Problemy ze storczykami

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Kup Mospilan.
Wyjmij rośliny z doniczek, zrób porządek z korzeniami. Wymocz całość w w/w preparacie, daj do obeschnięcia. Obsyp korzenie sproszkowanym węglem i posadź do nowego podłoża, najlepiej samej kory śródziemnomorskiej jeśli będą miały większość zdrowych korzeni. W przypadku minimalnej ilości takich korzeni trzeba będzie posadzić do keramzytu - wątek taki masz również w tej sekcji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Daro_ufo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 kwie 2014, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Super dziękuję za rady! Jeszcze jedno pytanko długo moczyć storczyki w Mospilanie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Kilkanaście minut wystarczy.

Jak wyjmiesz z doniczek zrób zdjęcia korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Daro_ufo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 kwie 2014, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

@norbert76 zgodnie z prośbą przesyłam zdjęcia korzeni. Ten pierwszy nieco oczyszczony z suchych korzonków.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Korzenie są całkiem w niezłym stanie.
Kup korę śródziemnomorską na Allegro i do niej posadź. Storczyki mogą być bez podłoża parę dni. Jak korzenie wyschną, możesz znowu namoczyć korzenie. Możesz je na razie wstawić do pustych doniczek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
chamonixanna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 maja 2022, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Moje dziecko przekwita czy umiera? Poradzcie prosze!

Post »

Mam pieknego storczyka ktory przez 3ms dobrze sie chowal (5 pakowo rozkiwtlo) i nagle pewnego dnia zaczal wiednac...:( nie wiem czy to kwestua ze przekwita czy umiera? :(
Duzo czytalam o orchideach, podlewany byl glownie przez namaczanie, stal w moejscu jasny ale noe padalo na noego slonce bezppsrednoio. W mieszkaniu cieplo 21 ale wilgornosc jest zachowywana przez nawilac ok 50-60%.
Co dalej robic? Poprosze o pomoc!

https://imageshack.com/i/pmjwRDTNj
https://imageshack.com/i/po9Qz0Itj
https://imageshack.com/i/posZ36DHj
https://imageshack.com/i/pnya2lRXj
https://imageshack.com/i/po2QfqXnj

Na forum proszę pisać (zgodnie z regulaminem) poprawną polszczyzną. Istnieje możliwość edytowania własnych wpisów i poprawiania błędów. Niedbale pisane posty będą usuwane./Wanda
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moje dziecko przekwita czy umiera? Poradzcie prosze!

Post »

Nie rozumiem w czym problem.
Kwitnienie nie jest wieczne, przekwita i tyle. Warto po kwitnieniu przesadzić do nowego podłoża jeśli wcześniej tego nie zrobiłaś.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
furious
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1956
Od: 28 wrz 2010, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Cześć Forumowicze :wit
Dawno mnie nie było i od razu wracam z problemem :cry: Jak niektórzy z Was wiedzą, storczyki mamy dobre kilkanaście lat i pierwszy raz mam z nimi taki oto kłopot. Dosłownie co druga sztuka ma problem z zasychaniem pędów. Stoją od lat w tym samym miejscu, podlewane tak samo, ten sam nawóz i w tym troku jakaś plaga... Puszczają pędy, które po czasie zasychają i pokryte są czymś lepkim (klejącym jak gutacja). Może jakiś wirus, czy robale? A może wyjałowione podłoże (dotyka ro raczej najstarsze osobniki w 'kolekcji'), bo przesadzam tylko w ostateczności. Załączam fotkę.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Skoro pędy zasychają, a warunki uprawy masz takie same to problem leży w zasolonym podłożu. Wymień podłoże na nowe i wypłucz dokładnie korzenie samą wodą i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Witaj.

A wciornastki nie szaleją? One potrafią młode liście i pędy zniekształcać wysysając sok z miękkich tkanek rośliny.
Szczególnie młode pędy kwiatowe są potem lepkie i łatwo łapią choroby wirusowo-grzybiczne.
Grzegorz
Awatar użytkownika
furious
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1956
Od: 28 wrz 2010, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Problemy ze storczykami

Post »

norbert76, Gandalfwhite dzięki.
Grzegorz strzelił celnie! Dziś miałem sesję moczenia storczyków i dojrzałem draństwo w wodzie. Skakały jak głupie.... Poprzednio przegapiłem, bo moczyłem bez nawozu, a jak woda była ciemniejsza, to pięknie je było widać :evil: No i tak jak wspominałem, młode pędy całe lepkie. Kurcze może wcześniej to co brałem za gutację, to również był efekt ich działania....
Czas rozpocząć walkę :) Podłoże wymienię po unicestwieniu dziadów, przyda się/

Dzięki raz jeszcze Panowie ;:304
rafor4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 lis 2022, o 00:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Cześć, ostatnio był problem z ficusem to przeglądając stan innych roślinek jeszcze znalazłem 2 problemy ze storczykami ;:174
Obie sztuki były ratowane i przesadzone w tym roku na wiosnę, na dole doniczek jest +-2cm keramzytu. Oczywiście do tej pory podlewane twardą wodą z kranu co się zmieni w przyszłości ;:224

Pierwsza roślinka:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jej stan wygląda nieźle, niedawno wypuściła nowe liście i zaczyna kwitnąć. Stoi bez osłonki na parapecie. Nie pokoi mnie mech, który pojawił się na doniczce. Czytałem, że to oznaka rozłożonego podłoża ale dopiero co przesadzałem na wiosnę w świeże. Może za mało światła? Poczekać i przesadzić ponownie na wiosnę czy zrobić to jak najszybciej?

Druga roślinka:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z zewnątrz również wygląda obiecująco. Też wypuszczała liście i zaczęła niedawno kwitnąć. Niestety stała w osłonce. Dzisiaj po jej wyjęciu zaskoczyła mnie liczna pleśń na zewnętrznej powierzchni doniczki. Wygląda chyba na to, że również jej środek na dolnej warstwie keramzytu jest zajęty przez pleśń? Nigdy nie dopuszczałem do sytuacji żeby w osłonce stała woda, podlewałem je poza nią i wstawiałem dopiero po jej skapaniu w momencie jak korzenie robiły się srebrzyste. Zapewne stało się to przez brak wentylacji korzeni. Przesadzać jak najszybciej czy może wystarczy ją przesuszyć bez osłonki albo spryskać preparatem od pleśni?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Przede wszystkim odpowiedz na pytanie, po co drenaż przy podłożu do storczyków? :shock:

Drenaż jest całkowicie zbędny, a nawet działa niekorzystnie, bo zatrzymuje dłużej wodę, i korzenie które je dotykają w dłuższej perspektywie mogą zagniwać.
Więc oczywiście trzeba wymienić podłoże - teraz, a nie na wiosnę. To nie są rośliny ogrodowe, przesadzamy przez cały rok, zwłaszcza interwencyjnie. Najlepiej kup samą korę śródziemnomorską i do niej posadź. Gotowe mieszanki daleko odbiegają od tego w czym powinny rosnąć storczyki. Przy okazji stan korzeni nie sprawdzamy tylko z zewnątrz, ale również a przede wszystkim od środka. Więc po wyjęciu dopiero ocenisz ich stan, chore odcinasz zdezynfekowanymi nożyczkami.

I najważniejsze, rośliny podlewamy wyłącznie miękką wodą i musisz to zmienić już, a nie kiedyś tam... Jak chcesz żeby rośliny zdrowo rosły? :shock:

I żadnych osłonek, doniczka ma stać poza nią na podstawce żeby maksymalnie do korzeni docierało powietrze i światło - korzenie tych storczyków mają dostęp do obu tych rzeczy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”