.
Awatar użytkownika
Rosacare
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 23 mar 2021, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

anetq092 pisze:Hej, kupiłam dziś przecenionego storczyka razem z wełnowcami, ale o nich wiedziałam. Insekty siedziały tylko na kwiatach. Wyrzuciłam podłoże, namoczyłam korzenie w wodzie z płynem do mycia naczyń, obcięłam zgniłe i posypałam cynamonem. W misce zrobiłam mieszankę denaturatu, wody i kropli płynu do naczyń i tym roztworem przetarłam liście, moczyłam patyczki do uszu i usunęłam z kwiatów te wełnowce. Na koniec zrobiłam jeszcze chemiczny oprysk i na kwiatka nałożyłam worek. Zamierzam go tak trzymać do jutra. Czy zrobiłam wszystko ok, czy mogę zrobić coś jeszcze?
Proponuję usunąć pędy kwiatowe. Trochę mu ulży i szybciej się zregeneruje. Nie musi tracić siły na kwitnienie tylko skupi się na renowacji korzeni.
"? Widzę to co widzę i w ogóle się nie wstydzę
Niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi..."
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Rosacare pozwolę się z Tobą nie zgodzić , obcięcie pędów kwitowych jest wskazane przy reanimacji storczyka, natomiast w tym wypadku ja bym zostawiła.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Ale Rosacare ma jednak po części rację.
Szkodniki osłabiają roślinę, a kwitnienie jest również dodatkowym obciążeniem dla rośliny. Pół biedy, jakby storczyk ogólnie był w dobrej kondycji. Ale jeśli korzenie były pogniłe, więc to wpływa ujemnie na jego ogólny stan. Osobiście również odciął bym pęd/-y kwiatowe. Wychodzę z założenia (a piszę na podstawie własnych doświadczeń w tym temacie), że czasami lepiej poświęcić jedno kwitnienie i nie ryzykować ewentualnym pogorszeniem się stanu storczyka.
Co innego, gdyby system korzeniowy był w porządku, sam storczyk ogólnie w dobrej kondycji, a problem leżał by tylko w samych szkodnikach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Norbercie tak w zasadzie to są rozważania, bo nie widzieliśmy stanu korzeni mogło być klika zgnitych a mogło być więcej. Szkoda zainteresowana nie wstawiła zdjęcia wtedy byłoby prościej napisać coś sensownego a z drugiej strony pytała tylko o szkodniki.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
anetq092
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 kwie 2021, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Zgniłe korzenie były dosłownie może dwa czy trzy, pozostałe zdrowe i zielone, główny problem tkwił w wełowcach, dziś sprawdziłam kwiatka i jest póki co wolny od szkodników, dostał nowe podłoże i przebywa na kwarantannie, będę obserwować czy aby czasem robaczki nie wrócą. Dziękuję za wszystkie rady, przydadzą się na przyszłość ;:196
Pozdrawiam :D
Mój wątek, zapraszam :)
Doniczkowe u Anety.
aknolinka123456
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2020, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Witam serdecznie, przeglądałam wątek i temat o uszkodzeniu liścia nie natrafiłam na coś podobnego, mój storczyk mam od około 5 miesięcy niedawno dopiero został przesadzony, ale kondycję korzeni miał na tyle dobrą że odcięłam uszkodzone i została mi taka ilość że trafił do nieco większej doniczki. Ogólnie wygląda w porządku jedynie na jedynym z liści znalazłam "małe pęcherzyki jakby wypełnione wodą" patrzyłam pod lupą nie były widoczne szkodniki ani pajęczynki. Znajduje się to na dolnej części liścia, aktualnie nawożenie stosuję na wzrost młodych liści i korzeni (młody liść po przesadzeniu ładnie rośnie). Czy póki co obserwować? Jeśli coś podobnego było opisane będę wdzięczna za wskazówkę pod jakim hasłem szukać. Z góry dziękuję.



Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

To nie jest żadna choroba, ani szkodniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Florencja1
50p
50p
Posty: 63
Od: 16 cze 2021, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Zauważyłam w podłożu storczyka biegające małe owady jeden miał skrzydełka czy to są ziemiórki?Jak je zwalczać żeby nie zaszkodzić roślinie?
    pozdrawiam,
    Agnieszka
    Awatar użytkownika
    norbert76
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 18601
    Od: 15 paź 2011, o 14:36
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: Jelenia Góra

    Re: Szkodniki na storczykach

    Post »

    Ziemiórki to muszki (osobniki dorosłe) i larwy. Takie skaczące to skoczogonki.
    Zobacz zdjęcia w Google czy tak samo wyglądają jak u Ciebie.
    "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
    Dżungla w bloku
    Storczykowo u Norberta
    ODPOWIEDZ

    Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”