Oczko w ogródku

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Polecam do uszczelnienia oczka membranę EPDM. Można ją kleić w dowolnej konfiguracji, stosując oczywiście odpowiednie taśmy i materiały do klejenia. TUTAJ masz plik pdf z ogólnym objaśnieniem klejenia EPDM.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Donneczka
200p
200p
Posty: 348
Od: 16 cze 2009, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ELBLĄG OKOLICE

Post »

Witam.....już dwa dni wypompowuję wodę i jeszcze z dzień mi zejdzie....pompa chodzi od rana do wieczora i wąż calowy. Dzięki Pawle za linka na pewno skorzystam....Powiadomię was o dalszych pracach nad oczkiem..pozdrawiam
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Donneczka pisze:Witam.....kuz dwa dni wypompowuje wode i jeszcze z dzien mi zejdzie....pompa chodzi od rana do wieczora i wąz calowy.
A może w nocy napływa węcej, niż pompa zdąży wypompować w ciągu dnia?
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
aves
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 paź 2007, o 20:57

Post »

mam na to lepszy sprawdzony sposób. Brzegi oczka obsadź trzciną i pałką, na dno wysyp dużo kamieni i raz do roku wlej do wody wapno, ale aż woda sie nie oczyści nie kartm ryb. Z tym wapnem nie wierzyłem znajomej, ale, jak zobaczyłem w "Maji w ogrodzie" przekonałem się i nie mam już problemu metnej wody. Folia raczej teraz nic nie da...
"Warto żyć, warto śnić, warto kochać..."
...kwiaty
Awatar użytkownika
haidi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 22 lis 2007, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koluszki

Post »

Podpinam się pod pytanie, bo znajomi mają podobny problem. Wykopali kilka lat temu mały staw, mają w nim wodę gruntową. Jego brzegi są zbyt strome, nieumocnione, woda je podmywa, zarastają chwasty. Ryby rozmnożyły się jak szalone, a woda ma kolor rozmąconej gliny. Zaproponowałam im:
- wypompowanie wody
- złagodzenie brzegów
- zasypanie dna żwirem na 20-30cm
- nasadzenie roślin we wszystkich strefach
- wyłożenie brzegów folią i kamieniami polnymi
Myślicie, że ma to sens?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Myślę że najlepiej i najtaniej wyszło by obłożenie brzegów opaskami faszynowymi, jeśli oczywiście jest w miarę stały poziom wody w stawie (różnice poziomu ok 30 - 40 cm), np tak:

Obrazek

A dopiero potem wewnątrz opaski w stawie porobić miejsca na rośliny wodne, te zanurzone (grzybienie, moczarka, rdestnica, itp), jak i na te brzegowe (pałka, tatarak, jeżogłówka itp.), na dużą ilość roślin (ok 5 - 6 szt. na 1m2 powierzchni stawu, bo to one pomagają utrzymać równowagę biologiczną w wodzie. Obawiam się, że w wodzie jest dużo azotanów (duża ilość ryb), oraz że pH wody może być za duże (pH powyżej 8 ), a brakuje roślin.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
haidi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 22 lis 2007, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koluszki

Post »

Niestety, ale różnice poziomów są większe - wiosną po roztopach woda jest ok. 1 m wyżej niż w tym roku latem. A lato mamy mokre przecież... Poza tym ile lat wytrzyma faszyna, nie zgnije po kilku sezonach?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Dobrze zrobiona opaska faszynowa wytrzyma kilkanaście lat, a w między czasie przerośnie roślinami i wzmocni w ten sposób brzeg.

Jeśli ktoś dysponuje większą gotówką, może zastosować jako zabezpieczenie na wysokości linii brzegowej (lustra wody) tzw "Gabiony" to kosze z siatki stalowej wypełnione kamieniami. Natomiast skarpy można zabezpieczyć tzw. materacami gabionowymi. lub matami przeciwerozyjnymi z geowłókniny na której zasiewa się rośliny.

Jeszcze innym sposobem zabezpieczenia brzegu jest wyprofilowanie go w formie schodów i pokrycie geowłókniną, na którą układa się kamienie. Geowłóknina powinna sięgać aż do samego dna stawu z zakładem ok 80 cm na dno.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Krajcok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 mar 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oczko wodne/stawik a potrzeba filtra...

Post »

Niniejszym witam Forumowiczów, to mój pierwszy post no forum :) Trafiłem tu zachęcony wysoką kulturą wypowiedzi i robiącą wrażenie wiedzą niektórych dyskutantów.

Chciałbym skonsultować się w następującej kwestii - planuje budowę stawiku w ogrodzie, pow. ok 35m2, objętość około 45 metrów sześć. W stawie będą ryby (liny, karasie, jeden szczupak dla rownowagi :)), sporo roślinności przybrzeżnej i pływającej (rdestnica pływająca), przewiduję też strefę bagienną z odpowiednimi roślinami. Generalnie staw ma naśladować naturalną, śródpolną gliniankę.

Czy w takim stawie można zastąpić tradycyjny filtr trzykomorowy rozbudowaną strefą bagienną (woda kaskadowo przechodziła by z I strefy zgrubnej filtracji, potem strefa II ze żwirkiem i III strefa właściwa bagienna z roślinami)?

Czy można zrezygnować z lampy UV i czy pompa 8.000 L/h wystarczy, by zachować równowagę biologiczną?

Jak radzilibyście urządzić strefę I i II, żeby nie straszyła? Jaką powierzchnie powinny mieć poszczególne strefy?

Z góry dziękuję za porady :)
sosna388
100p
100p
Posty: 100
Od: 20 sty 2011, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oczko wodne/stawik a potrzeba filtra...

Post »

W takim razie, z uwagi na planowaną powierzchnię, zacznij od uzyskania pozwolenia na budowę. Budowa oczek wodnych o powierzchni do 30m2 wymaga zgłoszenia, większe już pozwolenia na budowę.
Krajcok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 mar 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oczko wodne/stawik a potrzeba filtra...

Post »

dziękuję za merytoryczną uwagę ;)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oczko wodne/stawik a potrzeba filtra...

Post »

Krajcok pisze:Chciałbym skonsultować się w następującej kwestii - planuje budowę stawiku w ogrodzie, pow. ok 35m2, objętość około 45 metrów sześć. W stawie będą ryby (liny, karasie, jeden szczupak dla rownowagi :)), sporo roślinności przybrzeżnej i pływającej (rdestnica pływająca), przewiduję też strefę bagienną z odpowiednimi roślinami. Generalnie staw ma naśladować naturalną, śródpolną gliniankę.
Zastanawiał bym się nad tym szczupakiem, jest tam zupełnie zbędny w takim oczku pozostanie ci z czasem ... jeden szczupak.
Czy w takim stawie można zastąpić tradycyjny filtr trzykomorowy rozbudowaną strefą bagienną (woda kaskadowo przechodziła by z I strefy zgrubnej filtracji, potem strefa II ze żwirkiem i III strefa właściwa bagienna z roślinami)?
W zupełności wystarczy strefa bagienna zrobiona w formie strumienia, szerokości ok 1,50 m i głębokości ok 0,50 m, z czego min 30 cm to żwir, czym dłuższa tym lepsza, w którym sadzimy "żarłoczne" rośliny (tatarak, oczeret jeziorny, kosaćce zółte, pałka w odmianach itp.).
Czy można zrezygnować z lampy UV i czy pompa 8.000 L/h wystarczy, by zachować równowagę biologiczną?
Lampa UV to nic innego jak sterylizator UV nie działający jedynie na glony, on likwiduje wszystkie jednokomórkowce, te przydatne również. Ta pompa powinna wystarczyć, potrzeba było by jednak założyć na instalacje doprowadzającą wodę do strumienia, zawór kulowy, którym można dokładniej regulować przepływy. Chodzi o to aby połączyć efekt strumienia, z oczyszczaniem się wody, a to wymaga wolnego przepływu wody w korycie strumienia, szybkość można też regulować zmienną szerokością koryta strumienia. Wąskie i płytkie koryto, woda płynie szybciej, szerokie i głębokie woda płynie wolniej, wytrącają się osady.
Więcej na ten temat znajdziesz tutaj
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
bozunia
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 30 maja 2010, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

oczko wodne 120L

Post »

Postanowiłam zrobić sobie małą "kałużę" w ogródku;) W związku z tym mam pytanie, czy 120 litrów wody da radę bez pompki i filtra? Nie zamierzam hodować rybek, tylko same roślinki. Trochę poczytałam na ten temat i ciągle się zastanawiam... Niestety nie mam podłączenia prądu na zewnątrz budynku... Co doradzicie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”