Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
gulwa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 16 gru 2019, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.2

Post »

Poprzednia część wątku - klik.


Hej, czy delikwent z poniższych zdjęć ma jeszcze jakiekolwiek szanse na drugie życie, a jeżeli tak to czy metoda z kamykami będzie odpowiednia? Dodam, że nigdy przedtem nie ratowałam storczyków.

Storczykowi było tak "dobrze" u teścia. Najpierw został zasuszony, potem, w ramach panicznej, nieumiejętnej akcji ratunkowej, zalany wodą. W każdym razie dostałam zielone światło do eksperymentów i przywiozłam nieszczęśnika do siebie.

Korzenie przepłukałam roztworem płynu do mycia naczyń. Niestety, z ogromnej bryły korzeniowej nie został nawet jeden zdrowy kawałek, musiałam wyciąć wszystko (do tego po korzeniach biegały małe, jasne robaczki). Ucięłam też oklapłe (choć jeszcze kwitnące) pędy kwiatowe. Liście, jak widać, bez turgoru. Dodam jeszcze, że storczyk jest dość duży, największy liść ma 30cm (i jak byłam u teściów kilka miesięcy temu to jeszcze był piękny:(). Tak to wygląda na ten moment:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeżeli jest dla niego nadzieja, to mam kilka wątpliwości:
1. Jaka powinna być wielkość naczynia do reanimacji? Wiem, że fajnie by było jakby woda parowała też na liście, ale ze względu na ich wielkość to może być trudne (no i z dużego naczynia bedzie mi ciężko wylewać wodę)
2. Co z dostarczaniem wody do liści? Rozumiem, że mogę je często zraszać (pilnując by stożek wzrostu był suchy), czytałam też o mokrych okładach ale nie do końca wiem jak by to miało wyglądać... jaką powierzchnię liścia powinny przykrywać waciki? Czy mają być na liściach przez cały czas?

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Masz wszystko w tym wątku, zajrzyj na pierwszą stronę i poczytaj porady Trzynastki:

https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=35814

Jest tylko część zdjęć, ale te istotne są dostępne. Reanimowała storczyka dokładnie w takim samym stanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gulwa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 16 gru 2019, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Poczytałam i wymyśliłam taką konstrukcję reanimacyjną. Storczyk nie sięga do wody, w plastikowym pojemniku oczywiście nie ma dziur, a doniczka niżej jest tylko po to, żeby miał na czym stać. W zielonej misce woda, która ma parować na liście.

Obrazek

Dobrze rozumiem, że jeżeli i tak muszę trzymać wodę na dnie przez cały czas to piasek na dole mi póki co niepotrzebny?
Coś tu można ulepszyć?



Zapraszamy do nowej części:
viewtopic.php?f=29&t=119019
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”