Phalenopsis- mój pierwszy

ODPOWIEDZ
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Phalenopsis- mój pierwszy

Post »

Więc wczoraj byłem w hipermarkecie i chodząc po dziale z roślinami zauważyłem storczyka za okazyjną cenę 5zł+doniczka gratis :lol:

Bez wachania kupiłem, ma jeden kwiat, kilka rozwijających się pąków i kilka zaczynających swój wzrost "odgałęzień" pędu kwiatowego, więc chyba nieźle się zapowiada :)

Nie wiem czy może stać w tej "doniczce gratis", może mu to jakoś zaszkodzić?
Rośnie na oknie od strony południowo-wschodniej, wiem, że mam w lecie chronić od słońca, w zimie chyba mu pełne słońce nie przeszkadza?


Pod spodem zamieszczę kilka zdjęć, którymi prosiłbym o ogólną ocenę stanu zdrowia i kondycji roślinki oraz o nazwę kultywaru.


XXXXXXXX/J
Ostatnio zmieniony 3 lut 2021, o 14:01 przez Karo, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Usunięto pozostałości po skasowanych zdjęciach
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

Witam serdecznie
storczyk wygląda zdrowo ,tylko jeden liść troszke uszkodzony ale to chyba uszkodzenie mechaniczne .obserwuj go .kwiat jest bardzo Ładny
pozdrawiam aska
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Bardzo ładny i jak na moje oko to zdrowy :) a cena wymarzona i to jeszcze z doniczką
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Post »

No, to uszkodzenie mechaniczne.

Mam pytanie czy "na dzień dory" potraktować go jakimś środkiem grzybo-, owado-, pleśnio-bójczym? Czy nie potrzeba? Bo o ile wiem rośliny z hipermarketów nie cieszą się zbyt wielką remomą zdrowotną... To może zastosować coś profilaktycznie? Jeśli tak, to proszę o podanie nazwy.



Mam jeszcze pytanie co do wilgotności powietrza: czy postawić pod doniczką tackę z kermazytem i wodą, czy towarzystwo innych, licznych roślin wystarczy?


Co do doniczki to on w niej nie rośnie, jest tylko tam wsadzony, bo idealnie pasuje :wink: A rośnie w półprzezroczystej, białej doniczce plastikowej, która jest w tej czarnej.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Na wszelki wypadek radziła bym wyjąć go z doniczki i zobaczyć co jest w środku oraz jak wyglądają korzenie. Podłoże nosi ślady podlewania kranówką. Uszkodzenie liścia, to drobiazg, mnie zaniepokoił wygląd liści w sercu roślinki. Być może jest to jakieś przekłamanie na fotce, ale sprawdź, czy te brązowawe miejsca nie są czasem miękkie i czy nie rozpoczął się proces gnilny. Szkoda by go było, bo ma cudny kolor, bardzo ciemno bordowo fioletowy, choć kwiatki niezbyt duże.
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Post »

W rzeczywistości jest to brązowo rude, ale twarde, może "ten typ tak ma", nie wygląda na nic poważnego.

W środku doniczki korzenie są zielonkawe takie same jak te w głębi fotki 5, wyglądają na zdrowe, jest tam strasznie wilgotno, ale nie mam zamiaru na razie podlewać.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Skoro mokro, to nie namaczaj go przynajmniej przez 10 dni.
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

Wyjmij doniczkę z osłonki, nie może idealnie pasować; korzenie muszą mieć powietrze, a podłoże stosunkowo szybko powinno przesychać.
pozdr Dorota
Moje storczyki
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Post »

Mam zamiar nie podlewać :wink:

A co z tą wilgotnością?

Podlewać destylowaną/deszczówką+ 1/4 do 1/2 stężenia nawozu dla storczyków, które pisze na opakowaniu?

Z nawozem wstrzymam się chyba do wiosny, bo w celach marketingowych ma na pewno po uszy nawozu.


ok, to wyjąć? czy może stać, czy niepowinno?
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

a jaką masz wilgotnośc w domu?
podlewamy miękką wodą (a jaką dysponujesz?)1/4 zalecanej dawki nawozu,co trzecie podlewanie -sama woda
wyjąć doniczkę ,albo na dno osłonki warstwa keramzytu,żeby był dopływ powietrza :wink:
pozdr Dorota
Moje storczyki
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Post »

ok, do podlewania i nawożenia się dostosuję, ale to później.

Doniczka plastikowa jest mała, 1/3 od spodu tej czarnej doniczki jest wolna, więc jest tam mały zapas powietrza, ale poprubuję jakoś zrobić wentylację.

Wilgotności nie znam, ale dosyć wysoka, skoro dzbaneczniki mi rosną :wink:

Mam wodę destylowaną, zbieram czasem deszczówkę (dla roślin owadożernych, które innej wody nie tolerują) a w kranie mam podobno bardzo twardą.

i nie musi byc dopływ światła do korzeni?
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Post »

Ponawiam pytania:
Czy potraktować go jakimś środkiem ochrony roślin?
I czy mnoże być podlewany kranówką, wodą przegotowaną, czy czym? co radzicie?
I jeszcze jaki nawóz kupić? chemiczny czy naturalny? Jakie Wy stosujecie?


P.S. zaczął się otwierać 2-gi kwiat :)
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

Ja używam nawozów naturalnych ,jestem bardziej do nich przekonana.a podlewanie woda przegotowana jes dobrym rozwiązaniem,choć czasem podlewam deszczówką.jeśli chdzi o środkek ochrony roślin jaki masz na myśl
.pozdrawiam aska
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”