Pompa do oczka

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Gregor002
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 12 cze 2010, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Pompa do oczka ,kaskady

Post »

Witam!
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Zrobiłem oczko wodne, jest ono średniej wielkości użyliśmy foli o wymiarach 6x6m głębokość to ok 1metr. szerokość 2m długość 3m to podałem na oko więc proszę się nie sugerować za bardzo wymiarami tym bardziej że jest jeszcze stopień szerokości 20cm wkoło oczka lekko zanurzony w wodzie. Obok robię kaskadę (od tafli wody ma może 50-100cm wysokości i ok 70cm długości) i nie wiem jakie rozwiązanie wybrać, aby woda była dobrze filtrowana. Na dnie oczka mam okrągły dołek o wymiarach średnica 50cm wysokość 50cm Chciałem kupić pompę do brudnej wody i w tym dołku ją osadzić poprowadzić wąż do góry na kaskadę, ale powstał problem ponieważ te pompy mogą pracować MAX/20-30minut i potrzebują odpoczynku (min 30minut) nie uśmiecha mi się latać co 30minut wł/wył pompę :/ Filtr chciałem początkowo zrobić w tym dołku razem z pompą (kamienie i ew. gąbka z dużymi oczkami).
Teraz mam kilka innych opcji i nie wiem co zrobić :(
Zaznaczę, że koszt pomp/y nie chciałbym żeby przekraczał 300, 400zł im taniej tym lepiej.
Interesuje mnie najbardziej pompa, która pracowała dłużej chociaż ze 2, 3h bez przerwy. Chciałbym ten szaflik ustawić na górze kaskady, nawiercić w nim otwory w odpowiednim miejscu na dnie, ułożyć w nim wkład filtracyjny (kamienie, gąbki itd.) i pasowała by pompa która podawałaby wodę z oczka nawet, najlepiej brudną do tego filtra, woda przelatując przez filtr trochę się oczyści, następie kaskadą do oczka.
Jeśli to zły pomysł proszę o inny. Bardzo proszę przede wszystkim o dobór pompy, nie bardzo się na tym znam, widziałem fajną pompę przelotową na allegro, ale jest kłopot bo ma tylko 40W i jest słabo wydajna a wysokość podnoszenia jest bardzo mała.

Ewentualnie zakupiłbym pompę do brudnej wody marki karcher cena w NOMI 200zł zanurzył ją w tym dołku poprowadził wąż do góry, filtr będzie chyba najlepiej osadzić na górze kaskady jak pisałem wcześniej i obłożyć kamieniami, bo pompa zasypana filtrem to złe rozwiązanie, może się filtr zanieczyścić i pompa będzie pracować na sucho. Taką pompę wł. bym tylko czasami np. grill itd. i Ewentualnie zakupić drugą pompkę widziałem na allegro około 100zł lub do 100zł ustawić na środku oczka i wł. aby pracowała dłużej kilka godzin dziennie chodzi mi o pompkę fontannową
Proszę o propozycję takiej taniej pompki fontannowej do 100zł Najważniejsze WYTRZYMAŁOŚĆ taka pompka będzie działać w naszym oczku dobrych kilka godzin dziennie może się zdarzy, że się zapomni wył. na noc itd.

Dziękuję z góry za porady!!
Zapraszam do oglądania i komentowania :)
Zielony pokój
Ogród
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Pompa do oczka (kaskada)

Post »

Pompy fontannowe albo jeszcze lepiej do zasilania filtrów i kaskad są przystosowane do ciągłej pracy miesiącami - ich się nie wyłącza i nie mają prawa się popsuć

a druga sprawa to za 100 zł nie kupisz pompy zasilajacej kaskadę.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
GmbH
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 maja 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pompa do oczka (kaskada)

Post »

Witam,

Zobacz pompę PO 001 AQUA SZUT - gdzieś po 150zł na Allegrooo, wysokość podnoszenia 3m. Sam taką mam od chyba 6lat, jedyne co trzeba wymieniać to oś wirnika, co jakieś 2lata przy pracy 24h przez > 6 miesięcy / rok.

Pozdrawiam!
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pompa do oczka (kaskada)

Post »

Gregor, przede wszystkim napisz jakiej jest pojemności to oczko, bo do tego dobierasz filtr, a do wydajności maksymalnej tego filtra dobierasz dopiero pompę.
Pamiętaj też że producenci podają wydajność maksymalną pompy na wysokości 0.00 m tzn na jej wylocie. A z każdym 1 m przewyższenia pompa traci ok 1000 l/h, dodaj do tego jeszcze straty na długości węża, czy rur którymi połączysz pompę z filtrem, straty w filtrze coś ok 1500 l/h a będziesz miał potrzebną wydajność.
Teraz musisz wybrać albo WYTRZYMAŁOŚĆ, albo niska cena. Za wytrzymałość niestety trzeba zapłacić. Myślę że ok 400 - 500 zł powinno styknąć na samą pompę, do tego od 200 do 400 zł na filtr.
To jest to minimum jeśli chcesz połączyć w miarę dobrą wytrzymałość i w miarę niską cenę. wszystko co poniżej tej ceny to badziewie pracujące najwyżej kilka lub kilkanaście miesięcy, mam na myśli pompę.
Jeżeli poważnie podchodzisz do tematu oczko wodne, to powinieneś w materiały niestety zainwestować nieco więcej kasy. Ponieważ oczko robimy w najgorszym przypadku na kilkanaście lat. Więc materiały powinny być jak najlepsze, a to niestety wiąże się z ceną. Mam nadzieję że izolację oczka nie zrobiłeś na folii PE, czyli taniej folii ogrodniczej lub budowlanej. Taka izolacja wystarczy jedynie na dwa lata i trzeba ją wymieniać, a każda nasz ingerencja w biotop jakim jest mimo małych rozmiarów również nasze oczko. Gdzie za czystość wody w główniej mierze odpowiadają rośliny w nim rosnące, a cała technika czyszcząca wodę jedynie im pomaga.
Jeśli chcesz mieć w oczku ryby to filtr powinien być większy niż zaleca producent do danego oczka.
A to z tego powodu że lepiej jest kupić filtr za duży, niż mieć go za mały, bo może nie zdać egzaminu.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Gregor002
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 12 cze 2010, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pompa do oczka (kaskada)

Post »

Oczko zrobiłem na razie chwilowe, tzn chcę zobaczyć czy się w ogóle przyjmie, czy będę w stanie sobie z nim poradzić itd. Kupiłem pompę za ok 200zł : Hailea HX-6840 niestety nie stać mnie na nic droższego, a tym bardziej na razie na filtr (kupny) Zrobię filtr naturalnym sposobem, znajomy ogrodnik mi podpowiedział jak to zrobić tanio, na dnie oczka mam dołek 50x50 okrągły w to wszedł budowlany szaflik taki czarny nawierciłem w nim otwory na dnie, muszę tylko zakupić w sklepie zoologicznym odpowiednie wkłady i gąbki, na pompę założyłem węża i poprowadziłem go pod szaflik do dołka woda będzie przelatywać przez filtr na dno dołka skąd pompa będzie zabierać wodę na kaskadę podpiąłem wszystko na razie in prowizorycznie i w sumie działa. Za to wszystko płacą rodzice więc naprawdę nie dam rady kupić zbyt wiele i zbyt drogo, wiem że lepiej dołożyć do sprzętu, ale oni tego nie wiedzą :( Już pracuję, więc jak tylko odłożę trochę kasy za rok na wiosnę zakupię odpowiedni sprzęt filtracyjny :)
Folię mam niebieską chyba tę PCV grubość 0,5mm Znajomy co ma oczko mówił właśnie, że po 2, 3 latach pod wpływem mrozów przede wszystkim pęka :/ Tylko ile było lamentu jak trzeba było dać 360zł... No cóż na razie musi być taka.
Czytałem dużo na forum więc wiem rośliny przede wszystkim, już niedługo się pojawią na pewno.
Do tego brakuje mi dość dużo kamienia aby uzupełnić braki i zakryć folię, ale się zrobi :)
Zapraszam do oglądania i komentowania :)
Zielony pokój
Ogród
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pompa do oczka (kaskada)

Post »

Gregor002 pisze: Folię mam niebieską chyba tę PCV grubość 0,5mm Znajomy co ma oczko mówił właśnie, że po 2, 3 latach pod wpływem mrozów przede wszystkim pęka :/ Tylko ile było lamentu jak trzeba było dać 360zł... No cóż na razie musi być taka.
Czytałem dużo na forum więc wiem rośliny przede wszystkim, już niedługo się pojawią na pewno.
Do tego brakuje mi dość dużo kamienia aby uzupełnić braki i zakryć folię, ale się zrobi :)
Folia PVC (polichlorek winylu) nie pęka pod wpływem mrozu, to dotyczy foli z PE (polipropylen), to ta ogrodnicza lub budowlana.
Tylko dlaczego niebieska :shock: Do oczek stosuje się czarną folię bo ta niebieska po kilku miesiącach w oczku stanie się szarozielona. Pokryją ją osady i glony, na czarnej to nie przeszkadza i oczko wygląda naturalnie. Folie niebieską stosuje się do uszczelniania basenów kąpielowych, gdzie woda podlega ścisłemu rygorowi filtracji i odkażania. W oczku za czystość wody odpowiadają rośliny filtracje jedynie je wspomaga
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
saider87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sty 2015, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębica

Pompa do oczka

Post »

Witam wszystkich :-) CZy ktos z was zna jakis sklep internetowy oprócz allegro :-)

Gdzie znajdę fajne i energooszczędne pompy do oczka ???

Pozdrawiam
Michał :-)
_fox_

Re: Gdzie kupić dobra pompę do oczka

Post »

Zależy do czego chcesz używać ;:108 pompując do filtra mam 3600l/h 60W ale na zimę topię małą 7W. Do wypompowywania wody używam pompy zanurzeniowej /parametrów w tej chwili nie pamietam/, oczko 15m3
Tak jak pisze Gemciu w każdym markecie pompy fontannowe są dostępne.
Awatar użytkownika
saider87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sty 2015, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Gdzie kupić dobra pompę do oczka

Post »

Witam .Już wszystko mam wiem markety sklepy ja rozumie tylko tam trzeba niekiedy dać krocie :-)
Ale miałem okazyjną ofertę na filtr i już mam filtr Aqua szut do 12 000 l chodz oczko bedzię mieć jakieś 5000l.Ale ponoć wiekszy filtr nie przeszkadza. Kupiłem nówke za 100 zł a na allegro 230zl bez przesyłki taki sam.Więc okazja dobra tak na chłopski rozum.Oczko może małe ale pompe dobiera się pod filtr,zarybienie itd...Następny dobry interes to zakup pompy również w okazyjnej cenie 150 zł Pompa firmy Aqua-Nova NCM 3500l/h Energooszczędna pompa 25W. Na allegro nowa 300zł bez wysyłki .Przewidziany przepływ przez mój filtr to różnie jedni piszą 2500l drudzy 2200l Ale podnoszenie słupa wody jest też ważne,a że z każdym metrem do góry ponoć spada nawet do 1000l więc stąd wziąłem silniejsza pompę ponieważ planuje dać mój filtr grawitacyjny około 1,5m do góry od pompy na dnie. z filtra będą wychodzić 2 wężę tak więc mam w planach : jeden na małą kaskadę zaraz koło filtra a drugi wąż po drugiej stronie oczka co by woda tez miała tam ruch czyli pompa na środku oczka (głębinie) tłoczenie do filtra,a od filtra jeden wąż na jedną stronę oczka (kaskada)
a drugi po drugi stronie oczka też jakiś mały spływ do wody już może nie kaskada ani sikająca żaba ale zlew po jakimś płaskim kamieniu.

Co myślicie o moim :roll: zamyśle?:-) Czy to będzię w miarę dobra cyrkulacja wody ???
Michał :-)
Awatar użytkownika
saider87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sty 2015, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Gdzie kupić dobra pompę do oczka

Post »

Masz na myśli pompe? ze jak sie skopci to juz tylko nowa ? Wiesz ona ma juz ponoć system przeciwprzegrzaniowy i teflonowe jakieś tam wirnik tuleje wiec mam wrażenie odpukac ze pochodzi. Roślinność masz piękną ;:333 BARDZO! Tez takie chciałbym mieć kiedyś bedę dążył:-) Ale własnie dlatego wziąłem mocniejszą żeby pomimo odległości było ok.Ja tam planuje głebokość 1,20 -1,30 Więc sugerujesz 50 cm od lustra ale nie wiem czy bedzie ta woda tak dokładnie filtrowana od samego dna... Położe ją dnie i postawie na czymś co będzie mieć okolo 20 cm tak zeby dennych brudów nie darła ale zarazem z jak największej głebiny wyciągała wode.A im z głebiny wyciągnie tym tam woda chłodniejsza bedzię zlewac sie po kaskadzie i czymś tam drugi po drugiej stronie oczka :-) Trochę schładzając nagrzewającą sie tafle wody latem tak myśle.Jednak wiem iż roślinności musze doposarzyć wiele.Juz studiuje co włoże do mojego oczka.Ale wszystko wyjdzie w praniu. :wit
Michał :-)
_fox_

Re: Gdzie kupić dobra pompę do oczka

Post »

To tylko moje sugestie ;:108 Woda na dnie oczka z natury jest chłodniejsza /prawa fizyki/a przy ruchu wody zwykłym napowietrzaczem ona cały czas się miesza.
Z pompy w moim przypadku da się wyjąć tylko wirnik i oczyścić, co robię 2-3 razy w roku.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Gdzie kupić dobra pompę do oczka

Post »

_fox_ pisze: Z pompy w moim przypadku da się wyjąć tylko wirnik i oczyścić, co robię 2-3 razy w roku.

Jakaś licha ta pompa, moja od 5 lat nie była czyszczona i spadku przepływu nie widać... wirnik z łopatkami powinien mielić wszystko co w niego wpdnie :roll:
Awatar użytkownika
saider87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sty 2015, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Gdzie kupić dobra pompę do oczka

Post »

Tutaj muszę się zgodzić z Piotrem...NIe wiem jaką on ma tam pompę ,ale moja mam wrażenie z dolnej półki też nie jest i liczę ze mi posłuży.Do tej pory miałem chińską pompę 18W z przepływem 1400l i chodzi po dziś dzień nigdy się nie zepsuła i pewnie ją opchnę bo teraz będzie mi leżec w garażu. Nigdy się nie zatkała a jak otworzyłem kosz ochronny to tylko się szlam wylał wypłukałem ja w wiadrze i hajda do oczka.Mam oczko 2 lata i taką operację robiłem 2 razy:-) Teoretycznie mogłbym tego w ogóle nie robić bo normalnie tłoczyła na pełen zakres,ale robiłem przeglądają oczko po sezonie.
Michał :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”