Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
kimbeb
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 kwie 2018, o 00:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północne Mazowsze

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

asprokol pisze:

Wsuwanie darni przed położeniem agrowłókniny - ja mam w nosie co piszą "mędrcy" kładę przysypuję ziemią i zapominam.



Skłaniam się ku temu rozwiązaniu, zwłaszcza, że na stronie Poradnika Ogrodniczego jest wyraźnie napisane

Uwaga! Jałowca płożącego nie należy sadzić na trawniku, gdyż jego pełzające pędy mogą zostać przez trawnik szybko zagłuszone. Z tego względu, w pierwszym okresie po posadzeniu, warto spod jałowca regularnie usuwać chwasty, a najlepiej obszar wokół niego przykryć agrowłókniną ściółkującą i korą, co zapobiegnie wyrastaniu chwastów.


Nie mam ochoty spędzić kilku najbliższych sezonów na kolanach w jałowcu, a na bank po glebogryzarce coś będzie odrastało. Mój plan na teraz to glebozgryzanie, nawóz, agrowłóknina, sadzenie jałowca, kora. Czy tak będzie ok? I wreszcie, czy mógłbyś, Asprokolu, polecić jaką należy położyć agrowłókninę?
kimbeb
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 30 kwie 2018, o 00:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północne Mazowsze

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Aha, mam jeszcze takie pytanie. Często w parkach widuje się bluszcz potraktowany jako roślina okrywowa. Zwykły bluszcz wprawdzie nie bardzo się nada na tak nasłonecznione miejsce, ale może winorośl dałaby radę? Czy coś takiego mogłoby się sprawdzić na mojej skarpie zamiast jałowca w sytuacji gdy często długo zalega śnieg?

Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

jaką należy położyć agrowłókninę?

Ja stosuję najgrubszą 150 gram na metr, uważam że albo coś robić dobrze albo nie robić tego wcale. Kiedy myślę o przeróbce jakiegoś kawałka ogrodu to rozważam za i przeciw, wychodzi nieraz że myślę tygodniami a realizuję w kilka godzin ;:215 . Moje jałowce rosną teraz w agrowłókninie bo łatwiej wyrwać kilka chwastów niż robić to wciąż.
Mam miejsca które zabierają jeszcze za dużo czasu więc w pierwszej kolejności zabieram się za poprawianie tej części.
Mam wszystkie trawniki oddzielone od posadzonych innych roślin - więc ani jałowce ani trawa nie mają bezpośredniego kontaktu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
grzes124
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 maja 2017, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skarpa - wysiew trawy

Post »

Hej,

Trochę poczytałem forum i po przemyśleniach, postanowiłem to zrobić na gotowo i zamiast trawy będą rośliny okrywowe, płożące.
Trawa miała być na okres przejściowy, ale zdałem sobie sprawę, że tylko mogłaby przysporzyć w późniejszym czasie więcej problemów

Mam jednak mały dylemat.
Na skarpę chciałem położyć geokratę, tylko mam wątpliwość czy rośliny posadzone w takiej kracie będą miały szanse prawidłowo się rozrastać.
Czy plastikowe ścianki kraty nie będą tego utrudniać?

Dlatego pomyślałem, że mógłbym użyć siatki z włóka kokosowego jako zabezpieczenie przeciwerozyjne skarpy i posadzić rośliny.

Proszę o uwagi, czy dobrym kierunku idę.

Pozdrawiam, Grzesiek
Tomtomek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 maja 2018, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skalnia/Skarpa na gruzie?

Post »

Witam

Czy można wykorzystać stary gruz z cegieł na podłoże do skalniaka albo skarpy?
Oczywiści na ten gruz byłaby nawieziona duża ilość czarnej ziemi.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Skalnia/Skarpa na gruzie?

Post »

Pewnie że tak. A dla niektórych rodzajów skalniaków (np. dla kaktusów) jest to nawet zalecane.
KrzysiekP83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 sie 2018, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Drodzy forumowicze.
Chciałbym prosić o porady jak można zagospodarować skarpę z załączonych zdjęć.
Chodzi o to aby zapobiec jej osuwaniu (przy silniejszym deszczu niestety woda mocno "szoruje" i wypłukuje ziemię). Posadzenie trawy nie wchodzi w grę bo jej koszenie byłoby zbyt uciążliwe.
Myślałem o ułożeniu agrotkaniny i posadzeniu krzewów np. jałowców i irgi. Nie mam jednak pewności czy silny opad deszczu nie wypłuka ziemi pod agrotkaniną.
Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Przejrzyj może wątki
np.
SPIS - rośliny zadarniajace - viewtopic.php?p=1694812#p1694812
Rosliny na skarpy różnego rodzaju - viewtopic.php?f=27&t=62686
Rosliny zadarniające - viewtopic.php?f=7&t=40212
Byliny szybko zadarniające - viewtopic.php?f=7&t=59985
oraz poszczególne tematy - search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keyw ... id%5B%5D=7
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Miałem dokładnie ten sam problem operator koparki zrobił identycznie spady. Też byłem przekonany że odpowiednie rośliny rozwiążą mój problem. Po czterech latach wiedziałem że wybrałem złą drogą. Spójrz na to inaczej ta część zbiornika ma podkreślać urodę tego miejsca a nie odwrotnie - posadzisz i się zacznie. Po każdej ulewie korzenie wyjdą na wierzch. Pamiętam jak z mojego oczka wyciągałem drzewka które spłynęły razem z ziemią. Te posadzone głębiej miały wokół siebie wymyte mikro kaniony bo woda zawsze znajdzie drogę aby to zdewastować. Narobiłem sobie niepotrzebnie pracy i dopiero pomysł "a pola ryżowe" rozwiązał problem. Wpisz sobie w google pola ryżowe popatrz na zdjęcia i nawet kiedy zamiast ryżu będzie tam trawa to położony wyżej budynek zyska na uroku. U mnie na półkach zabezpieczonych ułożonym piaskowcem rosną różne rośliny bo inwencja twórcza jest ogromna a praca nad zagospodarowaniem staje się łatwiejsza.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
rafalw30
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 sty 2019, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Roślina na skarpę

Post »

Witam, Proszę o poradę czym obsadzić skarpę, jest ona stopniowo wymywana, raz na dwa lata muszę ją uzupełniać (wysokość około 1m, spadek pod kątem 45stopni). Zależy mi na roślinie o bogatym systemie korzeniowym, płożąca, narażona będzie na promienie słoneczne - strona południowa
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Roślina na skarpę

Post »

Strome wały przeciwpowodziowe we Wrocławiu obsadza się trawą wysianą rok wcześniej na płaskim terenie pod wałem. Darń pociętą na kwadraty 30 x 30 cm ułóż w szachownicę na skarpie począwszy od dołu.
szyma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 kwie 2013, o 07:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Spadek w strone płotu

Post »

Witam. Proszę o pomoc w doborze roślin, wiele czytałam o skarpach , tylko mój problem polega na tym, że spadek jest w stronę plotu na długość ok 70 metrow a wysokość od 2 metrow do prawie zera. Nie wiem jakiej wysokości rośliny sądzić, przy płocie drzewa, żeby się osłonić a co z skarpą? Z ogrodu jej nie widzę wiec niskie plozace będą niewidoczne. Może ktoś miał taką sytuację?
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

@Szyma, jeżeli dobrze zrozumiałem...Sam nie mam tego problemu, ale w Szczecinie, na Słonecznym, niedaleko, gdzie kiedyś mieszkałem, były odcinki skarp długie 300m (szło to wzdłuż bloków powyżej) i na szerokość ok. 10m, może więcej. Rosły tam tawuły, dzikie róże, jarzębiny, lilaki, jaśminowce. Wszystko nie cięte, puszczone na żywioł. Możesz dosadzić czeremchy, kaliny, berberysy, czarny bez, derenie, kolcowój pospolity. Wsadź nawet co metr, w razie suszy podlej i tyle. Po kilku latach efekt murowany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”