Phalenopsis- mój pierwszy

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

No...ooo Kochani !

Trzeba pomyszkować po innych tematach, nie tylko własnych !

Akurat podobne pytania już padały/chyba u Dawida jak nie mylę miejsca.
Fakt,ze w wątkach osobistych ukryte sa porady mnie również nie cieszy.
Ale cóż....jak widać każdy ma problem i myśli ,ze indywidualny.
Nie jest to niby :wink: nic niewłaściwego, tylko......trudno wiele razy odpowiadać .

Proponuję przeznaczyć więcej czasu na przerobienie problemów w postach.
I będzie dużo bliżej.

To co mogę i muszę podpowiedzieć- :P
;:17 nie da sie wyłącznie pytając, zrozumieć , o co chodzi w uprawie.
Niby droga na skróty , ale niewłaściwa.

Kłania się wspomaganie ;:37 i szczęściem jest , ze mamy teraz taki ogrom informacji
w sieci /materiał tworzony przez storczykarzy !!!/Tylko sięgać w te 4 krajowe portale storczykowe..

pozdrawiam JOVANKA
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

To dla Fawina w takim razie trochę stronek o uprawie storczyków i nie tylko ;) Sporo do poczytania, ale na prawdę warto :)
http://www.storczyki.pl/
http://orchidarium.pl/AdoZ/index.html
http://www.storczyki.org.pl/index.php3
Są tez inne strony, ale z tych ja korzystałem i korzystam
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Post »

witam po dłuuuuuższej przerwie :wink:

Mój storczyk się zaaklimatyzował, pięknie kwitnie, jest naworzony 2 na 3 podlewania, podlewanie +/- 1 raz na tydzień.

Kupiłem mieszankę do storczyków firmy "Substral" i mam pytanie: kiedy mogę przesadzać, aby przesadzenie to miało jak najmniejszy wpływ na kondycję rośliny.
Czy mogę teraz kiedy kwitnie, czy poczekać aż kwitnienie sie zakończy?
Jak długo może kwitnąć storczyk Falenopsis?

P.S. Chcę go przesadzić, bo sądzę, że mieszanka w jakiej został kupiony -sama kora, jak przypuszczam: sosnowa i kupa zbitego mchu spanghun (nie wiem czy tak się pisze), który został usunięty i po usunięciu mchu kora opadła, zostało odsłonięte kłącze (też nie wiem jak się to nazywa)- nie jest dobra..
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Jeśli kondycja rośliny słabnie to powinno się przesadzić teraz, jeśli nic złego się nie dzieje to po kwitnieniu. Phalaenopsis może kwitnąć od 3 miesięcy do nawet ponad roku. :D
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Post »

No to fotki, czy ta kora może być, czy lepiej mu będzie w mieszance?
Kory wydaje mi się, że jest mało, więc jak nie wymieniać podłoża, to może dosypać nowego? czy nic nie robić na razie, aż przestanie kwitnąć?

XXXXXXXXX/J
Ostatnio zmieniony 29 sty 2012, o 20:53 przez Jovanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usunięto pozostałości po skasowanych zdjęciach
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Ależ on ma piękne kwiaty. Super kolorek. Proponuje dosypać troche kory na wierzch i spryskiwać ją co jakieś 3-4 dni . Poza tym storczyka podlewać tak jak do tej pory. A przesadzanie na jesieni jak przekwitnie. :lol: Ania
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Post »

Storczyk dziekuje za pochwałę kwiatów :wink:

Ale pięknie się rozwinął jak popatrzeć na początek tego tematu :)
Dzięki za redę odnośnie zraszania, miał takie "oklapnięte" liście, bo zwlekałem z podlaniem 2 dni, ale teraz juz jest ok..
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowy storczyk.. Prosze o porade

Post »

Zakupilem nowego storczyka w markecie i wyglada na pierwszy rzut oka na ladny okaz...system korzeniowy ladnie rozrosniety i korzenie sa bardzo obfite takze zastanawiam sie czy nie powinien byc przesadzony moze nie na tym etapie gdyz pieknie kwitnie ale w chwili zrzucenia pakow... Hmm... A co z tymi korzeniami zewnetrznymi? Zostawic same sobie? Czy podczas kapieli moga byc zamaczane?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Phalenopsis- mój pierwszy

Post »

Trzymam się zasady, że lepiej przesadzić po zakupie nawet ryzykując zrzucenie pąków.
Kwestia leży w tym, że storczyki u sprzedawcy są zwykle niezbyt prawidłowo traktowane, a druga sprawa podłoże w którym są sprzedawane często jest kiepskiej jakości.
Jeśli chodzi o namaczanie, to nie ma znaczenia czy namoczysz przy tym korzenie powietrzne czy nie. Ważne, że jeśli korzenie właściwe są w dobrym stanie, to korzeni powietrznych nie zakopujemy w podłożu. Tak samo oczywiście nie usuwamy zdrowych korzeni powietrznych, bo już się spotkałem na tym forum. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalenopsis- mój pierwszy

Post »

Czyli korzenie powietrzne z reguły powinny znajdować się poza doniczką jak dobrze rozumiem ;) w kwestii ewentualnej zmiany podłoża posiadam podkład firmy Seramis 7l za 40 zl mysle ze powinno byc lepsze niz sklepowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Phalenopsis- mój pierwszy

Post »

Korzenie powietrzne, jak sama nazwa wskazuje mają trochę inną budowę, a tym samym inną funkcję. Ich zadaniem jest pobieranie wilgoci z powietrza.
Na pewno takie podłoże jest lepsze niż marketowe. Osobiście większość sadzę do samej kory śródziemnomorskiej bez żadnych dodatków, jedynie parę sztuk mam w mieszance kory i keramzytu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalenopsis- mój pierwszy

Post »

.. Intryguje mnie jeszcze jedno...co dodaja do storczykow marketowych że mają bardzo piękne kwiaty natomiast przy kolejnym kwitnieniu ich wybarwienie jest juz zupelnie inne...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Phalenopsis- mój pierwszy

Post »

W warunkach domowych, w przypadku falenopsisów można uzyskać podobne kwitnienia albo nawet jeszcze bardziej obfite i wybarwione. Wszystko zależy jakie zapewnisz warunki uprawy i pielęgnacji.
Na wybarwienie kwiatów ma wpływ ilość światła oraz używany nawóz. Pora roku może mieć tutaj wpływ i kwiaty z okresu letniego mogą się różnić od tych z okresu zimowego.
Do tego trzeba dodać hybrydyzację, która również może mieć wpływ na kolejne kwitnienia.
Oczywiście pomijam tutaj specjalnie farbowane falenopsisy, jak te niebieskie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”