Phalenopsis kwitnienie

Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Phalenopsis kwitnienie

Post »

polinainka pisze:Kupię nawóz i przy następnym podlaniu o zastosuję
A ja bym go nie nawoziła, tylko przesadziła. Wypuszcza nowy liść i korzeń, pięknie się rozrośnie i wtedy można zacząć wiosną nawożenie.
norbert76 pisze:Liczy się kondycja całej rośliny, a nie samo kwitnienie
Oczywiście. Nie wiem gdzie yanina_19 dopatrzyła się złej jakości liści. Być może na zdjęciu tak to wygląda - pada blask z lampy, która stoi 1,5 m od storczyka. W naturze storczyk ma cudowne zielone, sztywne, błyszczące liście.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Falenopsisy nawozimy przez cały rok, nie robimy przerwy zimowej. Skoro wypuszcza liść, to tym bardziej potrzebuje pokarmu. Wymiana podłoża tego nie zastąpi, bo sama kora nie zawiera specjalnie składników mineralnych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Sam sobie przeczysz, polinainka ma storczyk od pół roku, więc nawet nie wiadomo w jakim stanie są korzenie.
Zrobi jak uważa - decyzja należy do niej.
norbert76 pisze:świeżo kupione rośliny (storczyki nie są wyjątkiem), są przez producenta nafaszerowane różnymi odżywkami, nawozami dzięki czemu są w stanie przetrwać przez określony okres czasu nawet przy gorszych warunków uprawy, w tym braku odpowiedniego nawożenia
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
polinainka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 gru 2019, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Czytam o storczykach,staram się czerpać wiedzę z najlepszych źródeł.Stąd, moja obecność tu.Wszystkie rady są dla mnie bezcenne.Storczyk jest z marketu nie ukrywam,sam fakt że puszcza nowe listki mnie cieszy.Na tę chwilę nie będę go ruszać oczywiście poza podlewaniem.Z czasem może odważne się przesadzić zobaczę w jakiej kondycji będzie za trzy cztery tygodnie.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

polinainka pisze:.. zobaczę w jakiej kondycji będzie za trzy cztery tygodnie.
Co prawda wątek nie dotyczy kondycji, ale ja już widzę, że poza trzema najmłodszymi liśćmi reszta jest bardzo odwodniona (pomarszczona). Do tego wypuszcza korzeń powietrzny. Wg mnie to jakiś sygnał, to tak apropos obserwacji. Nie jestem pewna czy on się rozrośnie, bo jest duża szansa, że dolne liście straci.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Ekspresja pisze:Sam sobie przeczysz, polinainka ma storczyk od pół roku, więc nawet nie wiadomo w jakim stanie są korzenie.
Zrobi jak uważa - decyzja należy do niej.
norbert76 pisze:świeżo kupione rośliny (storczyki nie są wyjątkiem), są przez producenta nafaszerowane różnymi odżywkami, nawozami dzięki czemu są w stanie przetrwać przez określony okres czasu nawet przy gorszych warunków uprawy, w tym braku odpowiedniego nawożenia

W którym miejscu sobie przeczę? :shock:
Jeśli storczyk wypuszcza liść, znaczy się że nie jest w złej kondycji. Oczywiście można zawsze zajrzeć w korzenie, ale w tym wypadku wystarczy zacząć od prawidłowej pielęgnacji, w tym zacząć regularnie nawozić. Gdyby w ciągu kilku najbliższych tygodni nie byłoby widać jakieś poprawy, to wtedy można sprawdzić korzenie.
Odwodnienie storczyka nie zawsze oznacza że coś z nim jest nie tak. Może to być np zbyt krótkie namaczanie. Po to podałem link do strony o prawidłowej uprawie tych roślin.
Podobnie jeśli chodzi o wypuszczanie korzeni powietrznych, mam falenopsisy, które mają zdrowy system korzeni właściwych i również mają korzenie powietrzne.
W każdym razie faktycznie nie jest to wątek poświęcony ocenie stanu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
polinainka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 gru 2019, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

W doniczce korzenie są zielone, podlewam jak są szare.Te liście jak kupiłam były w takim stanie.Dopiero po 3 miesiącach od zakupy rosną nowe.Pęd z kwiatami był jeden i go uciełam.Trzeba się uczyć na błędach niestety.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Ale polinainka - nie popełniłaś błędu.
Jeśli korzenie są zdrowe jak piszesz, a zależy Ci na uratowaniu starych liści, które tracą turgor
Obrazek
to zajrzyj tu viewtopic.php?p=6193290#p6193290

Liście moich keiki wyglądały podobnie, teraz jest ok. Wystarczyła duża wilgotność pod folią i ciepło przez ok 2 tygodnie. Ale to zabawa, jak masz ochotę to spróbuj.
Ja bym zamgławiała Twojego z dodatkiem nawozu.

Edit: jeśli to jest drewniany patyk w doniczce, to go wyrzuć.
Awatar użytkownika
polinainka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 gru 2019, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

To zabawę czas zacząć bo szkoda mi go bardzo.Patyk jest plastikowy,te zdrewniane to jeden pęd który uciełam,ten drugi taki już był.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalaenopsis znów zakwitnie?

Post »

polinainka pisze:Po przekwitnięciu ucięłam pęd
Ja też ucinam i nigdy nie czekam, aż pęd uschnie. Pierwszy storczyk, który dostałam miał w doniczce fiszkę. Wtedy nie miałam jeszcze pojęcia o uprawie, więc zastosowałam się do tej instrukcji. Szybko okazało się, że to dobra metoda i mimo, że czytałam o przycinaniu nad trzecim oczkiem, zostałam przy niej.

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
polinainka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 gru 2019, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

yanina_19 mój juz siedzi pod folią w misce .

Ekspresja
Ja dostałam dobrą radę od cioci.Nie będę zaśmiecać wątku jak będą efekty to zrobię zdjęcia.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

No to powodzenia. Tylko często zraszaj/zamgławiaj, korzenie powietrzna też. Jeśli się zdecydujesz na nawóz Peters 20-20-20 to stosuj 1-2 ml/1 l wody, tu na stronie pokazałam m.in. miarkę viewtopic.php?p=6196429#p6196429
Awatar użytkownika
polinainka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 gru 2019, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

yanina_19 Niech się wzmacnia.Przeczytałam ,cały wątek przesłany przez Ciebie.Nawet jak mi nie uda się go uratować to już jestem bogatsza o wiedzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”