Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 59, 60, 61, 62, 63
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Choroby u storczyków
PostNapisane: 24 wrz 2021, o 17:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Z całym szacunkiem, ale nikt tutaj nie wchodzi z Tobą w konflikt... Jeśli chcesz uzyskać pomoc, bo widać że nie jesteś sam rozwiązać problemu, to chyba normalne że trzeba udzielić dokładnych informacji oraz przyjąć do wiadomości rady od osoby jak sądzę bardziej doświadczonej. Inaczej jakakolwiek pomoc jest tutaj bez sensu.

Przede wszystkim woda nie powinna stać w podstawce. To nic nie daje, a może utrudniać dostęp powietrza od spodu doniczki.
Poza tym, falenopsisy to storczyki nadziemne, które rosną w koronach drzew, więc ich korzenie nie są moczone przez ileś tam godzin, a wody mają jedynie tyle ile wody spadnie z deszczem i wsiąknie w materię organiczną, w której wrośnięte są korzenie.
Byłem kiedyś w Palmiarni i tam od specjalistki zajmującej się tylko storczykami dowiedziałem się, że oni storczyki tylko przepłukują.
Oczywiście w warunkach domowych inaczej to wygląda, ale nie powinno odbiegać od warunków naturalnych. W związku z tym twierdzenie nie jest groźne nie do końca musi się z tym pokrywać. Wszystko zależy od wytrzymałości danego egzemplarza oraz stopnia adaptacji oraz ogólnej jego kondycji.
Tutaj z góry napiszę, że pomimo masowej produkcji, storczyki nie tracą podstawowych cech genetycznych.

Warunki uprawy w firmie nie są takie same, jak np w mieszkaniu gdzie możesz zapewnić lepsze warunki uprawy, określoną podwyższoną wilgotność powietrza - np nawilżacz, temperaturę czy warunki świetlne. Np. folia na szybie już zabiera część cennego światła. Jeśli masz np klimatyzację, ogrzewanie, to również nie są warunki optymalne dla storczyków.
Widzę na zdjęciu trzy storczyki, nie wiem od jak dawna tam stoją, ale w mojej ocenie wyglądają średnio. Co roku falenopsis wypuszcza średnio jeden, dwa liście, czyli po kilku latach powinien mieć minimum kilka więcej niż po zakupie. Oczywiście w międzyczasie naturalnie może pojedyncze zgubić. Jednak przy zdrowym storczyku bilans powinien na plus.
Generalnie storczyki to nie zwykłe rośliny doniczkowe, do prawidłowego rozwoju potrzebują określonych warunków uprawy. Inaczej będą po prostu z czasem chorować.

Natomiast jeśli nie chcesz wyciągać storczyka z doniczki, to Twoja sprawa. Jeśli jesteś pewny, że system korzeniowy jest zdrowy i odpowiednio rozbudowany, to ok. Ja Ci tylko próbowałem wyjaśnić gdzie może leżeć problem. Chcesz robić po swojemu, nie zamierzam Cię od tego odwodzić.

W takiej sytuacji, tyle z mojej strony.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

[JA]
 Tytuł: Re: Choroby u storczyków
PostNapisane: 24 wrz 2021, o 20:45 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Ok. Dzięki za dobre chęci.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 1056 ]  Idź do strony nr...        1 ... 59, 60, 61, 62, 63

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości