Phalenopsis kwitnienie

milus12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 paź 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mini storczyk ,brak pędu

Post »

Witam kupilem pewien czas temu mini storczyka i ped uschnal caly wiec go uciąlem .
Od tego czasu rosna mi nowe liscie a nowy keik pęd nie chce wyrosnac .Czy idzie go podciac w jakims miejscu aby zacza wyrastac nowy pęd ??
https://www96.zippyshare.com/v/EUtHNczx/file.html
powyzej link i zdjecie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini storczyk ,brak pędu

Post »

Chyba nie do końca rozumiesz co to jest keiki, a co to jest pęd kwiatowy. Na pewno nie masz żadnego keiki, tylko uschnięty pęd kwiatowy z którego nic już nie będzie. Musisz czekać, aż powyżej z trzonu storczyka wypuści nowy pęd. A kiedy to zależy od hybrydy, niektóre kwitną raz do roku, inne dwa - trzy razy. Każdy przypadek jest indywidualny.

Ps. Na tym forum piszemy poprawnie i starannie po polsku - używamy wszystkich polskich liter oraz korzystamy z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

U mnie długo storczyki nie puszczały pędów kwiatowych. Przeczytałam gdzieś, iż trzeba je dać naokoło 4 tygodnie do ciemnego i chłodnego miejsca. Tak zrobiłam, dałam je do spiżarni, po miesiącu dałam je na ich parapet i okazało się, że jeden z nich wypuścił już zaczątek pędu kwiatowego w spiżarni w ciemności. Na początku myślałam, że to liść bo wyrósł prosto z czubka, gdzie jest to miejsce na nowy liść. Ale teraz już maokoło10 cm i jest to dorodny pęd kwiatowy. Czekam aż w drugim storczyku też urośnie pęd. Jak to nie nastąpi do miesiąca to spróbuję sposób o którym wyczytałmój mąż, czyli podlewanie wodą z czosnkiem.


Obrazek
Marzena
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Nie wiem czy wiesz, ale pęd z czubka oznacza śmierć dla rośliny, bo już nigdy żadnego liścia nie wypuści...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Bzdury.
Na pewno storczyki nie potrzebują żadnego zacienienia do inicjacji kwitnienia. Moje kwitną, chociaż są doświetlane po 10h dziennie...
Żeby storczyki zakwitły, potrzebują różnicy temperatury między dniem, a nocą oraz zwykle światła, choć to zależy od danego gatunku. Potrzebują również nawożenia.

Podlewanie wodą z czosnkiem :?: :?: Matko, przeczytaj fachowe porady, a nie jakieś pseudo jakiejś cioci Heli...

Tutaj przeczytaj:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Nie ma co się irytować, też sądzę, że do kwitnięcia zabrakło im chłodnej temperatury dlatego puścił pęd w spiżarni. Mojemu storczykowi to wyszło na dobre a inne porady nie pomogły, więc będę ją stosować. A wiadomo, że rośliny potrzebują światła, sama doświetlam swoje rośliny, choć storczyki nie. A woda z czosnkiem jak nie na kwitnięcie to na pewno na szkodniki i choroby pomoże. To naturalny środek bez żadnej chemia, wiec można sprobowac.
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Nikt się nie irytuje, tylko błędem jest podawanie mało wiarygodnych informacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Witam serdecznie piszących i czytających w tym dziale :)

Przeczytałam sobie ten wątek i chciałabym dorzucić kilka informacji: Aby Pahalaenopsis zakwitł ponownie potrzebuje obniżenia temperatury w celu indukcji pędu kwiatowego. Jeszcze do niedawna uznawano, że powinna to być temperatura rzędu 21/19 (czyli Dzień/Noc), pomiędzy dniem i nocą nie musi więc występować jakaś drastycznie duża różnica. Ostatnie badania wskazują jednak, że (przynajmniej w przypadku hybryd sprzedawanych w dużych centrach handlowych czy ogrodniczych, a więc uprawianych na dużą skalę), obniżenie tej temperatury do 17/19 stopni ma niewielki wpływ na skrócenie pędu kwiatowego i zmniejszenie liczby kwiatów, ale za to sprzyja rozgałęzianiu pędu kwiatowego. Tak czy siak, potrzeba niższej temperatury przez około 60 dni, aby Phalaenopsis zakwitł ponownie.

Kiedy już pęd kwiatowy zostanie wykształcony, ponowne podniesienie temperatury do 23-24 stopni sprowokuje dojrzewanie i rozkwit pąków. Aby roślina nie zrzucała pąków kwiatowych i aby kwitła długo, istotna jest wilgotność. Im bardziej optymalna, tym kwiaty będą nas cieszyć dłużej. Zbyt wysoka temperatura i zbyt suche otoczenie sprawiają, że kwiaty stają się nietrwałe.

Lato jest u nas idealnym okresem dla wzrostu Phalaenopsis. W temperaturze 26-30 stopni rośliny wypuszczają nowe liście i korzenie. Jeśli taka, lub odrobinę niższa temperatura będzie utrzymywała się przez cały czas, ćmówki powinny wypuszczać nowy liść co 40-45 dni. Oczywiście będą także rosły w niższej temperaturze, ale nieco wolniej i mniej dorodnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

zmoderowałam/KTo co napisałaś to tylko głównie książkowa teoria. Praktyka jednak mówi co innego.
Falenopsisy, a w większości typowe hybrydy kwitną przez cały rok, więc obniżenie temperatury nie ma tutaj żadnego znaczenia, bo latem masz przecież wyższe wartości. Nawet różnica temperatury między dniem, a nocą nie ma w przypadku tych hybryd aż tak istotnego znaczenia. U mnie ponowienie kwitnienia jest w tej samej temperaturze, u części falenopsisów mam, że jedne kwiaty przekwitają a już tworzy się odbicie od starego pędu. U cześci w tym samym czasie tworzy się też nowy pęd. U innych tworzy jeden pęd na rok, a u innych dwa - trzy do roku. Nie ma żadnej jednej reguły.
Najważniejsze czynniki, to światło i regularne nawożenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

norbert76 pisze:zmoderowałam/K
Najważniejsze czynniki, to światło i regularne nawożenie.
Nie, najważniejsza jest temperatura. I nie jest to tylko moje doświadczenie.

Mam pytanie: Dlaczego zniknęła część mojej wiadomości, napisana z poświęceniem czasu i zaangażowaniem. Przecież pisałam w niej także o własnych doświadczaniach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Wszystkie czynniki są istotne, ale tutaj też wszystko zależy od danego storczyka. Niektóre storczyki - fakt - potrzebują np niższej temperatury do zainicjowania kwitnienia, albo dużej różnicy między dniem, a nocą - jak np Cymbidium. Inne, jak np dendrobium potrzebują przesuszenia podłoża przez pewien okres czasu. Natomiast najpopularniejsze falenopsisy, czyli typowe hybrydy wymagają przede wszystkim odpowiedniej ilości światła. W zbyt ciemnych warunkach kwitną słabiej, albo mają mniejsze kwiaty. Co można np zauważyć między kwitnieniem w okresie jesienno - zimowym, a w okresie letnim kiedy kwiaty bywają większe. Ja np doświetlam storczyki w sumie przez cały rok i obecnie mam porównywalne wielkościowo kwiaty do tych, co kwitły mi latem. A np te, które dostają mniej światła od świetlówki, zauważyłem mniejsze kwiaty.
Natomiast w kwestii temperatury, to falenopsisy u mnie kwitną zarówno w okolicach 20 stopni, jaki i około 25 w okresie letnim.
Tak więc nie ma co się sprzeczać, kwitnienie u storczyków to nie jest takie proste jak się wydaje, choć tworzone przez producentów co rusz nowe hybrydy kwiaty tworzą chętniej w warunkach domowych, niż np hybrydy botaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

norbert76 pisze:Natomiast w kwestii temperatury, to falenopsisy u mnie kwitną zarówno w okolicach 20 stopni, jaki i około 25 w okresie letnim.
Tak więc nie ma co się sprzeczać, kwitnienie u storczyków to nie jest takie proste jak się wydaje, choć tworzone przez producentów co rusz nowe hybrydy kwiaty tworzą chętniej w warunkach domowych, niż np hybrydy botaniczne.
Tak, faktycznie, nie wypowiadałam się o storczykach ogólnie i nawet bym nie śmiała - nie mam wystarczającej wiedzy i zdaję sobie sprawę, że każdy z gatunków może mieć inne wymagania. Pisałam o falenopsisach. Jeśli chodzi o temperaturę kwitnienia Norbercie, to także się zgadzam - u mnie też rośliny kwitną nawet w temperaturze niemal 30 stopni. Ale czym innym jest temperatura kwitnienia a czym innym ta, która jest potrzebna do zainicjowania pojawienia się pędu kwiatowego. Wszystkie moje wypowiedzi były skierowane na "indukcję" pędu kwiatowego. Innymi słowy nie odpowiadałam na pytanie: Co zrobić, żeby kwiaty na pędzie kwiatowym się otworzyły i nie opadły? Odpowiadałam na pytanie: Co zrobić, żeby pojawił się pęd kwiatowy?

Co do sprzeczania się zgodzę ;)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Całkowicie się zgadzam z tym co napisała Liszka. Z resztą jak to wyglądało można zobaczyć u moich posadzonych keiki viewtopic.php?p=6201970#p6201970
Zrobię jeszcze jedno doświadczenie i teraz po ok miesiącu w chłodzie (17-18C) zmienię im temperaturę na wyraźnie wyższą wsadzając pod folię (24-25C) i podwyższając maksymalnie wilgotność. Może wybiją kolejne pędy kwiatowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”