Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Zdjęcie nr 4 niewyraźne.

Korzeń ze zdjęcia 3 i 7 do odcięcia. Generalnie odcinasz wszystkie liście suche, albo zgniłe.
Zdjęcie nr 6 para wodna.
Dobrze byłoby wyciągnąć z doniczki, sprawdzić stan korzeni i odciąć jak napisałem wcześniej. Przesadzić do nowego podłoża.
Doniczka stoi na podstawce czy włożona do osłonki?
Na jak długo namaczasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Tak obecnie namaczam 20 minut. Ale kiedyś tak z 25 minut. Dodaję to 4 zdjęcie poprawione ale nadal takie jakieś niewyraźne. Poprawię potem. Na podstawce stoi.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Fakt, średnio wyraźne. Zawsze możesz odciąć liść.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Bardzo dziękuję za poradę. Co do liścia najwyżej odetnę. Czyli teraz nie podlewać po przesadzeniu do 10 dni tak jak czytałem.

A ten patyczek - ta szpilka bambusowa mogę usunąć ją już jak nie mam pędów?
Mam jeszcze 1 ostatnie pytanie. Co do podłoża. Wiem, że nowe musi być, ale jak długo taka kora może być przechowywana po otwarciu, tzn. jeśli na inne storczyki we worku zostanie.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

A co miałoby się stać takiej korze po otwarciu opakowania? Czy nadmiar ziemi wyrzucasz? Normalnie ją zostawiasz.

Jeśli chodzi o plamistość, to podłoże może być zarówno bakteryjne, jak i grzybiczne. Mogą to też być jakieś zmiany fizjologiczne. Jeśli liść dodatkowo zaczyna żółknąć, to najlepiej odciąć.
Niemniej pozostaje sprawdzić stan korzeni, gdyż ich kondycja może świadczyć o stanie części nadziemnej. Martwe korzenie mogą źródłem infekcji.

Po przesadzeniu, ja robię różnie albo namaczam od razu albo gdzieś po tygodniu. To drugie rozwiązanie jest po to, żeby ewentualne ranki na korzeniach mogły się zagoić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Bardzo dziękuję. Mam innego storczyka. Mogę dodać zdjęcie jeśli będzie potrzeba. Ma kwiaty, nic się nie dzieje od dłuższego czasu z nim. Ale ma raczej jakiś korzeń zgnity czy martwy do wycięcia. Wyciąć i przesadzic pewnie? Bo gdzieś czytałem, ze w czasie kwitnienia nie mogę przesadzac.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Spotkałem się z tym twierdzeniem, że nie powinno się przesadzać storczyków również bezpośrednio po zakupie podczas kwitnienia, bo może zrzucić kwiaty.
Tylko, że to jest duży błąd.
Generalnie większość storczyków stosunkowo długo kwitnie, falenopsisy około 3 miesięcy. Pomijając fakt, że przed zakupem rośliny są różnie traktowane, mają często złe podłoże, co najczęściej odbija się na wrażliwych korzeniach. Czekanie w takiej sytuacji, aż przekwitną może skończyć się tym że w przypadku jakichkolwiek zgniłych korzeni infekcja pójdzie również na zdrowe korzenie. W skrajnych sytuacjach z korzeni niewiele zostaje, a jeśli nie to infekcja może wejść bezpośrednio w samą roślinę.
Dlatego jeśli zauważy się zgniły chociaż jeden korzeń, to lepiej wyciągnąć roślinę z doniczki, odciąć go i sprawdzić inne korzenie. Dobrze jest wtedy obsypać je sproszkowanym węglem i pozostawić na dzień do obeschnięcia.

Piszę z własnego doświadczenia, przez to że szkoda mi było kwiatów trzymałem aż przekwitną, potem w wielu przypadkach musiałem je ratować a część z nich straciłem.
Dzisiaj uważam, że lepiej poświęcić kwiaty niż ryzykować samą rośliną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Proszę o pomoc, nie znam się na storczykach. Otóż będąc na zakupach natrafiłem na półce śmierci na falenopsisa miniaturkę za 2 zł z ceramiczną osłonką, grzechem byłoby nie skorzystać. O ile góra poza utratą turgoru i dwoma uschniętymi kwiatami wygląda OK (chyba że lekko ciemniejszy spód skrajnych liści coś oznacza), tak w korzeniach jest chyba nieciekawie. W doniczce było sucho na wiór. Usunąłem to coś w czym był (przypominało gąbkę pokrytą mchem, podejrzewam że to rozdrobnione włókno kokosowe) i moim oczom ukazały się korzenie, wg mnie w kiepskim stanie. Póki co z grubsza usunąłem najbardziej suche fragmenty wyglądające jak folia po parówce ( :lol: ), a co do pozostałych nie jestem pewny. Są na nich jakieś czarne przebarwienia, ale niby nie gniją i nie są całkowicie wysuszone.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak przeprowadzić akcję ratowniczą? Nie wiem czy usunąć bardziej korzenie, czy zasypać je cynamonem czy nie, czy namoczyć go od razu po wsadzeniu w odpowiednie podłoże (mam zarówno korę, jak i chipsy kokosowe). Wszelkie rady mile widziane.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

W wątku były już podobne przypadki.

Na pewno trzeba odciąć pęd kwiatowy oraz miękkie pomarszczone korzenie, bo już są martwe. W międzyczasie poszukać dwóch plastikowych kubków, takiego jak do napojów, keramzyt.
W jednym kubku zrób dużo dziurek od spodu, wsypujesz keramzyt i sadzisz storczyka. Drugi kubek będzie służył jako osłonka. Na początek co parę dni przelewasz samą wodą. Włóż kubek z rośliną w drugim kubku, w którym na dnie będzie trochę wody. Panującą woda powinna stymulować rozwój nowych korzeni.
To tylko jedna z metod.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Proszę powiedzcie mi ludzie dlaczego mizernie wygląda?...
Kinia34
LukaszW79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 cze 2022, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk Pomocy

Post »

Witam wszystkich. Dostałem storczyka z jednym korzeniem. Reanimowalem go korzystając z rad na forum. Teraz wyglada jak na zdjęciu . Co powinienem zrobić bo za bardzo nie wiem
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk Pomocy

Post »

Ale dół jest czarny od węgla czy to zgnilizna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

kinia34 pisze:Obrazek



Obrazek Proszę powiedzcie mi ludzie dlaczego mizernie wygląda?...
Przelany. Korzenie pewnie już zgniły.
Grzegorz
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”